Ana Sayfa - Genel Sağlık - Astım Hastaları Anestezi Alabilir mi?

Astım Hastaları Anestezi Alabilir mi?

İnsanlar anesteziyi düşündüklerinde genellikle genel anesteziyi düşünürler. Genel anestezi, ameliyat sırasında ağrı hissetmemek için uyuduğunuz zamandır.

Astımı olan kişiler, astımı olmayan kişilere kıyasla genel anesteziden komplikasyon geliştirme şansına sahiptir. Risk, kontrolsüz veya şiddetli astımı olan kişilerde en yüksektir.

Astım ve Genel Anestezi

İyi kontrol edilen ve hafif astımı olan kişiler genellikle genel anesteziyi güvenli bir şekilde alabilirler, ancak yine de riskleri doktorunuzla önceden tartışmak iyi bir fikirdir.

Astımınız varsa, ameliyattan önce sağlık ekibine haber vermeniz önemlidir. Kontrollü ve hafif astımı olan kişiler için anestezi genellikle güvenli bir şekilde uygulanabilir.

Tedavi edilmeyen astımı olan kişiler için sağlık uzmanları, özellikle komplikasyon şansınızı artırabilecek başka risk faktörleriniz varsa, astımınız iyi yönetilene kadar elektif cerrahiyi ertelemenizi önerebilir.

Bazı potansiyel komplikasyonlar şunları içerir:

Anestezi ve bronkospazm

Astım, solunum yollarınızda bronkospazmı tetikleyebilen iltihaplanma ile karakterizedir.

Bronkospazm, akciğerlerinizdeki küçük kasların gerildiği zamandır. Hava yollarınızın daralmasına ve nefes almayı zorlaştırmasına neden olurlar.

Astımlı kişilerde anestezi alırken komplikasyon riski daha yüksektir çünkü bu kas spazmları nedeniyle düşük kan oksijeni geliştirme şansı artar.

Bronkospazm, ameliyat sırasında entübasyon, lateks bazlı tıbbi ekipmana alerji ve anesteziklere aşırı duyarlılık ile tetiklenebilir. Düşük kan oksijen seviyeleri, ciddi vakalarda yaşamı tehdit edebilir.

2005’ten daha eski bir çalışmada, araştırmacılar, ameliyat sırasında 103 bronkospazm vakasının yüzde 22’sinin alerjik reaksiyondan kaynaklandığını bulmuşlardır.

Başlangıçta veya anestezi sırasında ortaya çıkan alerjik olmayan vakaların yüzde 35’i hava yolu tahrişinden, yüzde 23’ü endotrakeal tüple ilgili sorunlardan ve yüzde 14’ü mide içeriğinin aspirasyonundan tetiklendi.

Daha güncel (ve daha büyük) araştırmalara ihtiyaç vardır.

Çocukların anestezi sırasında olumsuz solunum olayları geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Astımlı kişilerde genel anestezi alırken bronkospazm gelişme riski artar.

Bronkospazm, akciğerlerinize girip çıkabilen hava miktarını azaltarak hipoksemiye yol açar. Tıbbi terim hipoksemi, kanınızdaki düşük oksijen seviyesini tanımlamak için kullanılır.

Hipoksemi bazen vücut dokularınızın yeterli oksijen almadığı başka bir duruma, hipoksiye yol açabilir.

Beyninize, kalbinize veya diğer ana organlarınıza oksijen gitmemesi, dakikalar içinde organ hasarına neden olabilir. Ağır vakalarda, hipoksi ölüme yol açabilir.

Düşük kan oksijen düzeylerinden kaynaklanan çoğu komplikasyon, ameliyattan hemen sonra iyileşme odasında ortaya çıkar.

Ameliyat sonrası solunum komplikasyonları, ameliyatların yüzde 2 ila 19’unda bildirilmektedir. Sigara içme veya şiddetli astım öyküsü olması, ameliyattan sonra solunum komplikasyonlarının gelişmesi için risk faktörleridir.

Ameliyat sonrası solunum komplikasyonları

2016 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar astımı olan kişilerin ameliyattan sonra aşağıdaki komplikasyonları geliştirme şansının daha yüksek olduğunu öne sürüyorlar:

Elektif ameliyattan önce astımınızın iyi kontrol edildiğinden emin olarak postoperatif komplikasyon geliştirme şansınızı en aza indirebilirsiniz. Ameliyattan sonra tedavi ekibinizin size verdiği derin nefes egzersizlerini de takip edebilir ve nasıl hissettiğiniz konusunda bakım ekibinizle açık bir şekilde iletişim kurabilirsiniz.

Ayrıca, enfeksiyon kapma şansınızı düşürmenize yardımcı olması için muhtemelen düzenli fiziksel aktiviteye teşvik edileceksiniz.

Ameliyatınızdan önceki haftalarda, aşağıdakileri yaparak komplikasyon risklerinizi hazırlayabilir ve en aza indirebilirsiniz:

  • bilinen herhangi bir astım tetikleyicisinden kaçınmak
  • fiziksel ve zihinsel stresi azaltmak
  • düzenli olarak reçete edilen ilaçlarınızı almaya devam etmek
  • Halen sigara içiyorsanız, sigarayı azaltmak veya sigaradan kaçınmak

Anestezi sağlayıcınız veya birincil doktorunuz, akciğer iltihabını azaltmak ve komplikasyon şansınızı azaltmak için ameliyattan önceki günlerde kortikosteroid almanızı önerebilir.

Araştırmalar, ameliyattan en az 2 ila 3 gün önce uygulandığında en faydalı olduklarını bulmuştur.

Astımınız iyi kontrol edilirse, anesteziden kaynaklanan komplikasyon gelişme şansı genellikle düşüktür. Çoğu durumda, komplikasyonlar yönetilebilir ve uzun vadeli sağlık etkilerine neden olmaz.

Cerrahi Komplikasyon Riski Sebepleri

  • ameliyat türü
  • ameliyatınızın kapsamı
  • astımınızın şiddeti
  • genel sağlığınız

Sağlık ekibiniz, herhangi bir komplikasyon geliştirme şansınızın daha yüksek olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir.

İyi yönetilen astımı olan kişiler genellikle komplikasyon gelişmeden anestezi alabilirler.

Bununla birlikte, astımınız iyi yönetilse bile, anestezi almak için iyi bir aday olduğunuzdan emin olmak için ameliyattan önce sağlık ekibinizle konuşmak iyi bir fikirdir.

Ayrıca, ameliyattan önceki haftalarda astım semptomlarınız alevlenirse doktora ve cerraha haber vermelisiniz.

Astımınız şu anda şiddetliyse veya iyi kontrol edilmiyorsa, genellikle komplikasyonları önlemeyi daha iyi başarana kadar elektif ameliyatları ertelemeniz önerilir.

Bu yazıya da bakın:

Astım yorgunluk yapar mı?

 

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın