Ana Sayfa - Hastalıklar - Nezle(Soğuk Algınlığı) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Belirtileri Nelerdir?

Nezle(Soğuk Algınlığı) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Belirtileri Nelerdir?

Nezle virüsler tarafından meydana gelen bir boğaz, burun hastalığıdır. Yaklaşık olarak 200’den fazla virüsün bu hastalığa yol açtığı söylenmektedir. Bu hastalığın diğer adı ise Soğuk algınlığıdır. Bu hastalığın ortaya çıkmasında oluşan başlıca virüsler vardır. Bunlar; coronavirüsler, rinovirüsler, adenovirüsler ve RSV’dir.

Nezle Neden Olur?

Nezle genellikle sonbahar aylarında ve kış aylarında çok fazla görülür. Hastalığın ortalama kuluçka süresi 24-72 saat olarak belirtilir. Bu durum küçük çocuklarda daha da uzayabilmektedir. Nezle hastalığı bazen griple karşılaştırılabilir. Fakat nezle hastalığı grip hastalığına göre daha hafif seyretmektedir. Bu iki hastalık arasındaki en önemli fark ise gripte burun akıntısı görülmemektedir.

Nezle hasta insanların burun ve boğaz salgılarının damlacık yoluyla etrafa yayılması sonucu buluşabilmektedir.

1)Hijyen yetersizliği

2) Soğuk algınlığı geçiren insanlarla yakın temas kurmak

3) Sigara içmek veya içen insanlarla yakın temasta bulunmak

4) Bağışıklık sisteminin zayıf olması durumu

5) Toplu taşıma araçları vs gibi kalabalık ortamlarda bulunmak

Nezle Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Soğuk algınlığı nezlenin belli başlı belirtileri şunlardır;

  • Ateş ( genellikle çok fazla yüksek derecede seyretmez),
  • Boğaz ağrısı ve boğazda yanma,
  • Burunda tıkanıklık, burun akıntısı,
  • Öksürme,
  • Hapşırma,
  • Kuru öksürük,
  • Gözlerde yanma veya sulanma,
  • Baş ağrısı,
  • Halsizlik ve yorgunluk hissi.

Eğer hastalık şüphesi olan kişide bu komplikasyonlar yoksa test yapmaya gerek yoktur. Genellikle şikayetleri olan kişiler doktor denetiminde kontrol altına alınırlar.

Nezlenin Tedavisi Nasıl Olur?

Bu hastalığın özel bir tedavi yöntemi yoktur. Hastada eğer sinüzit, bronşit ya da orta kulak iltihabı yoksa antibiyotik kullanımı tavsiye edilmez. Ayrıca hastalığın belirtileri de 10 gün sürmektedir. Ancak farklı komplikasyonlar yaşanırsa hastalığın tedavi süresi de uzamaya başlar. Genel olarak tedavi metotlarında hastaların ağrılarını hafifletmek için ağrı kesici takviyesi yapılabilir.

Bununla beraber bol bol sıvı almak da çok önemlidir. Hastanın bulunduğu odanın sık sık havalandırılması da rahat nefes almasını sağlayabilir. Ayrıca nezle olan kişi boğazlarına gargara da yapabilir. Ayrıca bol bol taze sebze ve meyve tüketmesi de tavsiye edilmektedir. Hastanın etrafa bulaşı önlemek için de maske ile gezmesi tavsiye edilmektedir.

Hasta olan kişi, nane limon, zencefilli bal, tarçınlı ballı süt, c vitamini, tavuk ve paça çorbası gibi gıdaları tüketirse daha çabuk iyileşebilir.

Yine bu hastalıktan korunmak için baştan tedbir almak da önemlidir. Ellerinizi bol bol yıkamalı ve yine ellerinizi ağzınıza ve gözünüze sürmemelisiniz.  Bulunduğunuz ortamı da sık sık havalandırmak sağlığınız için yine çok önemlidir. Ayrıca sigara içen insanlarda nezle hastalığına bulaşma riski sigara içmeyen insanlara göre daha yüksektir. Bununla beraber kişi sigara içen insanlarla da daha az temas etmelidir. Çünkü sigara dumanıyla dahi bulaş hızı artmaktadır.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın