Ana Sayfa - Genel Sağlık - Çocuk doktoru seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Çocuk Doktoru Seçimi, Çocuk Doktoru Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebek sahibi olmak aileniz için ne kadar önemliyse, bebeğinizin doktor seçimi de bir o kadar önemlidir. Çocuğunuza doktor seçerken nelere dikkat edilmelisiniz? Çocuk doktoru seçiminde nasıl karar verilmeli?

Yani; aşılar dışında bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişiminin beklenen düzeyde olduğunu doğrulamak için yapılan tıbbi kontrolleri de eklersek, özellikle aşı döneminde haftalık, aylık, 3 ay gibi uzun aşılama dönemleri ile bebeğinizi doktora götürdüğünüz seçtiğiniz doktorun sizinle iletişiminden, bebeğinize dokunurken gösterdiği hassasiyete, ulaşılabilirliğine kadar bir çok faktörü göz önünde bulundurarak doktorunuzu seçmenizde fayda var.

Çocuk Doktorunu Ne Zaman  Seçmeliyiz?

Çocuk Doktorunu Ne Zaman  Seçmeliyiz

Buna doğumdan sonra değil, önce çocuk doktorunuzla birlikte karar vermelisiniz!

Hamileliğiniz sırasında sağlığınızı ve bebeğinizin gelişimini kontrol etmek için doktorunuzu birçok kez ziyaret etmeniz gerekecektir.

Bu doktor ziyaretleri sırasında doktorunuzdan doğacak bebeğiniz için tıbbi tavsiyeler alabilirsiniz. Ayrıca gideceğiniz hastanedeki çocuk doktorları ile sınavlar sırasında iletişime geçebilir ve özgeçmişlerini inceleyebilirsiniz.

bebeğiniz doğduktan sonra herhangi bir nedenle doktorunuzdan memnun kalmazsanız – örneğin, evde olmadığı için sorularınıza cevap vermiyorsa – bu süre zarfında doktor değiştirmekte zorlanacaksınız. günlük koşuşturmacanız artıyor.

Çocuk Doktoru Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Çocuk Doktoru Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim

Öncelikle dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri evinizin uzaklığıdır. Uzun bir yolculuktan sonra bebeğinizi doktora götürmek siz ve yeni doğan bebeğiniz için oldukça stresli olacaktır.

Bir diğer önemli nokta da doktorunuzun ulaşılabilirliğidir.

Tabii ki doktorluk kolay bir iş değil, işten sonra hasta bir bebeği tedavi edebilmeli veya endişeli bir annenin sorularını cevaplayabilmelisin. Bu nedenle teknolojinin çok ilerlediği çağımızda doktorunuza birçok yoldan ulaşma imkanınız varken ihtiyaç duyduğunuzda doktorunuza ulaşamamanız büyük bir problem olacaktır. Birbirinizle telefon, e-posta veya SMS veya tercih ettiğiniz diğer iletişim araçları aracılığıyla konuşmanız da önemlidir.

Ayrıca doktorunuzla aynı dili konuşmanız da son derece önemlidir.

Doktorunuzun yanında kendinizi rahat hissetmeniz, endişelerinizi veya kaygılarınızı kolayca dile getirebilmeniz, sorularınızın dürüstçe ve yeterli betimleyicilikle yanıtlanması ve bebeğinizin doğumunda, örneğin doğum sırasında bebeğinize karşı tutum ve hassasiyetinizin yerinde olması önemlidir. sınav ihmal edilmemelidir.

Gittiğiniz muayenehane veya hastanenin temiz ve steril olduğundan emin olmalısınız. Bazı kliniklerde sadece rutin kontrollere gelen sağlıklı bebekler ile hastalık nedeniyle gelen bebekler aynı ortamda tutulmaktadır. Bu, bebeğinizin bulaşıcı bir hastalığa yakalanma olasılığını artırabilir. Doktorunuzun yanı sıra sizinle çalışan personelin samimi ve güler yüzlü olması da önemlidir.

Sohbet sırasında doktorunuzun takip ettiği bilimsel dergi ve makaleleri de sorabilirsiniz. Bilimsel tanı ve tedaviyi takip edip etmediklerini öğrenebilirsiniz.

Doktorunuzun tıbbi geçmişini ve yayınlarını görüntüleyebilirsiniz.

Bunlar, doktorunuzun tıp alanındaki etkinliğini veya durgunluğunu görmenize yardımcı olur.

Uzun yıllar özellikle bebeğinizin ilk yıllarında sık sık ziyaret etmek zorunda kalacağınız çocuk doktorunuzun ileride yakın bir arkadaş gibi olacağını unutmayın. Bu nedenle doktorunuz nazik ve en önemlisi samimi olmalıdır.

Pediatrik Muayene Ücretleri

Öncelikle gelir seviyenizi göz önünde bulundurarak bütçenize ve kriterlerinize en uygun doktoru seçmek için önceden birkaç kilit noktayı araştırmanızda fayda var.

Ücretler elbette herkes için önemlidir. Bazı doktorlar daha yüksek ücret talep ederken, diğerleri daha uygun ücretlerle çalışmaktadır. Uzmanlık alanınıza ve akademik unvanınıza göre doktorunuzun alacağı ücretin artacağını unutmayın. Bazı doktorlar düşük ücret talep ederek kontrol aralıklarını kısa tutarken, bazıları yüksek ücret alarak kontrol aralıklarını daha uzun tutmaktadır. Burada tercihinizi yüksek ücret ve uzun aralıklı bir doktorla yapmanız daha ucuza gelebilir.

Peki ya DOKTORUN görevleri?

Doktor size ayrılan randevuyu başkasına veremez. Bu nedenle, bir şeyler ters giderse ve muayeneye gelemeyecekseniz, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza haber vermeniz ve randevunuzu yeniden planlamanız akıllıca olacaktır. Bebeğinizin sağlığı için son derece tehlikeli olduğundan, doktorunuzun bebeğinize verdiği tedavileri bilgisi olmadan asla bırakmamalı veya değiştirmemelisiniz.

Şunu unutmamak gerekir ki;

Tıp fakültesi mezunları, eğitimlerinin ardından isteklerine bağlı olarak belirli alanlarda uzmanlaşabilirler. Bu eğitim 5 yıllık mezuniyet sonrası eğitimi içermektedir.

Doktorlar bu süre içinde seçtikleri uzmanlık alanı ile ilgili teorik ve uygulamalı eğitim alır, tez yazar ve tezini savunur. Sonra tezlerini yaparlar ve uzman olurlar.

Bazı hekimler uzmanlıklarının alt dallarında ek eğitim alabilirler. Bu eğitim de 3 yıl sürmekte ve eğitimin teorik, pratik ve bitirme tezleri bulunmaktadır.

Bu nedenle seçtiğiniz doktorun çok uzun bir eğitimden sonra bu unvanı aldığını unutmamalısınız,

Dr. Serpil Akkaya

Dr. Serpil Akkaya

Serpil Akkaya Ege Üniversitesi Tıp fakültesi mezunu uzman doktordur. Kendisi çeşitli sendromu olan kalıtsal ve sonradan edinilmiş rahatsızlıklar konusunda araştırmacıdır. Sendromlar üzerine birçok tez ve makale yayınlamıştır. Bu kategorimizde yazar olarak görev yapmaktadır.
Yorum yapın