Ana Sayfa - Hastalıklar - Chilaiditi Sendromu Nedir, Sebebi, Belirtisi Tedavisi

Chilaiditi Sendromu Nedir, Sebebi, Belirtisi Tedavisi

Chilaiditi sendromu, kolonun bir kısmının anormal şekilde karaciğer ve diyafram arasında yer aldığı (araya girdiği) nadir bir durumdur.

Diyafram, göğüs boşluğunu karından ayıran kastır. Chilaiditi sendromu karın ağrısı, bulantı, kusma ve ince bağırsak tıkanıklığı gibi çeşitli semptomlara neden olabilir.

Chilaiditi Sendromu nedir?

Chilaiditi sendromunun spesifik semptomları ve sunumu bir kişiden diğerine büyük ölçüde değişebilir. Chilaiditi sendromunun nedeni tam olarak anlaşılamamıştır.

Çoğu durumda, kolonun bir bölümünün karaciğer ve diyafram arasına girmesi semptomlara neden olmaz (asemptomatik) ve genellikle yaşlılarda tesadüfi bir bulgudur. Hiçbir semptom olmadığında bu klinik bulguya Chilaiditi belirtisi denir. Nadir durumlarda semptomlar gelişir; bu vakalara Chilaiditi sendromu denir.

Chilaiditi Sendromu belirtileri

Chilaiditi sendromunun semptomları bir kişiden diğerine değişebilir. Gelişen sunum ve spesifik semptomlar önemli ölçüde farklı olabilir. Kronik, tekrarlayan karın ağrısı atakları yaygın bir bulgudur. Karın ağrısı hafif olabilir ve gelip gidebilir (aralıklı). Bununla birlikte, karın ağrısı şiddetli olabilir ve etkilenen kişileri acil servise gitmeye zorlayabilir.

Chilaiditi sendromunda ek semptomlar ortaya çıkabilir. Bu semptomlar, çok çeşitli farklı kombinasyonlarda birlikte ortaya çıkabilir. Etkilenen bireylerde bu semptomların tümü olmayacak ve bazı etkilenen bireylerde bu semptomların hiçbiri olmayacaktır.

Chilaiditi sendromunda bildirilen ek semptomlar arasında mide bulantısı, kusma, kabızlık, hazımsızlık (dispepsi), bağırsakların anormal bükülmesi (volvulus), tıkanıklığa neden olan, karın şişkinliği (gerginlik), yutma güçlüğü (disfaji) ve üstte hassasiyet bulunur. karın merkezi bölgesi (epigastrik bölge). Bazı durumlarda, Chilaiditi sendromu solunum problemleriyle (solunum sıkıntısı) ilişkilendirilmiştir.

Chilaiditi Sendromu nedenleri

Chilaiditi sendromunun kesin nedeni bilinmemektedir. Bu durum, kronik akciğer hastalığı, karaciğerde skar oluşumu (siroz) ve karın boşluğunda sıvı birikmesi (asit) olan kişilerde daha sık görülür. Asit, çok çeşitli tıbbi durumlarla ilişkilendirilebilir.

Ek predispozan faktörler, kolonun anormal uzamasını veya kolon ve karaciğerin belirli bağlarının anormal gevşekliğini (gevşekliğini) içerir. Ligamentler, öncelikle vücuttaki yapıları birbirine bağlamaya veya desteklemeye hizmet eden sert, lifli doku bantlarıdır.

Tıbbi literatüre göre, karaciğer hacminin azalması, diyaframın motor sinirinin felci (frenik sinir felci) ve obezite gibi bazı durumlarda Chilaiditi sendromunun gelişiminde başka faktörler rol oynayabilir.

Chilaiditi Sendromu tedavisi

Chilaiditi sendromunun tedavisi, her bireyde belirgin olan spesifik semptomlara yöneliktir. Etkilenen bazı bireyler herhangi bir terapiye ihtiyaç duymayabilir. Bağırsaklardaki basıncın kaldırılması (kase dekompresyonu) bazı durumlarda semptomları hafifletmiştir.

Bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Chilaiditi sendromlu bireyleri tedavi etmek için kullanılan cerrahi teknikler, kolonun bir kısmının çıkarılmasını (transvers kolektomi veya sağ hemikolektomi) veya yer değiştirmiş bir karaciğerin karın duvarına sabitlenmesini (hepatopeksi) içerir.

Bu içeriklere de bakın.

Cohen Sendromu Nedir? Cohen Sendromu Belirtileri, Sebepleri
Coffin Siris Sendromu Nedir? Belirtisi, Sebepleri, Tedavisi
Brown Sequard Sendromu – Belirtileri Nelerdir?
Dr. Hande Bulut

Dr. Hande Bulut

Hastalıkları tedavi etme konusunda oldukça başarılı olan Hande Bulut Hocamız, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Doktorasını ise yine Hacettepe üniversitesinde yapmıştır. 10 yılı aşkın tecrübesi ile binlerce hastayı tedavi etmiştir. Hastalıklar kategorimizin de baş yazarıdır.
Yorum yapın