Ana Sayfa - Diyet - Candida Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Candida Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Candida diyeti birtakım sağlık sorunları ile karşı karşıya gelen kişiler tarafından yapılır. Sağlık açısından son derece önemli nitelikler taşıdığı için bu diyetin doğru ve uygun bir şekilde yapılması gerekir. Bunun için ise kişiler diyetin beraberinde getirdiği bazı şartlara uyum göstermelidir.

Candida Diyeti Ne Anlama Gelir?

Bu diyet türü için birtakım sert kuralları olduğunu söylemek son derece mümkün. Bu diyetin yapılış amacı ise vücutta yer alan Candida mantarı miktarını en az seviyeye düşürmek olarak ifade edilebilir. Bu nedenle ilgili diyet yalnızca belirli bir zaman diliminde yapılmak için uygun nitelikler taşır. Bu diyeti kişilerin tüm hayatına entegre etmesi uzman kişiler tarafından doğru görülmez.

Candida diyeti kişilerin yaşadığı rahatsızlığı azaltmak ve vücudu bu rahatsızlıktan gelecek enfeksiyon riskinden korumak için yapılır. Birtakım antibiyotikler, doğum kontrol hapları, yüksek stres ya da çok fazla alkol kullanmak kişilerin bu diyeti yapma zorunluluğuna sebep olabilir.

Candida Diyeti Nasıl Doğru Bir Şekilde Yapılır?

Bu diyeti doğru bir şekilde yapmak istiyorsanız alkol, şeker, un, süt ürünleri, tahıllar ve işlenmiş gıdaları tamamen hayatınızdan çıkarmanız gerekir. Bu sırada sebze, yumurta ve beyaz et gibi besinleri tüketmenizde herhangi bir sakınca görülmez. Diyet boyunca avokado ve limonu sıklıkla tüketmek kişiler için yararlı olabilir. Bu meyvelerin şeker içeriği yüksek olmadığı için rahatlıkla tüketilebilir.

Candida diyeti sırasında aynı zamanda glüten değeri bulunan gıdalar da tüketilmemelidir. Bunu yerine karabuğday, yulaf ve kinoa gibi seçenekleri tercih edebilirsiniz. Diyet boyunca protein almak çok büyük bir önem taşıdığı için yoğurt ve kefir ürünlerini tüketmenizde büyük bir fayda olduğu söylenebilir. Diyetin getirdiği şartların dışına çıkmadığınız taktirde yaşadığınız rahatsızlıktan belirli bir süre kurtulabilir ve sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Candida Diyeti Yaparken Ekmek Yenir Mi?

Eğer diyet yaptığınız süre boyunca ekmek yemek istiyorsanız içerisinde gluten bulunmayan ekmekleri ölçülü bir şekilde tüketmeyi tercih etmeniz gerekir. Böylece diyetinizi doğru ve uygun bir şekilde yapmış olursunuz. Aksi halde hastalığınız üzerinde herhangi bir olumlu gelişmeye rastlanmayabilir.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın