Ana Sayfa » Hayatın İçinden » Menekşe yağının faydaları nelerdir? Menekşe yağının kullanımı

Menekşe yağının faydaları nelerdir? Menekşe yağının kullanımı

Şifalı bitkisel yağların dikkatli bir şekilde kullanıldığı zaman birçok alanda faydası bulunmaktadır.  Makalemizde son zamanlarda çok popüler olan menekşe yağının faydalarını, zararlarını ve hangi alanlarda kullanıldığını öğrenebilirsiniz.

Menekşe Yağı Nedir?

Menekşe yağının birçok faydası vardır. Fakat bazı yağlar gibi çok duyulmamıştır.  Kurutulmuş menekşe çiçeklerinden ve yapraklarından elde edilir. Daha uygun fiyata satılmak içinde çoğu zaman yağ başka bir yağla inceltilir. Ayrıca uçucu bir yağ olduğu için tek başına kullanılmamalıdır. Yoksa çeşitli sorunlara yol açabilir. Genellikle saç ve cilt bakımında kullanılır ve strese karşı çok etkilidir. Herhangi bir bitkisel yağ alırken güvenilir markalardan yana tercihinizi kullanın.

Menekşe Yağının Faydaları Nelerdir?

Çeşitli cilt hastalıklarına kullanılan bir yağdır. Örneğin sedef hastalığında, egzama gibi birçok cilt hastalığında kullanılabilir. Nemlendirici özelliği sayesinde kuru ciltlerde kullanılabilir. Cilt tahrişlerinde ve kızarıklıklarında kullanılabilir. Menekşe yağı cildi pürüzsüz bir hale getirir. Cildi bakteri ve mikroplardan arındırma özelliğine sahiptir. Akneye karşı etkili bir yağdır. Gözenekleri küçültme ve sıkılaştırma özeliğine sahiptir. Menekşe yağı kirpik ve kaşada oldukça yararlıdır, sıklaştırılmasını gürleştirilmesini sağlar.

Menekşe Yağının Saça Sağladığı Yararlar Nelerdir?

Nemlendirici özelliği sayesinde saçı nemlendirir. Saç kepeklenmesini ve dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Her yağda olduğu gibi bu yağda da düzenli kullanım oldukça önemlidir. Düzenli kullanarak daha etkili sonuç verir. Besleyici, nemlendirici ve arındırıcı özelliğe sahip bir yağdır.

Menekşe Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Menekşe yağının tek başına uygulanması önerilmeyen bir durumdur. Tek başına kullanılması saça zararlı olabilir. Menekşe yağı başka bir yağla incelterek kullanılmalıdır. Örneğin badem yağıyla inceltebilirsiniz. Aynı şekilde cilde uygulanınca herhangi bir yağla inceltilip kullanılmalıdır.

Menekşe Yağı Saç Bakım Maskesi

  • Menekşe yağı
  • Jojoba yağı
  • Tatlı badem yağı
  • 2 yemek kaşığı sirke

Tüm malzemeleri bir kapta iyice karıştırın. Karışımı saça masaj yaparak iyice yedirin. Saç derisini ve saça tamamen uygulayın. 1 saat bekledikten sonra saçınızı şampuanla iyice arındırın. Haftada bir iki defa kullanabilirsiniz.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde ve özellikle kullananlar, yaptıranlar, hastalıklar ve sendromlar alakalı tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağmaktır.
Yorum yapın