Ana Sayfa - Cilt Bakımı - Buhar Cilt Bakımı Nasıl Yapılır, Buhar Nasıl Uygulanır?

Buhar Cilt Bakımı Nasıl Yapılır, Buhar Nasıl Uygulanır?

Cilde buhar bakımı cildin kir ve bakterilerden temizlenmesi için son derece yararlı olmaktadır. Son dönemlerde popüler bir hale gelen buharlı cilt bakımı genelde SPA salonlarında yapılmasına rağmen basit yöntemler ile ev ortamında da yapılabilmektedir.

Buharlı Cilt Bakımı Nedir?

Buharlı cilt bakımı tanımı itibariyle cilt gözeneklerinin buhar yöntemi ile temizlenmesi işlemi olmaktadır. Özellikle cilt maskelerinin daha fazla yarar göstermesi ve cilde katkı sağlamaları için cilt gözeneklerinin temizlenmesi gerekir. Çünkü cilt gözenekleri kir ya da bakteriler ile dolu olduğunda yapılacak olan cilt bakım maskesinin etkisi olmayacaktır. Bu yüzden buharlı cilt bakımı sonrasında uygulanacak olan maskeler daha iyi cilde işleyecek ve daha sağlıklı bir cilde sahip olmaya yardımcı olacaklardır. Derinlemesine cilt temizliği yapmak isteyenler tarafından tercih dilen buharlı cilt bakımları uzun bir süredir SPA salonları tarafından sunulan bir hizmet özelliği taşısa da ev ortamında da basit yöntemler ile buharlı cilt bakımı yapabilirsiniz.

Buharlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Buharlı cilt bakımı yapmak için öncelikle cildin temizlenmesi gerekiyor. Bu yüzden cildinizi temizleyici bir jel ile temizlemek ya da daha önceden banyo yapmak daha yararlı olacaktır. Bunun sonrasında ise buharda kullanılacak olan suyu ısıtın. Buhar uygulaması için dikkat edilmesi gereken nokta kaynar su kullanmak yerine 80 – 90 derece aralığında olan suyu kullanmak daha yararlı olacaktır. Daha sonra suyu derin bir kase ya da kaba dökün. Suyun içine de aromaterapi yağlarından ekleyebilirsiniz. Aromaterapi yağlarından eklemeniz aynı zamanda kokuları sayesinde de zihinsel olarak da rahatlamanıza ve gevşemenize etki edecektir. Ancak kullanacağınız uçucu yağların doğal olmasına dikkat edin. Daha sonra ise suyun üzerine yüzünüz suya değmeyecek bir şekilde başınızı yerleştirin ve bir havlu yardımı ile başınızı kapatın. Ortalama 10 dakika bu pozisyonda kalarak buhar banyosunu tamamlayabilirsiniz.

Buharlı Cilt Bakımında Önemli Noktalar

Buharlı cilt bakımı esnasında öncelikle buharın temiz bir cilde yapılmasına dikkat edilmelidir. Bu bakımdan cilde nemlendirici, maske ya da tonik gibi ürünler sürülmeden tercih edilmelidir. Bu ürünler varken buharlı cilt bakımı yapılırsa tüm ürünleri temizlemek mümkün olacaktır. Ayrıca uygulama öncesinde bol su içmek de nem dengesini sağlayacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Buharlı cilt bakımı herkes için uygun mu?

Buhar yapısı itibariyle zararsız olduğundan herkes tarafından kullanıma uygundur.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın