Ana Sayfa - Cilt Bakımı - Botoks Sonrası Sorunlar Neler?

Botoks Sonrası Sorunlar Neler?

Botoks sonrası sorunlar nadir de olsa görülebilir. Ancak özellikle ilk kez botoks yaptıracaklar için sorunları bilmek kararları etkilemek açısından yararlı olacaktır. Her botoks işlemine ve uygulamasına göre değişmekle birlikte belirli sorunlar yaşanabilir.

Botoks Sonrası Sorunlar İçin Enjeksiyon

Botoks sonrası sorunlar arasında en yaygın görüleni botoks işlemi sonrasında meydana gelen morarmadır. Özellikle göz çevresine uygulanan botoks işleminde bu duruma sık rastlanır. İğnenin damar ile temas etmesi sonucunda morarma görülebilir. Deneyimli yapılacak uygulamalar kapsamında damarlardan kaçınmak için özen gösterilir. İşlem sonrasında bu durumu engellemek için buz uygulaması yapılmalıdır. Hemen yapılacak olan buz uygulaması morarmaları ciddi oranda düşürür. Sadece göz değil aynı zamanda dudak botoksunda da morarma meydana gelebilir. Bunun sorunu da yine dudak çevresindeki damarların hassas yapıda olmasıdır. Morarmalar en geç 1 – 2 gün içerisinde sona erecektir.

Botoks Sonrası Ödem Oluşumu

Botoks sonrası görülebilecek sorunlar arasında ödem oluşumu da nadir olarak görülebilir. Ödem, temel olarak vücudun kendini iyileştirme tepkilerinden birisidir. Botoks sonrasında genel olarak ödem oluşmaz. Fakat göz çevresine uygulanacak olan botoksta şayet hastanın göz altı dolgusu bulunuyorsa ve dolgu miktarı fazlalık taşıyorsa dolgu şişebilir ve bu görüntü de ödem olarak algılanabilir.

Botoks Sonrasında Baş Ağrısı

Botoks sonrası baş ağrısı görülmesi de nadir olarak meydana gelebilir. Ancak buradaki ağrının ayrımının yapılması gerekir. Botoks esnasında ağrı yaşanması tamamen kişisel duyarlılıktan kaynaklıdır. Botoks kas içine verilirken hafif şekilde bir yanma oluşturacaktır. Eğer kişi küçük sızıdan daha fazla olacak şekilde ağrı duyarsa muhtemel olarak botoks esnasında damarsal yapılara yakın şekilde enjeksiyon yapılmış olabilir. Yine genel olarak botoks uygulamasını takip edecek ilk günlerde hafif bir baş ağrısı da görülebilir ve bu ağrı kendiliğinden geçecek özellikler taşır. Özellikle alın botoksu esnasında kemik zarı denilen periosta iğnenin ucunun da dokunması da baş ağrısına yol açabilir. İşlem sonrasında birkaç saat boyunca bu durum da baş ağrısı yaratacak olsa da ağrı kendiliğinden geçecektir. Süreci hızlandırmak için ağrı kesici alımı da yapılabilir.

Sık Sorulan Sorular

Botoks sorunsuz bir işlem mi?

Botoks doğru şekilde yapıldığında sorun çıkarmayacaktır ancak yanlış uygulama yapılması halinde ciddi sorunlara yol açabilir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın