Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Bisiklet selesi nasıl ayarlanır?

Bisiklet selesi nasıl ayarlanır?

Sele yaraları, vücudun bir bisiklet koltuğuna temas eden kısımlarında oluşabilen ağrılı cilt lezyonlarıdır. Eyer yaralarını tedavi etmek, topikal merhemler sürmeyi ve iyileşmelerine izin vermek için bisikletinizden uzak durmayı içerebilir. Daha ciddi vakalar için tıbbi müdahale uygun olabilir.

Yastıklı bir bisiklet koltuğu seçerek, bisiklet şortu giyerek ve diğer önlemleri alarak eyer yarası geliştirme riskinizi azaltabilirsiniz.

Eyer yaralarına neyin sebep olduğu ve bunların nasıl tedavi edilip önleneceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Dört yaygın eyer yarası türü vardır: sürtünme, ülserasyonlar, fronküller ve folikülit. Tip, yaralanmanın ciddiyetini belirler.

sürtünme

Reşo, eyer ağrısının en yaygın ve en az ciddi türüdür.

Bisiklet sürerken uyluklarınızdaki cilt bisiklet koltuğuna sürtündüğünde tahriş olabilir, bu da kızarıklık ve tahrişe neden olabilir. Bisiklet şortunuzun iç malzemesi yıpranmışsa veya cildiniz çıplaksa ve koltukla doğrudan temas halindeyse sürtünme riski artar.

Tedavi edilmediği takdirde, sürtünme ülserasyonlara neden olabilir.

ülserasyonlar

Ülserler, cildin üst tabakası sürtünmeden veya vücut ağırlığınızın seleye uyguladığı baskıdan yıprandığında meydana gelir. Ülserasyonlar bakteriyel enfeksiyona karşı oldukça hassastır.

Furuncles ve folikülit

Bu tür eyer yaraları, bir enfeksiyonun mevcut olduğunu gösterir. Bunlar eyer yaralarının en şiddetli türleridir.

Bir kaynama, kaynama olarak da bilinir. Enfekte bir saç folikülünün etrafında oluşan sıvı dolu bir şişliktir.

Folikülit, bir kıl folikülünün iltihaplanması veya enfeksiyonu olup, sivilce gibi görünen bir şeyle sonuçlanır.

Birçok eyer yarası, aşırı terleme ve cildin sürtünmesi nedeniyle oluşur. Herkes eyer yarası geliştirebilir, ancak uzun bir bisiklete binerseniz yüksek risk altında olabilirsiniz. Bunun nedeni, ara vermeden uzun bir süre eyer üzerinde vakit geçirirseniz cildinizin “nefes alma” olasılığının daha düşük olmasıdır.

Diğer risk faktörleri şunları içerebilir:

 • artan vücut ağırlığı
 • çerçevenize uygun olmayan bisiklet
 • sürüş sırasında küçük pozisyon değişikliği
 • eyere maruz kalan cilt
 • bol şort veya pantolon

Sele yaralarına ek olarak, uzun süreli döngü, kadınlarda vajinit olarak bilinen vajinal enfeksiyonlar ve dudak hipertrofisi (labia şişmesi) riskini de artırabilir.

Eyer yaraları geliştirirseniz, aşağıdaki ev ilaçlarından birini veya birkaçını kullanarak biraz rahatlama bulabilirsiniz:

 • En az birkaç gün bisikletinizden uzak durun. Sürekli tahriş olmazsa cilt hızla iyileşebilir.
 • Enfeksiyonu veya daha fazla tahrişi önlemek için cildinizin etkilenen kısımlarını temiz ve kuru tutun.
 • Tahriş olmuş ve iltihaplı cildi yatıştırmaya yardımcı olabilecek pişik kremi, antibiyotik krem ​​ve hemoroid kremi (Hazırlık H) gibi topikal merhemleri deneyin.
 • İbuprofen veya asetaminofen gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler kullanın.
 • Etkilenen bölgeye sıcak bir kompres uygulayın.

Küçük sürtünme ve ülserasyonlar genellikle tıbbi müdahale gerektirmez. Bununla birlikte, eyer yaralarınız birkaç gün içinde iyileşmeye başlamazsa veya ağrılı ve enfeksiyonlu görünen açık yaralarsa hemen bir doktora görünün. Pus ve ateş bir enfeksiyon belirtisidir.

Bir doktor, lezyonların kendilerine uygulanacak oral ilaçlar ve topikal kremler de dahil olmak üzere reçeteli antibiyotikler önerebilir. Bir kaynama oluşmuşsa, bir doktorun onu boşaltması gerekebilir.

Sele yaraları her zaman önlenemez, ancak uygun şekilde takılmış bir bisiklet, doğru bisiklet şortu ve birkaç başka strateji ile ağrılı eyer yaraları geliştirme olasılığını azaltabilirsiniz. Bisiklete binmenin eğlencesini mahvetmelerini önlemeye yardımcı olmak için şu adımları göz önünde bulundurun:

 • Size uygun bir eyer seçin. Daha fazla dolgu her zaman daha konforlu bir sürüş için çözüm değildir. Aynı şey daha geniş bir eyer için de geçerlidir. Çok genişse, iç uyluklarda baskıya neden olabilir. Sele vücut tipinize uygun olmalıdır. Bir bisiklet veya spor malzemeleri mağazasında bir çalışandan koltuk seçiminde yardım isteyin.
 • Sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olmak için iç uyluklarınızda ve kasık bölgenizde güderi kremi kullanın.
 • Şortun kasık kısmı olan dikişsiz ve iyi yastıklı bir güderi olan bisiklet şortları veya önlükler giyin.
 • Sürüş sırasında pozisyonunuzu sık sık değiştirin. Yapabiliyorsanız, özellikle eğimliyken eyerin üzerinde gezinmek, eyere karşı vücut basıncının azalmasına ve kan akışının artmasına neden olur. Bu, sürtünme ve eyer ağrısı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Sık sık dinlenin ve bisikletinizden inin. Şort değişikliği ve sürüşler arasında duş ile daha kısa bisiklet sürüşleri düşünebilirsiniz.
 • Sürüşünüz biter bitmez bisiklet şortlarınızı değiştirin ve iyice yıkayın. Sürüşten hemen sonra duş almak da herhangi bir cilt tahrişinde bakterilerin gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Sele yaraları genellikle kolayca tedavi edilebilir ve önlenebilir. Bir bisiklet mağazasında düzgün bir şekilde oturmak ve doğru kıyafetleri giymek yardımcı olabilir. Ayrıca, baskı ve sürtünme risklerini azaltmaya yardımcı olmak için vücut konumlandırma hakkında ipuçları almak isteyebilirsiniz.

Eyer yaraları geliştirirseniz, sakin olun ve iyileşmek için kendinize zaman verin. Yaralarla sürmeye devam etmek muhtemelen onları daha da kötüleştirecektir. Diğer bisiklet tutkunlarıyla ev ilaçları ve önleyici stratejiler hakkında konuşmak da çok yardımcı olabilir.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın