Ana Sayfa - Genel Sağlık - Video Oyunları Şiddete Özendirir mi?

Video Oyunları Şiddete Özendirir mi?

Video oyunları eskiden 18 yaş üstü bireylerin daha çok başvurduğu etkinliklerden biriyken şu an yaş ortalaması 4- 5 yaşına kadar inmiştir. Özellikle çalışan anne- babalar çocuklarına belli saatler içerisinde zaman ayırabildikleri için ayırdıkları zaman dışında çocuklar teknolojik aletler üzerinden pek çok oyun oynarlar. Bu oyunlar içerisinde şiddet oyunları da yer alır.

Video Oyunları

Teknolojinin çok ilerlemesiyle ve hayatın daha çok dijitalleşmesi beraber küçük büyük her yaşta insanın elinde bir teknolojik alet belirmeye başlanmıştır. Bununla birlikte çok çeşitli video oyunları da ortaya çıkmıştır. Oyun indirme sitelerinde pek çok türden oyun bulunur. Şiddet oyunları da bunların arasında yer alır.

Video oyunları şu an oyun alanlarının yetersizleşmesi ve şehirleşmeler sebebiyle çok artmıştır. Geleneksel oyunlar ise bu bağlamda azalmıştır. Şehirleşmeler sonucunda kör ebe, saklambaç, yakalamaca gibi sokak oyunları çok azalmıştır. Geleneksel oyunlar çocukların zihinsel becerilerini ve sosyal ilişkilerini ne kadar artırsa da video oyunları da çocuklardaki bu becerileri o kadar düşürür. Bu kapsamda çocuklar video oyunlarındaki görsellere özenirler.

Video Oyunları Bağımlılığı

Video oyunları şiddet, taktik, macera, yap boz, spor, aksiyon, spor, simülasyon, rol yapma gibi çok fazla alana ayrılmıştır. Şiddet içerikli oyunların bu derece artırılması da çocuklarda bağımlılık yapmasıdır. Şiddet içerikli oyunlar genelde level atlama ve kendini geliştirme üzerine olduğu için çocuklar da oynadıkları oyun karakterlerini daha da yükseltmek için bu oyunlara başvurur.

Şiddet oyunları çocuklarda heyecan ve adrenalini de artırdığı için doğal olarak bağımlılığı da artırmaktadır. Çocuklar da bir süre sonra ekran başında geçirdikleri zamanı kontrol edememeye başlar. Ekran başında bir oyuna çok odaklanmak da çocukların gelişimlerini olumsuz etkiler. Video oyunlarında çok zaman geçirmek çocukların okullarından ve sosyal hayatlarından da geri kalmalarına sebep olur. Bununla birlikte ekran karşısında çok kalma çocukların gözlerinde de bozulmalara sebep olacaktır. Çocuklar çok küçük yaşlarından itibaren gözlük takmak zorunda kalabilir.

Video oyunu bağımlısı olan çocukların ailelerinin rolü çok büyüktür. Çocuklara gün içerisinde belli saatler içinde oyun oynama izni verilmelidir. Ders çalışma, ödev yapma, kitap okuma gibi etkinliklerin tamamlanması sonucunda oyun oynamalarına izin verilebilir. Fakat aileler çocuklarının ne tarz oyun oynadıklarını da gözlemlemelidir. Gerektiği yerde engel olabilirler.

Şiddet İçerikli Oyunlar

Video oyunları şiddete özendirir mi sorusu ebeveynler tarafından çok merak edilen bir konudur. Şiddete özendirme, oyunun içeriğine bağlı olarak değişebilir. Normal video oyunlarına kıyasla şiddet içerikli oyunlar çocuklarda da şiddeti özendirmektedir. Şiddete özendirmenin dışında bu video oyunlarının çocuklar üzerinde daha farklı etkileri de olur. Şiddet içerikli video oyunlarının çocuklar üzerindeki diğer etkileri de şu şekildedir;

 • Düşük yaşam doyumu,
 • Sosyal davranışlarda olumsuz hareketler sergileme,
 • Düşmanlık duygularında artma,
  Şiddete karşı çok duyarsızlaşma ve istediği şeyleri şiddetle yapabileceğini düşünmesi,
 • Dikkat ve odaklanma problemleri,
 • Depresyon,
 • Anksiyete,
 • Saldırganlık,
 • Şiddet eğilimi
 • Yalnızlık gibi psikososyal problemlerde de ilişkilidir.

Sık Sorulan Sorular

Video oyunlarından çocukları uzak tutmak gerekir mi?

Her video oyunu şiddet içermez ve aksine çocukların motor becerilerinin gelişmesi için yararlıdır.

Video oyunları çocuklara nasıl seçilir?

Oyunların yaş aralığına dikkat ederek seçim yapabilirsiniz.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın