Ana Sayfa - Genel Sağlık - Arı Sütü Neler Sunuyor? Arı Sütü Neden Tercih Ediliyor?

Arı Sütü Neler Sunuyor? Arı Sütü Neden Tercih Ediliyor?

Arılar tarafından üretilen ve beyaz kremsi bir yapıya sahip olan sıvı olan arı sütü zengin içeriği ile insan sağlığı açısından son derece faydalı, doğal ve sağlıklı bir besin değeri taşımaktadır. Arı sütü tüketerek pek çok hastalığa karşı korunma sağlayabilirsiniz.

Arı Sütü Nedir?

Arı sütü tanımı itibariyle işçi bal arılarının ürearı tmiş olduğu ve süte benzeyen yapısı ile süt olarak adlandırılan ve temelde bir salgı olan sıvıdır. İçeriği, rengi ve koyuluğu arıların türlerine ve coğrafyalarına göre farklılık gösterebilmektedir. Özellikle kraliçe arının beslenmesi için de önemli olduğundan bazı dillerde kraliçe jölesi olarak da adlandırılmaktadır. Arı sütü ile polen sıklıkla birbirine karıştırılmasına rağmen arı sütü farklı bir tanıma ve içeriğe sahiptir. Temel olarak arı sütü larvaların beslenmesinde ve işçiler ile birlikte özellikle kraliçenin beslenmesi için üretilen bir salgıdır. İşçi arılar tarafından salgılanır ve koloni içindeki tüm larvaların gelişimi bu salgı ile sağlanır. Kraliçe arının yetişmesinde çok daha önemli olan arı sütü arının sağlıklı olması için kullanılmaktadır. Arılar üzerinde bu etkiyi gösterirken insanlar üzerinde de aynı faydalı etkileri göstermektedir.

Arı Sütü Faydaları Neler?

Arı sütü faydaları olarak son derece gelişmiş yararlara sahiptir. İçeriğinde protein, vitaminler, yağ asitleri başta olmak üzere pek çok bileşen bulunmaktadır. Güçlü bir vitamin kaynağı olduğundan başta A, B, C ve D vitaminleri olmak üzere zengin bir besin olmaktadır. Bu bakımdan vitamin takviyesi olarak rahatlıkla kullanılabilecektir. Demir, kalsiyum ve fosfor gibi mineralleri bolca içerdiği için hem vücut gelişimini destekler hem de çeşitli hastalıklara karşı koruma sağlar. Arı sütünü çocukların tüketmesinde de çok yarar bulunmaktadır. Çocukların büyüme ve gelişme çağlarında arı sütünü bolca tüketmeleri mikroplara karşı bağışıklık kazanmalarını ve vücut yapılarının dirençlerinin artmasına neden olur.

Enerji veren özelliği sayesinde takviye olarak kullanılacak bir besin olan arı sütü gün içerisinde yorgunluk hissedenler tarafından düzenli olarak kullanılması halinde yorgunluğu ve enerji düşüklüğünü gidererek kişinin kendisini daha iyi hissetmesine neden olur. Aynı zamanda kandaki şeker dengesinin de belirli bir seviyede kalmasını sağlayarak şeker hastaları için de idealdir.

Sık Sorulan Sorular

Arı sütü her gün tüketilir mi?

Arı sütünün her gün tüketilmesinde sakınca yoktur.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın