Ana Sayfa - Beslenme - İstiridye Mantarı Nasıl Tüketilmeli?

İstiridye Mantarı Nasıl Tüketilmeli?

Kavak mantarı olarak da bilinen istiridye mantarı yaygın olarak tüketilen ve yenilebilir mantar türleri arasında bulunmaktadır. Güçlü besin değerleri ve doyuruculuğu ile tercih edilen istiridye mantarı çeşitli hastalıklara karşı da iyi gelmektedir.

İstiridye Mantarı Nedir?

İstiridye mantarı dünya genelinde yaygın olarak tüketilen ve kayın mantarı, kavak mantarı, yaprak mantarı gibi isimlerle de anılan bir mantar türüdür. Doğada kendiliğinden yetiştiği gibi üreticiliği de yapılmaktadır. Yenilebilen mantarlar arasında yaygın bir popülerliğe sahip olan mantarın kavak ya da kayın mantarı olarak anılmasına neden olan durum bu türden ağaçların gövdesinde yetişmesinden kaynaklanmaktadır. İstiridye şekline benzediği için yaygın olarak istiridye mantarı olarak da anılmaktadır. Kültür ortamında yetişen ender mantarlardan birisi olduğu için istiridye mantarı yaygın olarak tüketilmeye devam etmektedir. Hoş bir kokuya ve aynı zamanda lezzetli bir tada sahiptir. Besin değeri ve faydaları bakımından tercih edilmektedir.

İstiridye mantarı kendi içinde de farklı türlere ayrılabilmektedir. En büyük özelliği ise organik ve herhangi bir kimyasal madde ya da gübre kullanılmadan yetiştirilmesi sayesinde diğer mantar türlerine göre çok daha tercih edilir olmaktadır. Çeşitli hastalıklara karşı sağladığı yararlar ve besin değerinin diğer mantarlara göre yüksek oluşu da istiridye mantarını her zaman tüketmeye uygun bir hale getirmektedir.

İstiridye Mantarı Faydaları Neler?

İstiridye mantarı faydaları bakımından oldukça zengin değerlere sahiptir. Güçlü bir antioksidan olduğu için vücut içinde yer alan hücrelerin zarar görmesini engellemektedir. Hücrelerin yapısının korunmasını sağladığı için kanser gibi sağlık sorunlarının oluşumunu da önleyebilmektedir. Bunun yanında kolesterolü dengeleyen yapısı sayesinde günümüzde kolesterol düşürücü ilaçların içeriğinde kullanılmaktadır.

En büyük özelliklerinden birisini ise antibakteriyel olması sağlamaktadır. Doğal antibiyotik özelliği gösterir ve çeşitli hastalıkların oluşumunu engellediği gibi aynı zamanda bu tür zararlı bakterilerin yok olmasını ve vücuttan atılmasını sağlar. Yüksek oranda demir içeriğine sahip olduğu için de ete kıyasla istiridye mantarı çok daha besleyici ve doyurucudur. İstiridye mantarı tarifi ile yapılacak olan yemekler lezzet açısından da çok tercih edilir olduğundan düzenli olarak istiridye mantarı tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Doğadan istiridye mantarı bulunur mu?

Doğada özellikle ormanlık alanlarda istiridye mantarı bulunabilir ancak zehirli mantarlar da çok olduğundan istiridye mantarı toplarken dikkatli olunmalıdır.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın