Ana Sayfa - Genel Sağlık - Alerji Testi Nedir? Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Alerji Testi Nedir? Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Alerji testi gereken durumlarda her yaş grubuna ait insanlara yapılabilir. Kişinin yaşı arttıkça ise bu testin doğruluk oranı da artar denilebilir. Bu test sayesinde vücudunuzla ilgili birçok bilgiye sahip olabilir ve buna bağlı olarak önleminizi alabilirsiniz.

Alerji Testi Hangi Durumlarda Yapılır?

Eğer herhangi bir şekilde alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız ya da alerjiniz olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız bu testi yaptırmak isteyebilirsiniz. Alerji testi sonucunda kişinin astımı olup olmadığı ya da hangi besinlere alerjisi olduğu rahatlıkla öğrenilir. Aynı zamanda egzama ya da polen gibi durumlara alerjiniz olup olmadığını da kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bazı durumlarda kişiler fiziksel olarak değişik reaksiyonlar verebilir ve bunun nedenini ise alerjiye bağlayabilir. Eğer böyle bir şüpheniz varsa randevu alarak bu testi yaptırabilirsiniz.

Bu test hayat kalitenizin artmasını ve daha sağlıklı yaşamanızı sağlar. Bu sayede alerjiniz bulunan unsurlardan uzak durabilir ve bu besinleri tüketmeyi de reddedebilirsiniz. Bu testi yaptırmak için hastanelerin İç Hastalıkları bölümünden randevu alabilirsiniz. Eğer bu testi çocuğunuz için yaptıracaksanız da Çocuk Hastalıkları bölümünde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İşlem sırasında fazla olmamak ile birlikte kişilerin canı bir miktar acıyabilir. Bu testi aynı zamanda bebekleriniz için de yaptırabilirsiniz.

Alerji Testi Yapma Aşamaları Nelerdir?

Bu testin uygulama aşamaları son derece kolay ve pratik nitelikler taşıyor. Alerji testi ilk olarak kişinin doktora gitmesini ve talebini belirtmesi aşamasıyla başlıyor. Sonrasında doktor tarafından kişilerin ön kol, üst kol ya da sırt bölgelerine alerji ihtimali taşıyan maddeler uygulanıyor. Cilt içerisine enjekte edilen alerjen maddenin bir süre vücuda yayılması bekleniyor. Eğer kişinin herhangi bir şekilde alerjisi var ise vücut üzerinde çeşitli şişlik ve kızarıklıklar meydana geliyor. İşlemler sonucunda kişinin alerjen bir etkiye sahip olup olmadığı kolay bir şekilde tespit ediliyor.

Sık Sorulan Sorular

Alerji Testi Ne Kadar Sürüyor?

Alerjen madde kişinin vücuduna enjekte edildikten sonra yaklaşık otuz dakika bu maddenin vücuda vereceği tepkiler gözlemleniyor. Süre dolduktan sonra ise kişinin neye alerjisi olduğu pratik bir şekilde görülüyor.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın