Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Abroseksüel ne demek?

Abroseksüel ne demek?

Abroseksüel, bir tür cinsel akışkanlığı tanımlayan bir terimdir. Abroseksüel olan biri, cinsel çekiciliğinin sıklıkla değiştiğini fark eder: kendilerini ‘eşcinsel’ terimiyle tanımlayabilir ve daha sonra tüm cinsiyetlerden insanlara ilgi duyabilir ve sonra cinsel çekiciliği çok az hissedebilir veya hiç hissetmeyebilir.

Abroseksüel Nasıl Oluyor?

Abroseksüel karşı cinse sürekli ilgisi olmayan. Olsa da kısa sürede bu ilgiyi yitiren, sabit bir cinsel ilgi göstermeyen her dala konan kuş misali.

Tipik olarak, abroseksüel insanlar, kimden etkilendikleri ve çekiciliğinin ne kadar yoğun olduğu konusunda dalgalanmalar yaşarlar.

Abroseksüel Yaşam Tarzı Nasıl Olur?

Abroseksüel olmak, “fikrinizi değiştirmek” veya sadece yöneliminizi tanımlamak için farklı bir etiket kullanmakla ilgili değildir. Bu, gerçek deneyiminizin zamanla değiştiği anlamına gelir.

“abro-” öneki “narin” veya “zarif” anlamına gelir. Bu, abroseksüel bir kişinin cinsel çekiciliğinin zamanla nasıl değişebileceği ile ilgilidir.

Abroseksüellik genellikle aseksüel spektrumun bir parçası olarak kabul edilir. Ancak bunlar tam olarak aynı şey değildir.

Aseksüellik, birinin cinsel çekiciliği çok az deneyimlemesi veya hiç yaşamamasıdır.

Abroseksüel olan biri, çekiciliğinin zamanla dalgalandığını fark eder. Abroseksüel olan bazı insanlar zaman zaman çok az cinsel çekim yaşayabilir veya hiç cinsel çekim hissetmeyebilir.

‘Aseksüel’ terimiyle özdeşleşme ile ‘alloseksüel’ (aseksüelin zıttı) terimiyle özdeşleşme arasında gidip gelebilirler. Ayrıca zaman zaman ‘biseksüel’ veya ‘griseksüel’ terimleriyle de özdeşleşebilirler.

Bazı aseksüel insanlar çekiciliklerinin zamanla değiştiğini görebilirken, her aseksüel insan böyle hissetmez.

Aynı anda hem abroseksüel hem de aseksüel olmak mümkündür.

Eşcinsellik, biseksüellik, heteroseksüellik ve panseksüellik gibi terimler, çekici olduğunuz kişilerin cinsiyetlerini ifade eder. ‘Abroseksüellik’ terimi farklıdır çünkü bir cinsiyet belirtmez – sadece cinsel çekiciliğinizin zaman içinde değiştiği gerçeğine atıfta bulunur.

Abroseksüel bir kişi, kendini ‘panseksüel’ terimiyle, daha sonra ‘heteroseksüel’ ve daha sonra ‘homoseksüel’ ile özdeşleştirdiğini görebilir – tüm bunlar abroseksüel iken.

Aynı anda birden fazla etiketle tanımlayabilirsiniz. Ayrıca cinsel yöneliminizi tanımlamak için herhangi bir etiket kullanmamayı tercih edebilirsiniz.

Abroseksüellik farklı insanlara farklı görünüyor. Bazı insanlar cazibe kapasitelerinin birkaç gün içinde değiştiğini fark ederken, diğerleri birkaç yıl içinde değiştiğini hisseder.

Genel olarak, abroseksüel, çekiciliklerinin sıklıkla değiştiğini bulan insanlar tarafından en sık kullanılan bir etikettir.

İşte abroseksüelliğin nasıl görünebileceğine dair bazı örnekler:

 • Bir gün erkeklere ve yalnızca erkeklere, ertesi gün kadınlara ve yalnızca kadınlara ilgi duyabilirsiniz.
 • Tüm cinsiyetlerden insanlara ilgi duyabilirsiniz ve birkaç hafta sonra yalnızca belirli bir cinsiyetten insanlara ilgi duyduğunuzu hissedebilirsiniz.
 • Kendinizi çok az veya hiç cinsel çekim hissetmezken bulabilir ve aylar sonra tüm cinsiyet kimliklerinden insanlara karşı cinsel çekim hissetmeye başladığınızı fark edebilirsiniz.
 • Heteroseksüel bir erkek olabilirsiniz, ancak birkaç yıl sonra erkeklere karşı cinsel çekim hissetmeye başladığınızı fark edin.

Yine, abroseksüel olmanın “doğru yolu” yoktur.

Abroseksüel insanlar flört veya partner ilişkilerinde benzersiz zorluklarla karşılaşabilirler.

Bazı abroseksüel insanlar uzun süreli ilişkilerden kaçınırlar çünkü çekim düzeylerinin sıklıkla değiştiğini görürler: İlk bağlandıklarında eşlerinin cinsiyetine ilgi duyabilirler ve daha sonra artık onlardan etkilenmediklerini görebilirler.

Bununla birlikte, abroseksüel olmak, sağlıklı ve kararlı bir romantik ilişki yaşayamayacağınız anlamına gelmez. Bu istediğin bir şeyse, bunun için çalışabilirsin. Birçok abroseksüel insan mutlu, tatmin edici, uzun vadeli ortak ilişkilere sahiptir.

Pek çok insan ‘cinsel akışkanlık’ terimini kullanırken, diğerleri abroseksüeli tercih ediyor – hangi etiketin size uygun olduğunu belirlemek tamamen size kalmış. Ayrıca istemiyorsanız etiketleri kullanmak zorunda değilsiniz!

Kendinizi cinsel açıdan akışkan olarak tanımlamanın bir yararı, çoğu insanın bununla ne demek istediğinizi bilmesidir. Abroseksüel, birçok insanın duymadığı daha niş bir kelimedir.

Aynı zamanda, abroseksüellik terimi, zamanla dalgalanan bir cinsel yönelimi belirttiği için faydalı olabilir. Bu terim, sizinle benzer deneyimlere sahip insanlardan oluşan bir topluluk bulmanıza yardımcı olabilir.

Abroseksüellik zamanla değişen bir cinsel yönelimi ifade ettiği gibi, “abroseksüel” kelimesinin artık size uymadığını da görebilirsiniz.

Ve bu tamamen sorun değil. Kullandığınız etiketleri (varsa) değiştirmenizde bir sakınca yoktur.

Dışarı çıkmak için baskı hissetmeseniz de cinsel yöneliminizi sevdiklerinizle paylaşmak isteyebilirsiniz.

Abroseksüellik terimi genellikle topluluk dışındaki insanlar arasında iyi bilinmez. Bu terimin, yöneliminizin zaman içinde değiştiği anlamına geldiğini açıklamak isteyebilirsiniz.

Dilerseniz sevdiklerinize şunları söyleyebilirsiniz:

 • Terim senin için ne ifade ediyor
 • Abroseksüellik sizin için nasıl görünüyor, örneğin “Eskiden XYZ’ye ilgi duyuyordum ve şimdi sadece ABC’ye ilgi duyuyorum”
 • nasıl destek olmak istersin
 • Karşılaştığınız herhangi bir zorluk veya soru

Abroseksüellik hakkında soruları olabilir. Yalnızca paylaşmaktan çekindiğiniz şeyleri paylaşın.

Abroseksüel veya cinsel sıvısı olan bir sevdiğiniz varsa, onu aşağıdaki şekillerde destekleyebilirsiniz:

 • Kafalarının karıştığını veya bir aşamadan geçtiğini ima etmekten kaçının. “Emin misin?” gibi şüpheli sorular sormak. ve “Ama nereden biliyorsun?” geçersiz kılabilir.
 • Bu konuda konuşmaya ilgi göstermedikçe, cinsel deneyimleri veya ilişkileri hakkında istilacı sorular sormaktan kaçının.
 • Onlara cinsellikleri hakkında soru sormadan aşkları, ilişkileri ve deneyimleri hakkında konuşmaları için alan verin.
 • Onları başkalarına anlatmayın. Başka bir deyişle, izinleri olmadan insanlara abroseksüel olduklarını söyleme.

Son olarak, onları nasıl destekleyebileceğinizi sormak iyi bir fikirdir.

Abroseksüellik ve cinsel akışkanlık hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, aşağıdaki çevrimiçi kaynaklar yardımcı olabilir:

Ayrıca hem çevrimiçi hem de kişisel olarak LGBTQIA+ gruplarına ve destek ağlarına katılmaktan da yararlanabilirsiniz.

Sian Ferguson, Grahamstown, Güney Afrika’da yaşayan serbest yazar ve editördür. Yazıları sosyal adalet, esrar ve sağlıkla ilgili konuları kapsamaktadır. Kendisine Twitter’dan ulaşabilirsiniz.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın