Ana Sayfa - Hastalıklar - Koronavirüs Devam Ediyor mu?

Koronavirüs Devam Ediyor mu?

Koronavirüs Hala Devam Ediyor mu?

Koronavirüsün eskiye yani 3 yıl öncekine dönme ihtimali yok. Fakat riskli gruplardaki kişiler için koronavirüs tehlikesi devam ediyor. 

“En başa dönmeyiz ama hastalığın şiddeti yeni varyantla artabilir”

Koronavirüs Nedir?

Aralık 2019’da, Çin yetkilileri ülkesinde yayılan virüs hakkında dünyayı bilgilendirdi. İlerleyen aylarda virüs diğer ülkelere birkaç günde katlanarak artan vakalar halinde yayıldı. Bu virüs, Şiddetli Akut Solunum Sendromu ile İlişkili Koronavirüs 2, Covid-19 adındaki hastalığa sebep oluyor. Halk arasında bilinen adıyla: Koronavirüs.

 

Koronavirüs Nasıl Bulaşır?

Hasta bireylerin öksürme veya hapşırma ile birlikte ortaya saçtığı damlacıkların ortamda bulunan diğer kişilerin ağız, burun ve gözlerine temasıyla, damlacıkların yapıştığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerin ağız, burun veya göze götürülmesiyle bulaşabilmektedir. Koronavirüs aslında genetik materyaller ve birkaç proteinin etrafını saran bir kabuktan başka bir şey değildir, canlı olduğu bile tartışma konusudur.

Yalnızca başka bir canlının hücrelerine yerleşerek çoğalabilir. Koronavirüs açık yüzeylerden yayılabilir ancak bu yüzeylerde ne kadar hayatta kalabildiği hâlâ kesin değildir. Yayılmasının başlıca sebebi öksürük veya hasta bir kişiye dokunduktan sonra, kişinin kendi yüzüne dokunmasıyla meydana gelen sıvı temaslarıdır. Virüs yolculuğuna burada başlar ve vücudun derinliklerine doğru yol alır. Hedefi, en dramatik etkiyi yaratabileceği iç organlar olan bağırsaklar, dalak ve akciğerlerdir.

Gün Gün Koronavirüs Belirtileri

1-3. GÜN NELER OLUR?
Soğuk algınlığı ve gribe benzer semptomlar görülür. Hastalarda ateş görülecektir. Hafif boğaz ağrısı görülebilir veya görülmeyebilir. Bağışıklık sistemi çok güçsüz olan insanlarda mide bulantısı veya ishal görülür. Hastalar normal bir şekilde yemek yemeye devam ederler

4. GÜN NELER OLUR?
Virüsün bulaştığı kişideki boğaz ağrısı şiddetli bir şekilde artar. Sesleri boğuklaşır. Vücut sıcaklıkları 36.5 derece civarındadır. Hastalar yemekte ve içmekte zorluk yaşayabilirler. Hafif baş ağrısı ve hafif ishal 4. Günün diğer belirtileridir.

5. GÜN NELER OLUR?
5. Günde durum kötüleşmeye başlar. Boğazda şiddetli bir ağrı vardır. Yemek iç tek ağrılı bir hal alır. Sesteki boğukluk artmıştır. Vücudu veya herhangi bir uzvu hareket ettirmek ağrılı bir hal almıştır. Tüm vücutta eklem ağrıları hissedilir.

6. GÜN NELER OLUR?
Ateş hala 37 derece civarındadır. Boğaz ağrıları kuru öksürük görülür. Yerken, yutkunurken ve konuşurken boğaz ağrıları hissedilir. Şiddetli bir şekilde bitkinlik ve mide bulantısı hissedilir. Hasta zaman nefes solumakta güçlük yaşar. Eklemlerdeki ağrılar parmaklara kadar nüfuz eder. İshal ve kusma şiddetlenir.

7. GÜN NELER OLUR?
Ateş 38 dereceye kadar yükselir. Yoğun bir şekilde öksürük ve şalgam görülür. Vücut ve baştaki ağrılarla birlikte ishal ve kusma daha da kötü bir hal alır.

8. GÜN NELER OLUR?
Hastanın her bir soluğu daha da güçleşir. Göğüs ağırlaşır. Öksürük, baş ve eklem ağrıları artarak devam eder. Vücut sıcaklığı 38 derecenin üstüne çıkar.

9. GÜN NELER OLUR?
Tüm belirtiler kötüleşmeye başlar. Vücudunuzda bu belirtiler varsa acilen bir sağlık kuruluşuna müracat edin.

Koronavirüs Nasıl Öldürüyor?

Koronavirüs bulaşan kesimin çoğunluğu, hastalığı hafif semptomlarla atlatırlar. Fakat yaşa paralel olarak semptomlar ilerleyebilmekte, hatta kritik noktaya ulaşmaktadır. Henüz tüm vakalar tanımlanmadığından bir yüzde veremiyoruz, fakat gripten daha fazla vaka olduğunu söyleyebiliriz. Daha kötü vakalarda milyarlarca epitel hücre ölmüş, dolayısıyla akciğerlerin koruyucu tabakası yok olmuştur. Bu da demek oluyor ki alveoller, nefes almamızda görev alan hava kesecikleri, normalde çok büyük bir problem olmayan bakteriler tarafından işgal edilebilirler.

Hastalar zatürreye yakalanır, solunum zorlaşır hatta durabilir ve hastalar yaşayabilmek için solunum cihazlarına ihtiyaç duyar. Bağışıklık sistemi haftalardır tam güçte çalışmış ve milyonlarca antiviral silahlar üretmiştir. Binlerce bakterinin hızla çoğalmasıyla beraber de daha fazla dayanamamaktadır. Bakteriler kana karışır ve tüm vücudu sarar. Bunun gerçekleşmesi durumunda ölüm fazlasıyla olasıdır.

Koronavirüs özellikle grip ile karşılaştırılır fakat aslında çok daha tehlikelidir. Hala süren bir küresel salgın sırasında kesin bir ölüm oranı vermek zor olsa da daha bulaşıcı olduğunu ve gripten daha hızlı yayıldığını biliyoruz.

Dr. Hande Bulut

Dr. Hande Bulut

Hastalıkları tedavi etme konusunda oldukça başarılı olan Hande Bulut Hocamız, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Doktorasını ise yine Hacettepe üniversitesinde yapmıştır. 10 yılı aşkın tecrübesi ile binlerce hastayı tedavi etmiştir. Hastalıklar kategorimizin de baş yazarıdır.
Yorum yapın