Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Zeytin Yaprağı Faydaları Neler? Nasıl Tüketilir?

Zeytin Yaprağı Faydaları Neler? Nasıl Tüketilir?

Özellikle kahvaltılarda severek tüketilen ve kahvaltının vazgeçilmezi olan zeytinin vücut üzerinde pek çok yararı olduğu gibi onun yaprağı da büyük faydalar gösteriyor. Zengin içeriği ile birlikte zeytin yaprağı faydası bakımından başta zayıflamak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek üzere çeşitlilik gösteriyor.

Zeytin Yaprağı Faydaları Neler?

Alternatif tıp için çok eski zamanlardan beri tercih edilen zeytin yaprağı faydaları ile birlikte genel sağlık üzerinde olumlu etkiler yaratıyor. Zeytin başlı başına sağlıklı bir besinken, alternatif tıp içerisinde zeytin yaprağı da zengin bileşenleri ile birlikte kullanılmak istenmiş ve günümüze kadar farklı yöntemler ile tercih edilmiştir. Zeytin yapraklarının içinde çok yüksek miktarlarda antibakteriyel bulunduğu için bağışıklık sisteminin güçlenmesi için son derece olumlu bir etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda bu özelliği sayesinde soğuk algınlığı ya da grip gibi rahatsızlıkları engellemek için de etkili olmaktadır. Bunun yanında zayıflamak isteyenler için de eşsiz bir katkı sunarak zeytin yaprağı kilo vermeye yardım etmektedir. Zeytin yaprağının faydalarını deneyimlemek için ise çay olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Zeytin Yaprağı Çayı Nedir?

Zeytin yaprağı çeşitli kürler içinde kullanılmasına karşılık pratik ve her zaman tüketilebilir olması bakımından zeytin yaprağı çayı olarak tercih edilmektedir. Zeytin yaprağı çayı faydaları bakımından özellikle solunum yollarında görülen enfeksiyonların giderilmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve zayıflamak olarak sıralanabilmektedir. Zeytin yaprağı çayının hazırlanması da oldukça kolaydır. Çayı hazırlamak için zeytin yapraklarını kaynar suyun içinde 10 – 15 dakika bekletmek çayın hazır olmasını sağlayacaktır.

Bu çay ile birlikte kandaki iltihabı temizleyebilecek, vücuttaki virüs ve toksinlerin atılmasını sağlayabileceksiniz. Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak cildin daha parlak ve canlı görünmesine etki eder. Kandaki şeker miktarını düzenlediği için özellikle diyabet hastaları için de rahatlıkla içilmeye uygundur. Tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur. Vücudun içinde ya da ciltte meydana gelen mantarlara karşı da etkili olur ve böylece cildin daha parlak, canlı görünüm kazanmasına etki eder. Antioksidan özellikleri bakımından kansere karşı da koruma sağlar.

Sık Sorulan Sorular

Saç dökülmesine zeytin yaprağı iyi gelir mi?

Saç köklerinin beslenmesine yardımcı olarak saçlarınızın dökülmesini de bu mucizevi çay engelleyecektir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın