Ana Sayfa - Genel Sağlık - Zerdeçal Faydaları Neler?

Zerdeçal Faydaları Neler?

Kendisine özgü tadı ve vücut açısından sağladığı yararlar ile birlikte doğal besinler arasında kendisine özgü yer bulan zerdeçal açık mide yaralarından vücudun yenilenmesine kadar pek çok noktada yardımcı olmaktadır.

Zerdeçal Nedir?

Zingiberaceae familyasına mensup olan zerdeçal sarı çiçeklere ve büyük yapraklara sahip bir bitkidir. Bilinen bir diğer adı da Hint safranıdır. Safran olarak anılmasını sağlayan içeriğinin sarı ve turuncu tonlarında olmasıdır. Anavatanı Güney Asya olan bu özel bitkinin üretmiş olduğu zerdeçal sağlık açısından çok yararlı olduğundan son yıllarda tüm dünya genelinde yaygın olarak tüketilmektedir. Zerdeçal sağlık açısından yararlı olduğu kadar aynı zamanda kendisine özgü canlı renkleri ile tekstil gibi alanlarda da kullanılmaktadır. Aynı zamanda baharat olarak kullanımı yaygındır ve çeşitli tariflerde lezzet verici olarak tercih edilir. Yaygın bir şekilde kullanılan köri sosu içinde de zerdeçala rastlamak mümkündür.

Zerdeçal Faydaları Neler?

Zerdeçal genel olarak acı bir tada sahiptir ve genelde farklı takviyelerde kullanılmaktadır. Aynı zamanda toz olarak da tüketilmesi yaygındır. Ancak tadına kıyasla zerdeçal faydaları bakımından son derece güçlü özellikler gösterir. İçeriğinde bulunan bileşenler iltihapları gidermeye yardımcı olurlar ve iltihabın giderilmesine destek olmak amacıyla kullanılabilmektedir. Aynı şekilde içeriği kalp sorunlarının da giderilmesine ve daha iyi bir kalp ritminin yakalanmasına yardımcı olmaktadır.

Kadınlarda sık görülen meme kanseri risklerini de ortadan kaldırmak için zerdeçal kullanımı tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda radyasyona karşı da etkili olarak radyasyon tedavilerinde ciltte görülen çeşitli lekelenmelerin giderilmesini sağlamaktadır. Diz ve eklem ağrıları başta olmak üzere çeşitli ağrıların azaltılmasına yardımcı olmaktadır. İçeriğindeki zengin bileşenler ile birlikte serbest radikallerin engellenmesine de etkili olur ve böylece kanser gibi tehlikeli hastalıkların gelişimini engeller. Tüm bunların yanında zayıflamak isteyenler için de ideal bir besin olup kilo verilmesine destek olmaktadır.

Doğal özellikleri ile birlikte son derece yararlı olan zerdeçalın tüketimi ise farklı yöntemler ile olmakla birlikte en yaygın olarak çay ve baharat şeklinde tüketilmektedir. Çayını yapmak için kaynamış sıya toz zerdeçal eklemek yeterli olacaktır. Bunun yanında çeşitli yemeklerde baharat olarak kullanılabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Zerdeçal ne kadar tüketilmeli?

Zerdeçal tüketimi haftada 3-4 gün olacak şekilde tüketilebilir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın