Ana Sayfa - Beslenme - Bal Yemenin Faydaları Neler?

Bal Yemenin Faydaları Neler?

En faydalı gıdalar arasında yer alan bal son zamanlarda farklı içerikler ile sunulduğu için doğal bal üretilmektedir. İçeriğine katkı maddeleri eklenmeyen ballar en faydalı gıdalardır. Türkiye içerisinde çeşitli bitki örtüsü bulunduğu için çeşitli ballar elde edilebilmektedir. Balların elde edildiği çiçeklere, çama göre aromaları değişebilir.

Ayrıca besin değerlerinde de farklılıklar görülebilir. Farklı damak tatları için kestane, ıhlamur, çam, karakovan, Anzer gibi pek çok bal çeşidi bulunmaktadır. Balların kalitesi üretildiği nektarlara göre değişebilir. Arılar tarafından müdahale edilmeden üretilen ballar oldukça kalitelidir. Ancak son yıllarda katkılı ya da arı dahile dilmeden üretilen ballar gerekli faydayı sağlayamamaktadır. Doğal bal fiyatları daha yüksek olsa da istenilen verim sağlanır.

Doğal Bal Özellikleri Nedir?

Doğal bal özellikleri farklı bitkilerden elde edilmesinden dolayı değişebilmektedir. Farklı yörelerden elde edilen ballar farklı kimyasallara sahip olmaktadır. Balın gerçek olup olmadığının anlaşılması için laboratuvar testlerine girmemektedir. Gerçek ballar arıların doğal nektarla ile ürettiği ve üretim dönemi boyunca gezgin bir şekilde balın üretimi için çalıştığı ballardır. Doğal ballar içerisinde herhangi bir katkı maddesi ve şeker şurubu kullanılmaz. Bu nedenle oldukça kaliteli ve lezzetlidirler.

Yapay ballar ise arılar tarafından üretilmez. Katkı maddesi, şeker şurubu ve aroma vericiler ile elde edilir. Katkılı ballarda ise arılar üretim aşamasında şurupla beslenmektedir. Bal alışverişinde sertifikalı olan ballar tercih edildiğinde doğal bala ulaşmak mümkündür. Doğal bal satın al uygulamaları sunan doğal içerik sunan internet siteleri üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde bala ulaşmak mümkündür. Doğal içeriğe sahip ballar kaliteli ve sağlığa oldukça faydalıdır. İçeriğinde bulunan vitaminler ile yüzyıllardan beri temel gıda maddesi olarak tüketilir.

Doğal Bal Neden Tercih Edilmeli?

Doğal çam balı Manisa ilinin Gürle Köyü’nde elde edilen kaliteli baldır. Doğu Karadeniz bölgesinde ise kahverengi renge sahip yoğun kestane balı üretilmektedir. Pek çok alanda sağlıklı bal üretilmektedir. Bal bağışıklığı güçlendirme ve enerji vermesi gibi pek çok şeye iyi gelmektedir. Ancak doğal bal tüketimi yapıldığında verimin alınması mümkündür.

Gerçek bal al araştırması yapıldığında ortaya çıkacak olan doğal ürünler ile sağlıklı kalmak mümkündür. Prebiyotik olan ballar vücutta yararlı hücrelerin artmasını sağlamaktadır. Bakım için de kullanılan ballar cildin iyileşmesini, kepeğe ve kaşınmaya iyi gelmektedir. Doğal bal tüketildiğinde alerjik semptomların azaltılması sağlanır. Doğal ballar içerisinde kanser risklerini azaltan flavonoidler barındırır. Bu nedenle doğal balın tüketilmesi gereklidir. Doğal ballar pek çok şeye yardımcı olmaktadır.

Özellikle grip mevsimlerinde boğazı yumuşatır ve öksürüğe iyi gelir. Ayrıca enerji verme özellikleri de bulunur. İçeriğinde bulunan B1, B2, B3, B5 ve B6 vitaminleri ile oldukça zengin besin kaynaklarıdır. Balın doğal olması ile tüm vitamin ve minerallerin alınması sağlanır. Ancak kaliteli olmayan ürünler ya da katkılı ürünler tercih edilirse şifa deposu olarak görülememektedir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın