Ana Sayfa - Genel Sağlık - WBC Yüksekliği Neden Olur? Kanda WBC Yüksekliği Neyin Belirtisi?

WBC Yüksekliği Neden Olur? Kanda WBC Yüksekliği Neyin Belirtisi?

Kan tahlilinizde WBC, beyaz kan hücre sayısını ifade eder. WBC için kan tahlilinin bir parçası diyebiliriz.

Beyaz kan hücrelerinin bir diğer ismi ise lökositlerdir ve lökositler bağışıklık sistemi olarak tabir edilir.

Beyaz kan hücresinin en önemli görevlerinden birisi de enfeksiyona yol açacak bakteri ve virüslerle mücadele içerisine girmesidir.

WBC Normal Değeri Kaçtır? WBC Yüksekliğine Ne İyi Gelir?

Bu denli işe yarar göreve sahip olan “WBC nedir?”, “WBC nasıl düşürülür? gibi sorularınız varsa artık kısa sürede yanıt bulmaya başlayacaksınız.

Beyaz Kan hücreleri toplamda 5 gruba ayrılmaktadır. Bunlar;

 

Nötrofiller Bu beyaz kan hücreleri bakterileri ve mantarları yok eder. Enfeksiyon söz konusu olduğunda birinci basamak savunmayı nötrofiller gerçekleştirir.
Lenfositler Antikor üreterek zararlı virüs veya bakterilerle savaşır.
Monositler Kandaki bakterileri öldürür.
Özonofiller Parazitlerle ve kanserli hücrelerle savaşır.
Bazofiller Histamin salgılar ve vücuttaki alerjenlerle savaşır.

 

Vücudunuz enfeksiyona karşı bir mücadele içerisine girmişse yapılan kan tahlilinde WBC yüksekliği görülmüş olacaktır. Bağışıklık sistemi ya da kan bozuklukları gibi bir durum olduğu zaman ise doktorlar hemen kan tahlili uygulamaya koyulurlar.

WBC yüksekliği ve düşüklüğü söz konusu olabilir. Böyle anlarda ise gözle görülür belirtiler ortaya çıkmayacaktır. Daha sık görebileceğiniz belirtiler içerisinde öksürük, yorgunluk ve burun akıntısı gelebilir.

WBC Normalde Kaç Olmalı?

Beyaz kan hücreleri, kanın %1’lik kısmını oluşturmaktadır. Genel açıdan baktığımızda beyaz kan hücreleri de sağlık yönünden  büyük bir hayati öneme sahiptir.

Bebek, hamile ve yetişkinlerde WBC değerlerinin normal olması gereken seviyesi şu şekilde olmalıdır.

2 haftalık bebeklerde 5.0 – 20.0 x 10/ L
Yetişkinlerde 4.5 – 11.0 x 10/ L
Hamilelikte 5.8 – 13.2 x 10/ L

WBC Yüksekliği Nasıl Anlaşılır?

WBC yüksekliği, beyaz kan hücresinin kanda fazla olması anlamını taşımaktadır. WBC yüksekliğini anlamak adına 5 beyaz kan hücresi türünün kontrol edilmesi gerekmektedir.

Beyaz kan hücreleri ile ilgili test edilme işlemine ise diferansiyel beyaz kan hücresi testi denilmektedir.

WBC Yüksekliği Nedir, WBC Yüksekiği Neyin Belirtisi?

Tıp dalında  lökositoz olarak adlandırılan WBC yüksekliği, iltihap, yaralanmalara karşı mücadele görevi yapar. Eğer ki kan tahlilinizde yüksek çıkıyorsa muhtemelen şu nedenlerden kaynaklıdır.

 • Nezle ve grip
 • Bakteriyel enfeksiyonlar (zatürre, boğaz ağrısı gibi)
 • Lösemi
 • Hamilelik ya da doğum yapmak
 • İlaçların yan etkisi

WBC Yüksekliği Belirtileri Nelerdir?

WBC yüksekliği belirtileri daha çok enfeksiyonla ilgili bir durumdur. Belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Vücutta ağrı oluşması
 • Baş ağrısı
 • Üşüme
 • Sarı ve yeşile dönük balgam
 • Eklemlerde meydana gelen iltihaplanmalar

 

Böyle anlarda yapılması gereken en doğru çözüm yollarından birisi de idrarda lökosit olup olmadığını tahlil yoluyla öğrenmek olacaktır.

WBC Yüksekliği Neden Olur? WBC Yüksekliği Nedenleri Nelerdir?

Viral ve Bakteriyel Enfeksiyonlar

Viral ve Bakteriyel Enfeksiyonlar

 

Yüksekliğin oluşma nedenlerinden en kesin olanı, vücudunuzun bakteriyellerle bir mücadele içerisine girmesinden kaynaklıdır.

Bakteri ve virüs vücudunuzda fazlaysa, onların tespit edilerek yok edilmesi için daha fazla sinyal göndermeye başlayacaktır.

WBC yüksekliğinin neden olduğu yönünde araştırmalar yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda ise Viral ve bakteriyel solunum hastalıklarından kaynaklı olduğu net şekilde görülmüştür.

Eğer ki bir bireyde kandida mantarı görülüyorsa o zaman WBC yüksekliğinden rahatlıkla söz edilebilecektir.

İltihap Hastalıkları

Vücudunuzda bazı hastalıkların olup olmadığını anlamak adına WBC yüksekliğine bakılmaktadır. Uzmanlar WBC yükseklik incelemesi sonrasında iltihaplı hastalıklarınızın olup olmadığını söyleyebilir. Vücudunuzda yanık gibi yaralar varsa iyileşmesi biraz zaman alabilir. Çünkü bu tarz yaralanmalar lökosite neden oluyor. Yaranız iyileştik sırada beyaz kan hücreleri bu sefer açığa alınmaya başlanacaktır. Bu duruma tıp kavramında, “lökositoz sola kayma” deniyor.

Romatoid Artirit (Eklem İltihabı)

Romatoid Artirit (Eklem İltihabı)

 

WBC yüksekliğine sebebiyet veren iltihaplı hastalık türlerinden birisidir. Uzmanlar, eklem bölgelerinde şişme ve iltihaplanma gibi sorunları teşvik edeceğini belirtmiştir.

WBC yüksekliği olan kişilerde çoğunlukla eklem iltihabı çok fazla oluyor.

Eklem iltihabını azaltmanında son dönemde kolay yolları tespit edilmiştir. Bunlar omega 3 gibi zengin içerikli besinleri tüketmekten geçiyor diyebiliriz.

Alerji

 

WBC yüksekliği, alerji faktörünü ortaya çıkarabilir. Alerji, bağışıklık sisteminiz zayıf olduğu zaman ortaya çıkacak bir bakıma reaksiyon olarak ifade edilir. Cilt kızarıklığı,  vücudun belirli yerlerinde şişme ve hapşırma gibi reaksiyonları ortaya çıkartabilir.

 

 

Bağışıklık Sistemi Bozuklukları

 

Bağışıklık sistemi bozukuğu olursa WBC yüksekliği oluşabilir. Bağışıklık sistemi bozukluğu içerisine ise olmazsa olmaz, alerjik reaksiyonları ekleyebiliriz.

Duygusal ve Fizikse Stres

 

Stres, tüm hastalıkların ortaya çıkmasına neden olan tehlikeli bir durumdur. Fiziksel ya da duygusal stres yaptığınız zaman vücudunuzda WBC yüksekliği ve nötrofil yüksekliğine sebebiyet verecektir. Yapılan araştırmalar sonucunda ise beyaz kan hücreleriyle fiziksel stres arasında bir bağlantı olduğu görülüyor.

Kolesterol gibi bazı etkenlerde WBC yüksekliğinin görülmesine zemin hazırlayacaktır. WBC yüksekliği olursa felç gibi istenmeyen vakalara yakalanabilir.

 

Mide- Bağırsak Problemleri

 

Sindirim ile ilgili problemler oluşursa WBC yüksekliği yapılabilir. Mide de gerçekleşecek problemlerden kaynaklı olarak ishal, mide bulantısı ve karın ağrısının yaşanabileceği söyleniyor.

Tüm bunların yanı sıra Crohn Hastalığı ya da bağırsak hastalığına yakalanan kişilerde de WBC yüksekliği görülmektedir.

Sigara İçmek

 

Sigara içiciyseniz kan tahlilinizde büyük oranda WBC yüksekliği görülecektir. Çünkü sigara içmenin beyaz kan hücresinde ne kadar etkili olp olmadığı yönünde bir araştırma yapılmıştır.

Yapılan araştırmalarda ise sigara içmenin beyaz kan hücresini arttırarak WBC yüksekliğine sebebiyet verdiği görülmüştür.

Hamilelik

 

Hamilelikte WBC yüksekliği görülürse bu durum gayet normal kabul edilmektedir. Gebe olduğunuz dönemlerde WBC yüksekliğinde üst sınır yaşanmaya başlanır.

Normal olarak bir buçuk katına çıktığı bile olabiliyor. Hamileliğin son üç ayında ise WBC yükselişine göz attığımız zaman beyaz kan hücre sayısının 13.2 x 109’a kadar  olması normal bir durum olarak görülür. WBC yüksekliğiniz doğumdan sonra daha normale dönmeye başlayacaktır.

Lösemi

Lösemi, beyaz kan hücresinin yüksek ya da çok düşük olmasına yol açabilecek hastalıklardan biri olarak bilinmektedir.

WBC Yüksekliğinin Diğer Nedenleri

İlaçların Yan Etkileri

Bazı kullandığınız ilaçlar yan etki yapar. Bunların sonucunda WBC yüksekliği yaşanabilir. Özellikle psikiyatrik bozuklukları düzeltmek adına kullanılan tedavi ilaçları yüksekliğin oluşmasına neden olacaktır.

Kemik İliği Hastalığı

WBC yüksekliğinden söz ediyorsak bir bakıma kemik iliği hastalığı olabilir. Kemik iliği hastalığı içerisinde lösemi ve kronik lösemi yer almaktadır.

Polisitemi Vera

Polisitemi Vera, kemik iliğinin doğrudan etkileyen bir hastalıktır. Kırmızı kan hücresi ve beyaz kan hücresinin çok fazla artmasına neden olmaktadır.

WBC Nasıl Düşürülür? WBC Yüksekliği Tedavisi

WBC yüksekliği olduğu zaman endişe duymanıza gerek yoktur. Enfeksiyon atıldığı zaman WBC yüksekliğinden söz edemeyiz. WBC yüksekliği olduğu zaman nasıl düşürülür diye merak edenler için işte ayrıntılar.

Yüksekliğin Nedenini Tespit Etmek

Yüksekliğin görülme nedeni, enfeksiyonel sorunlarla ilgilidir. Vücudunuzda iltihaplama gibi enfeksiyon problemleri varsa yükseklik görülmektedir.

 • Enfeksiyonu yok edebilmek adına zerdeçal içmek
 • Solunum ve boğaz ağrılarını ortadan kaldırmak adına bal tüketmek
 • Akciğer enfeksiyonları gidermek adına sarımsak tüketin
 • Kolestorolü normal seviyede tutmak için sistem sağlığını korumalısınız

Enflamasyonu Azaltmak İçin Omega 3

Vücudunuzda ki iltihapların azaltılması için omega 3 en etkili yollardan birisidir. Düzenli şekilde omega 3 takviyesi yaparsanız WBC yükseklğinin düşürülmesine yardımcı olursunuz.

C Vitamini

Bağışıklık sisteminizi korur. Vücudunuzun enfeksiyonlara karşı daha güçü şekilde mücadele etmesine yardımcı olur.

WBC’yi Düşürmek İçin Akdeniz Diyeti

Beyaz kan hücresi sayısını normal seviyeye dönüştürmek adına, Akdenişz diyeti uygulayabilirsiniz. Yeşil yapraklılar, tahil, balık gibi zengin besinleri içeren akdeniz diyetiyle WBC yüksekliğini düşürmeniz zor olmaz.

Doç. Dr. Gencay Kaya

Doç. Dr. Gencay Kaya

Genel Sağlık kategorisinde uzmanlaşmış ve 15 yılı aşkın süredir doktorluk yapan birisidir. Ankara TIP mezunu ve de Doçent mertebesinde olan hocamız, Dahiliye doktorudur. İç hastalıkların yanı sıra ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz hastalıkları gibi konularda da bilgi sahibidir.
Yorum yapın