Ana Sayfa - Genel Sağlık - Göz Banyosu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Göz Banyosu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Göz banyosunu yaparken neyle yaptığımız önemlidir. Göz yorgunluğu hissediyorsanız göz banyosu yapmalısınız. Eskiden eczanelerde camdan yapılmış tam göz kapağını içeren göz paletleri vardı. Yine bunu bazı özellikle eski eczanelerde bulmak mümkündür.

Göz Banyosu Nedir?

Göz banyosu genellikle iki göz kapağının üzerinde meydana gelen birikintileri gözün içindeki alerjik materyalleri uzaklaştırmak için göz kapaklarını içine alacak biçimde bir maddeyle ki bu madde önemlidir; bu su olabilir, çay olabilir, papatya suyu olabilir. Göz kapaklarını o suyun içerisinde açıp kapatıp yıkanarak temizlenmesini anlatan bir deyimdir.

Nasıl Göz Banyosu Nasıl Yapılır?

Bugün artık çok fazla yoktur ama göz kadehi göz banyosu yapmak için idealdir. Eğer göz kadehi bulamıyorsak göz banyosunu çok derin olmayan sığı bir kahve fincanıyla yapmamız en doğrusudur. Özellikle kahve fincanı içinde kaynatılmış sonra soğutulmuş suyu bir şekilde başımızı öne eğikken göz kadehini veya fincan gözün tam bütününü kaplayacak şekilde çok hafif yukarı kaldırıp açıp kapama şeklinde yapmalıyız.

Buradaki amaç o sıvının göz kapaklarının içindeki birikintiyi atmasıdır. Yani gözün içinin ıslanması gerekir. Ancak burada yapacağımız göz banyosunun ısısı çok sıcak olmamalıdır, çok soğuk olmamalıdır, normal oda sıcaklığında olması gerekir ve yaklaşık 30 ila 40 saniye sürmelidir bir göz banyosunun doğru olarak yapılabilmesi için.

Göz kapaklar ve arasındaki boşluklar atmosferden gelen her türlü yabancı etkiye, kurumaya, yabancı cisimlere, toza, toprağa karşı açık bir organdır. Dolayısıyla bu kapak arasının temizlenmesi ve bir şekilde temiz olması gerekir.

Bizim kaşımız özellikle genel kuvvetli yüzeyde kirpiklerimiz havadan gelen küçük zedeleri temizler ve göz kapağı hareketi ile bir yelpaze şeklinde göze gelen uçuşun ufak tanecikleri kirpikler tutar ve göze girmesini engeller.

Nasıl Göz Banyosu Yaparken Nelere Fikkat Etmeliyim?

Ancak çeşitli durumlarda bir şekilde bunlar engellenemeyip kirpiklerde iltihaplanma meydana geldiğinde genel olarak bu kirpik diplerinin temizlenmesi gerekir. Kirpik diplerinde meydana gelen iltihaplar bir şekilde bebek şampuanı ile kirpik diplerine yapılan bir masajla temizlenebileceği gibi göz banyosuyla da uzaklaştırılabilir. Ancak göz banyosu son derece önemli bir şeydir.

Eğer yanlış yapılırsa bir biçimde başımıza iş açar. Neden ? Gözde bir iltihaplanma varsa, gözün içerisine yayılıyorsa bizim yapacağımız yanlış bir göz banyosu bir biçimde o iltihabın yayılmasına neden olacaktır.

Göz Yorgunluğu Nedir ve Neden Oluşur?

Gözlerimiz biz insanlar için oldukça önem teşkil etmektedir.

Etraftaki nesneleri görebilmemizi sağlamakla görevli olan gözler çok kolay bir şekilde rahatsızlanabilmektedir.

Göz Yorgunluğunu Gidermek İçin Neler Yapmalıyız?

Günümüz de insanlar da en çok oluşan hastalıklardan bir tanesi de göz yorgunluğudur.

 

Göz yorgunluğunun sebepleri nelerdir?

Göz yorgunluğunun sebepleri arasında çeşitli ciddi hastalıkların da habercisi olabilmektedir.

Eğer gözleriniz de geçmeyen bir yorgunluk hissediyor ve çeşitli yaşlanmalar ile beraberinde batmalar hissediyorsanız mutlaka bir göz doktoruna gözükmelisiniz.

Göz Yorgunluğu İçin Uykunuza Dikkat Edin!

Eğer bir hastalıktan şüphelenmiyorsanız göz yorgunluğunun çeşitli sebeplerine geçebiliriz. Öncelikle sabahları uykunuzu tam alamadan uyanmanız yani gözlerinizi gece yeterince dinlendirememeniz sebebiyle gözleriniz zamanla yorulabilir. Ayrıca gözleriniz de çeşitli görme bozuklukları da olabilmektedir.

Bunu anlamanız oldukça zaman alabilmekle beraber bazı durumlar da kendini aniden de belli edebilmektedir. Aşırı ışık gözleri yoruyor mu?

Göz yorgunluğunun bir diğer sebebi ise geceleri dışarıya çıktığınız da aşırı derece de ışıklara maruz kalmanızdır. Geceleri eğlenmek için gece kulüplerine gidebilir veya çeşitli mekanlar da vakit geçirebilirsiniz.

Gözleriniz o kadar çok ışığı algılar ve tepki verir ki sürekli büyüyüp kasılması ve küçülmesi sonucun da gözlerinizi yorgun hissetmeye başlayabilirsiniz.

Gözlerinizi Tozlardan Koruyun!

Göz yorgunluğunun bir diğer en çok rastlanan sebebi ise özellikle gündüz vakitlerinde otoban veya yol kenarında eviniz var ise aşırı derece de toza maruz kalmanızdan dolayı kaynaklanabilmektedir. Kirpikler bütün tozları tutabiliyor mu?

Kirpikler tozları her ne kadar tutsa da oldukça küçük olan tozlar gözünüze kaçarak ağrılara ve çeşitli hastalıklara yol açabilmektedir.

Bu yazılara da bakın:

Gözlerim Kaşınıyor. Alerjim mi var? Ne Kullanmalıyım?

Doğal Yöntemlerle Güzel Görünmenin Püf Noktaları

Güneşten Yanınca, Güneşlendikten Sonra Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın