Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Tüp Bebek Tedavisinde Psikolojik Sorunlar, Tüp Bebekte Başarı Şansı

Tüp Bebek Tedavisinde Psikolojik Sorunlar, Tüp Bebekte Başarı Şansı

Zorlukların çeşitliliği göz önüne alındığında, IVF uygulanan çiftlerin depresyon ve kaygıdan muzdarip olması şaşırtıcı değildir.

Ek olarak araştırmalar, IVF sürecinin kendisinin artan kaygı, depresyon ve stresle bağlantılı olduğunu ve özgüveninizi etkileyebileceğini gösteriyor.

Bunlar özellikle başarısız bir tüp bebek döngüsünden sonra ortaya çıkabilir ve tedavi sürecini zorlaştırabilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Psikolojik Sorunlar

Kısırlığın etkileri birçok insan için travmatik bir deneyimdir. Finansal stres, sosyal izolasyona, saplantıya ve özgüven eksikliğine yol açabilir. Zamanla bu, hem duygusal hem de zihinsel sağlığınızı etkileyebilecek yoğun duygularla başa çıkmanıza yol açabilir. Kısırlıkla başa çıkmak ve tüp bebek döngüsünden geçmek bizim duygusal ve psikolojik durumumuzdur.
strese neden olabilir. Bu nedenle akıl sağlığınızı korumanız ve çevrenizde doğru destek sistemine sahip olmanız önemlidir.

Tüp bebek tedavisi sırasında hem kadınlar hem de erkekler birçok çelişkili duygu yaşayabilir ve bu durum kaygı düzeylerini artırabilir. Ancak, bu duygularla baş etmenin bazı yolları olduğunu bilmek önemlidir. Her şey sizin için doğru yöntemleri bulmakla ilgili.

Tüp Bebek Tedavisinde Kendine iyi davran

Tüp Bebek Tedavisinde Kendine iyi davran

Özgüveninizi olumsuz etkileyebilecek düşüncelerden kurtulun. Bunu başarmak, özellikle başarısız bir IVF döngüsünden sonra zor olabilir. Bununla birlikte, olumsuz düşüncelerin ruh sağlığınızı etkilemesini önlemek ve olumlu kalmak önemlidir. Hiçbir üreme tedavisinin %100 başarılı olmadığı bilindiğinden, tedavi sırasında endişeli hissetmeniz normaldir. Ancak üstesinden gelebilirsiniz. Yoga ve meditasyon, doğru nefes alma ve farkındalık yaratma bu konuda yardımcı olabilir.

Endişe ve stresi azaltmanıza yardımcı olabilecek diğer teknikler şunlardır: Tüp bebek yolculuğunuzu takip etmek için bir günlük tutmak ve gece yatmadan önce en sevdiğiniz kokulu mumları yakmak rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Yalnız Değilsin

Türkiye’de 8 çiftten 1’i hamile kalmakta zorlanıyor. Bu, birçok kişinin sizinle aynı süreçlerden geçtiği anlamına gelir. İnternette birçok çiftin tüp bebek hikayesine erişebilir ve birçok farklı form sayfasında ve web sitesinde deneyimlerini okuyabilirsiniz. Bütün bunlar kendi tüp bebek tedavi süreciniz için güven verici olacaktır.

Tüp Bebek Tedavisinde Aile ve Arkadaşlar

Özellikle bir kadında tüp bebek tedavisi, kendisini çok hassas ve savunmasız hissetmesine neden olabilir. Bu nedenle, etrafınızda kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak insanların olması önemlidir. Deneyimlerinizle doğrudan ilgili olsun ya da olmasın, sizin için iyi olan aile ve arkadaşlarla düzenli iletişim, kaygı ve stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Eşinizle Olan İlişkiniz

Siz ve eşiniz arasındaki ilişki, tüp bebek tedavinizin en önemli parçalarından biridir. Tüp bebek tedavisi hem fiziksel hem de duygusal bir süreçtir. Bu nedenle, vücudunuzun da sürece uyum sağlaması gerekir. Basıncı artıran başka faktörler de vardır, örn. B. ne zaman aşı yapılmalı veya sonuçların beklenmesi. Bütün bunlar stresi kontrol etmenizi zorlaştırabilir.

Eşinizin tüp bebek tedavi sürecindeki rolü genellikle ‘basit’ olarak görülür. Bununla birlikte, bir erkeğin tedavi döngüsünden geçen eşine verdiği destek, kadının hissettiği baskıyı hafifletebilir. Bu süreçte partnerinizle ilgilenmeniz ve her gün onunla iletişim halinde olmanız gerçekten çok önemli. karşılıklı; Nasıl hissettiğinizi, aklınızdan neler geçtiğini ve sizin için neyin iyi olduğunu düşündüğünüzü açıklayın.

Bazıları çiftler için önerilen başa çıkma stratejileri: sosyal etkinliklere katılmak, kısa gezilere çıkmak, birlikte ödev yapmak, romantizmi ve eğlenceyi sürdüren herhangi bir aktivite.
Bu, partnerinizle ilişkinizi korumanıza yardımcı olabilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Sosyal durum

Tüp bebek tedavisi genellikle uzun bir süreçtir. Bu, eskisi kadar katılması kolay olmayan sosyal etkinlikler olacağı anlamına gelir. Özellikle: “Bebek ne zaman geliyor?” Aile üyeleri şu soruları sorduğunda işler daha da zorlaşabilir: Tedavi sürecinde bir kadının en çok zorlandığı durumlardan biri “baby shower” gibi aktivitelerdir. Bu sürece dahil olmak istediğiniz gibi olmayabilir. Bu nedenle, bu tür etkinliklere katılmamak daha iyi olabilir. Bunun yerine hediye göndermeyi seçebilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisinde Kendine Zaman Ayır

Tüp bebek tedavisi uzun süren birçok çift var. Çoğu zaman çiftler, genel olarak hayattan mahrum kaldıklarını hissederler. Kendinize odaklanmaya çalışın ve kendinizi ihmal etmeyin. Kişisel bakımınızı sürdürmek size doğru zihinsel çerçeveyi verir. Bir tüp bebek tedavi yolculuğunda; Egzersiz yapmak, dışarıda olmak, kendinize iyi bakmak, meditasyon yapmak ve sizi iyi hissettiren şeyler yapmak önemlidir. Ve her şeyden önce, tedavi hemen başarılı olmazsa cesaretiniz kırılmasın. Bu süreçte diğer çiftler gibi siz de üzüntü, öfke ve hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Yapabileceğiniz en kötü şey bu duyguları görmezden gelmektir.

Tüp Bebek Tedavisinde Psikolojik Yardım Al

Tüp Bebek Tedavisinde Psikolojik Yardım Al

Doğurganlık konularında stres ve kaygının nedenleri ve sonuçları tam olarak anlaşılamamış olsa da; Psikolojik tedavi ve terapötik destek, hamile kalma şansınızı arttırırken bu semptomları iyileştirmenize yardımcı olabilir. Özellikle benzer deneyimler yaşamış insanlardan destek istemek, size yalnız olmadığınızı hatırlatır. Çünkü böyle bir deneyimi sizinle aynı duyguları yaşamamış arkadaşlarınız veya aile üyelerinizle paylaşmak daha zor olabilir.

Bu günlerde bazıları depresyonu tedavi etmek için ilaç kullanmayı düşünebilir. Uyuşturucu kullanımının kadın doğurganlığını etkilediğine dair bir kanıt yoktur. Hamileler için güvenli kabul edilen antidepresanları doktorunuza danışarak alabileceğinizi bilmekte fayda var.

Tüp bebek tedavisi görüyorsanız ve stres ve kaygı çekiyorsanız;

 • Herkesin hamile kalmasının kolay olduğunu düşünmüyorum.
 • Tüp bebek tedavi süreci uzun bir yolculuk olabilir
 • ruh halinizin tedavi sırasında değişebileceğini
 • Kısırlığın getirebileceği duygularla başa çıkabilmeniz için rahatlamanın yolları vardır.
 • Tedavi sürecinde eşinizle olan ilişkinizi desteklemenin önemli olduğunu anlıyoruz.
 • Kişisel bakımınızı ihmal etmemeniz gerektiğini
 • Sosyal çevrenizden uzak durmalı ve aile bireyleri ile iletişim halinde olmalısınız.
 • Gerekirse bir uzmandan psikolojik destek almakta fayda olduğunu unutmayın.

Kaynak: Bülent TIRAŞ

Doğal yolla hamile kalmakta güçlük çeken ve tüp bebek tedavisini denemek isteyen bir çift, tedaviye zaman, para ve duygu harcamadan önce bir şeyi bilmek istiyor; Bebek sahibi olma şansımız nedir?

Tüp bebek tedavisinde başarı oranları yaşa göre önemli ölçüde değişmektedir. Örneğin; Geçmiş yıllarda yapılan bir araştırmaya göre 35 yaş altı kadınlara uygulanan tüp bebek sikluslarının %40’ı, 42 yaş üstü kadınlara ise %4,5’i canlı doğumla sonuçlanmıştır.

Ancak, bir çiftin özel başarı şansını hesaplamak için “Tüp Bebek Başarı Hesaplayıcısı” gibi çevrimiçi araçlar vardır. Bu araçlar; başarıyı etkileyen en önemli faktörler olan kadının yaşı, gebelik öyküsü ve doğurganlık durumu gibi bilgileri kullanır.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek Tedavisi Nedir

Tüp bebek tedavisi, sperm ve yumurtanın döllenmesinin vücut dışında gerçekleştiği bir yardımcı doğurganlık tedavisidir. Bu yöntem, çok çeşitli doğurganlık sorunları olan çiftler için uygundur. Ve dünya çapında birçok insan için en yaygın kullanılan ve en başarılı tedavilerden biridir.

Tedavide kadının yumurtalıklarını yumurta üretmesi için uyaran çeşitli hormonal ilaçlar kullanılır. Yumurtalar daha sonra toplanır ve laboratuvar ortamında spermle karşılaştırılır. Tüp bebek tedavisinin uygulanabilmesi için sperm kalitesinin de “normal” sayılması gerekir. Sperm hareketliliği veya sayısı ile ilgili problemlerde başka prosedürler kullanılabilir.

Başarılı bir döllenme durumunda; Ortalama 2-6 gün içinde gelişen embriyolar arasından en güçlü embriyo seçilerek başarı ile anne rahmine gönderilir.

 

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Önerilir?

,Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Önerilir

Bir Tüp Bebek Başarı Hesaplayıcısını kullanmadan önce, uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenmek de önemlidir:

 • Fallop tüpleri tıkalı veya hasar görmüş kadınlar
 • Açıklanamayan kısırlığı olanlar
 • Diğer tedavileri deneyip başarısız olanlar
 • Düşük sperm sayısı, anormal sperm şekli veya anormal derecede hareketli spermi olan erkekler
 • Yumurtlama sorunu yaşayan kadınlar tüp bebek tedavisi için uygun adaylardır.

Ancak herkesin tüp bebek tedavisine ihtiyacı yoktur. Örneğin; Yumurtlama ile ilgili bazı problemler tek başına ilaçla düzeltilebilir. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce tüm seçeneklerinizi anlamanız önemlidir. Bazı durumlarda tüp bebek tedavisi bazı kişiler için uygun olmayabilir.

Çünkü özellikle belli bir yaşın üzerinde veya erken menopoza girme riski taşıyan kadınlarda tüp bebek tedavisinin başarı şansı düşüktür. Bu nedenle, tüp bebek tedavisinde kişisel başarı şansınız hakkında doktorunuzla konuşmanız en iyisidir.

Tüp Bebek Başarı Oranının Hesaplanması

Tüp Bebek Başarı Oranının Hesaplanması

Tüp bebek tedavisinin tercih edilmesi; Çok fazla maddi ve manevi yük gerektirir. Tedaviye çok fazla zaman ve para ayırmanız gerekmesinin yanı sıra, duygusal olarak da yorucu bir süreç olabilir. Bazen tüm bunları hesaba katsanız bile tedavide başarı şansınız oldukça düşük olabilir. Yine de denemek istiyorsanız, tedaviye başlamadan önce başarı şansınızı bilmek, tedavi sonucuyla ilgili olası hayal kırıklıklarını önleyebilir. Peki tüp bebek tedavisinde başarı şansı nasıl hesaplanır?

Aşağıdaki linkten tüp bebek tedavisinde başarı oranınızı hesaplayabilirsiniz.

Tüp bebekte başarı şansını etkileyen bir takım faktörler vardır ve kadının yaşı bunlardan sadece bir tanesidir. En önemli faktör gibi görünse de, herhangi biri tedavinizin başarı şansını doğrudan etkileyebilir.

Tüp Bebek Başarı Hesaplayıcı aracını kullanarak; Sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru girdiğiniz takdirde olası bir tedavi döngüsüne başlamanız durumunda alacağınız sonucu öğrenebilirsiniz. Ancak herkesin bireysel şansının değişebileceğini belirtmek gerekir. Bu nedenle doktorun bilgisi dahilinde Tüp Bebek Başarı Hesaplama Aracı kullanılmalıdır. Böyle bir hesaplama aracını kullanarak başarılı olup olmayacağınıza kendi başınıza karar vermeniz doğru değildir.

Tüp Bebek Başarı Hesaplayıcısını kullanacaksanız;

 • Yaş
 • Vücut Kitle İndeksi (boy ve kilo oranı)
 • Önceki başarısız IVF döngülerinin sayısı
 • AMH seviyeleri
 • FSH seviyeleri
 • Çiftlerden herhangi birinde sigara bağımlılığı
 • Erkeklerde düşük sperm sayısı
 • Kadınlarda genetik hastalık öyküsü
 • Akraba evliliği gibi bazı cevapları doğru cevaplamalısınız.

FSH ve AMH seviyenizi bilmiyorsanız boş bırakabilirsiniz. Ancak en doğru sonuçlar için mutlaka doktorunuzla birlikte çalışmalısınız.

Dr. Kumru Demir

Dr. Kumru Demir

Çeşitli ilaçlar ve tedavi yöntemlerini kullananlar ve yorumları konusunda oldukça başarılı analizler yapan hocamız Kumru Demir, GATA Tıp mezunudur. 3.8 ortalama ile mezun olmuş çok başarılı bir doktordur. Sektörde uzun yıllar boyunca çalışmış, hemen hemen her ilacı bilen ve kullanan yorumlarını önemseyen biridir.
Yorum yapın