Ana Sayfa - Genel Sağlık - Topuk Batması Nedir? Topuk Batması Nasıl Geçer?

Topuk Batması Nedir? Topuk Batması Nasıl Geçer?

Topuk batması problemi kişiler arasında yaygın olarak görülüyor denilebilir. Yaşanılan bu problemin bazı faktörlere bağlı olarak çeşitli sebepleri bulunuyor. Eğer böyle bir durum ile karşı karşıyaysanız endişelenmenize gerek yok çünkü bu durumun çeşitli çözüm yolları da bulunuyor.

Topuk Batması Problemi Neden Yaşanır?

Topuk batması probleminin etkenlere bağlı olarak çeşitli sebepleri olduğu söylenebilir. Buna göre bu sorunun en yaygın sebebinin kişilerin yaptığı yanlış ayakkabı seçimi olduğu ifade edilebilir. Eğer sebebin bu etken olduğunu düşünüyorsanız ayakkabı tercihinizi gözden geçirebilirsiniz. Aynı zamanda eğer uzun süre ayakta duran biriyseniz de kısa bir süre sonra bu sorun ile karşılaşmanız mümkün. Fazla kilo artışı ve kilo problemi yaşayan kişilerde de su istenmeyen sorun sıklıkla görülüyor. Ayrıca ani bir eylem sonucunda aldığınız darbe de topuk bölgenizde batma sorunu yaratabilir.

Topuk Batmasına Ne İyi Gelir?

Bu istenmeyen sorunun geçmesi için çeşitli çözüm yollarının olduğunu söylemek son derece mümkün. Bu çözüm yolları içinden ilk olarak kişinin dengeli beslenmesi gerektiği söylenebilir. Eğer sağlıklı beslenen biriyseniz kilo problemi yaşamayacağınız için bu problem ile karşı karşıya kalma olasılığınız da düşer. Aynı zamanda bu sorundan kurtulmak için ortopedik ayakkabılar ve çeşitli sargı bantlarını da deneyebilirsiniz. Ayrıca evde kendiniz için yapacağınız nazik masajlar da bu problemin geçmesini ve rahatlamanızı sağlayabilir.

Bazı durumlarda bu problemin geçmesi için gerekli bölgeye soğuk buz uygulaması yapılması da işe yarayabilir. Eğer tüm bunlara rağmen topuk batması şikayetiniz geçmiyorsa eczaneden çeşitli krem ve merhem ürünlerini temin edebilirsiniz. Bazı durumlarda kullandığınız ağrı kesicilerin de işe yaradığı görülebilir. Eğer durumunuzun ciddi olduğunu düşünüyorsanız ise bir doktor randevusu alarak erken müdahalede bulunabilirsiniz. Randevunuzdan sonra ise doktorunuzun verdiği tüm ilaçları düzenli bir şekilde kullanmanız gerekir.

Sık Sorulan Sorular

Topuk Batması Problemi Kendi Kendine Geçer Mi?

Bazı durumlarda bu sorunun kendi kendine geçtiği görülebilir ancak mutlaka kişilerin gerekli tedavileri olması ve bu tedavi yöntemlerini araştırarak uygulaması gerekir. Aksi halde kişilerin ciddi ağrılar çekmesi gündeme gelebilir.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın