Ana Sayfa - Genel Sağlık - Ses Kısıklığı Nedir, Neden Olur?

Ses Kısıklığı Nedir, Neden Olur?

Ses kısıklığı solunum yollarında denge durumunun kaybedilmesinden kaynaklı oluşabilir. Bir boyutu da farklı bir hastalığın habercisi olabilen ses kısıklığı birden çok semptomla kendini gösterir.

Ses Kısıklığı Nedir?

Bireyin kendisinden kaynaklanan veya çevresel faktörlerden dolayı seste oluşan değişimlerdir. Bu sesin normalden daha ince veya kalın bir forma bürünmesi olabilir. Sesinin tonu gittikçe kısık hale gelir ve bu da konuşurken, yutkunurken kişiyi zorlayan bir durum olur. Ses kısıklığı aslında farklı bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir. Üst solunum yolunda yaşanabilecek bir enfeksiyon durumu geçici bir ses kısıklığına sebep olabilir. 1-2 hafta içerisinde ilaçla yan tedaviler uygulanarak kısa sürede tedavi edilebilen bu hastalık eğer aradan uzun bir süre geçtiği halde devam ediyorsa daha ciddi bir durumun olduğu söylenebilir. Bu amaçla en yakın zamanda bir kulak, burun, boğaz uzmanına gidilmeli ve tedavi olunmalıdır.

Ses Kısıklığı Neden Olur?

Ses kısıklığı sebepleri farklı hastalıkların habercisi olabilir. Ses kısıklığı yaşayan bireylerin bu problemi yaşamalarına sebep olan birden çok etken bulunur. Ses kısıklığının halk arasında en çok bilinen sebebi faranjit hastalığına yakalanmış olmaktan kaynaklanabilir. Yüksek sesli konuşmak durumunda kalındığında boğazlarda oluşan tahrişlenme ile beraber bu hastalık oluşabilir. Dışarıdaki tozlu ve mikroplu havanın boğaz bölgesinde oluşturmuş olduğu enfeksiyon ile beraber oluşan faranjit vücutta halsizlik ve ateş gibi belirtilerle kendini gösterir. Geçici ve yalnızca kış mevsimine özel olabilecek olan bu faranjit kronikleşebilir.

Farklı belirtilerle beliren ses kısıklığının sebepleri:

  • Üst solunum yollarında oluşan enfeksiyon durumu
  • Soğuk algınlığından kaynaklı olarak boğaz bölgesinde oluşan tahrişlenme
  • Özellikle içerisinde kafein miktarı oldukça yüksek olan içeceklerin tüketiminin artması, alkollü ürünlerin tüketilmeye başlanması ile boğaz bölgesinde görülen ağrılar
  • Bilinçsiz sigara kullanımı
  • Mide asidinden kaynaklı olarak oluşan boğaz enfeksiyonu
  • Kronik alerji durumları
  • Ses tellerinin bozulması ve deforme olması
  • Bulunulan bölgedeki havanın toz bulutuyla veya fabrika bacalarından çıkan kimyevi atıklarla kaplı olması
  • Ses kısıklığının sebepleri her ne kadar bireyin iç organlarının ürettiği bir problem gibi gözükse de aşırı stres psikolojik problemler veya aileden gelen kalıtsal hastalıklar da sebep olabilmektedir.

Ses Kısıklığı Belirtileri Nelerdir?

Ses kısıklığı belirtileri boğaz bölgesinde gözle görülebilir. Şişkinlik ile beraber ses tellerindeki hassaslık ses kısıklığı olabilir. Lenf bezlerinde oluşan şişlik vücutta şiddetli bir ateş ile kendini gösterir. Ses kısıklığı ile beraber oluşabilen bir başka vücut rahatsızlığı da öksürük ve ağrıdır. Oluşan tüm bu belirtiler ile beraber kişi kendisini çok yorgun ve kırgın hissedecektir. Yaşamış olduğu bu durum vücudunu hareket ettirme kabiliyetini azaltarak büyük bir halsizliğe sebep olacaktır. Çoğunlukla kişi iş yapmak istemeyecek düzenli olarak yatarak tedavi uygulanır. Doktor kontrolü sonrası bölgesel ağrıyı hafifletecek boğaz pastili, vücudun halsizliğine ve oluşan iltihaplanmaya iyi gelecek antibiyotik kullanımına başlanır.

Sık Sorulan Sorular

Ses kısıklığı zararlı mı?

Ses kısıklığı ses seviyesinin düşmesi dışında zararlı olan bir rahatsızlık değildir.

Ses kısıklığı kaç güne düzelir?

Genelde 1 gün içinde geçmektedir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın