Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Öğrenme Güçlüğü Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Öğrenme Güçlüğü Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Öğrenme güçlüğü özellikle çocuklarda meydana gelen dinleme, yazma, okuma, mantık yürütme, sayısal alan konularında zorlanma gibi sorunlar yaşamaktır. Sadece çocuklara özgü değil yetişkinlerde de görülebilmektedir. Bazı durumlarda kişiler öğrenme güçlüğüne sahip olduklarını fark etmeyebilirler.

Öğrenme Güçlüğü Nedir?

Öğrenme güçlüğü tanımı itibariyle kişilerin temel becerileri ve daha ileri becerileri kavramakta zorlanması anlamına gelmektedir. Konuşma, yazma, okuma gibi temel becerileri öğrenmekte zorluk, ileri derece öğrenme güçlüğü olarak adlandırılır. Genelde bu durum okul öncesi ve ilköğretim dönemi esnasında belli olur. Konuşmada gecikme, kelimeleri yanlış telaffuz, motor hareketlerde yavaşlık, okuma ve yazma konusunda zorluk, kelimelerin tersten okunması, yön ayrımı yapamamak, yeni becerileri kavramada gecikme gibi belirtiler öğrenme güçlüğüne işaret edebilirler.

Öğrenme güçlüğünün oluşumu için kesin bir tanım olmamakla birlikte beyin yapısındaki işlevsel açıdan farklılıklar yüzünden bu durumun söz konusu olduğu düşünülmektedir. Genelde kalıtsal bir hastalıktır. Anne ve babanın genlerinde böyle bir durum varsa, çocuklara da yansıyabilmektedir. Ayrıca öğrenme güçlüğü hamilelikte alkol, sigara ve benzeri maddelerin kullanımı gibi etmenlerden dolayı da olabilmektedir.

Öğrenme Güçlüğü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öğrenme güçlüğü tedavisi için öncelikli adım psiko-eğitim tedavisidir. Özellikle öğrenme güçlüğü yaşayanların ev ortamlarının kendilerine bu durumdan kurtulma olanağı verecek şekilde düzenlenmeleri gerekir. Ailenin ve öğretmenlerin öğrenme güçlüğü yaşayan çocuk için nasıl bir yol izleyeceğinin belirlenmesi sürecin doğru şekilde yönetilmesi açısından önemlidir.

Öğrenme güçlüğü ile bilinmesi gereken en önemli nokta, bu durumun ilköğretim yaşlarında çocuklarda görülebildiği ve daha sonra yetişkinlikte de devam edebildiğidir. Ancak ilk dönemler normal, daha sonraki dönemler ise öğrenme güçlüğü ile geçecek şekilde bir durum söz konusu değildir. Başka bir deyişle öğrenme güçlüğü daha sonradan oluşmaz, yetişkinlerde öğrenme güçlüğü görülüyorsa bu durum çocukluktan geliyor demektir.

Bu kapsamda tedavi için erken teşhis oldukça önemlidir. Ailesinin ve çevresinin çocuğa sevgi ve destek olması oldukça önemlidir. Bu çocukların cesaretleri çabuk kırılabileceği için aileler sürekli olarak çocuklarını teşvik etmelidirler. Bunun yanında öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklara yönelik eğitim verilen kuruluşlar tercih edilmeli ve çocukların bu durumdan kurtulmaları sağlanmalıdır.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın