Ana Sayfa - Genel Sağlık - Neden Kaşınırız, Kaşıntıya İyi Ne Gelir?

Neden Kaşınırız, Kaşıntıya İyi Ne Gelir?

İnsan vücudu değişken bir yapıda olduğu için kaşıntı olarak adlandırılan durumlar sıklıkla yaşanmaktadır. Özellikle bazı zamanlarda nedensiz bir şekilde şiddetli kaşınma hissi oluşmaktadır ve bu durum cilde önemli zararlar verebilmektedirler.

Kaşıntı Nedir?

Tırnağı deriye sürtme eylemi olarak yapılan kaşıntı tanımı itibariyle sinirlerden kaynaklanan bir durumdur. Ağrı ve kaşıntıya neden olan sinirler aynı olmalarına rağmen farklı iki sistem merkezi ile sinir sistemine sahiptirler. Kaşıntı genelde sinir hücrelerinin zarar görmesi ya da psikolojik nedenlerden ötürü olabilmektedir. Pek çok kaşıntı nedeni olmasına rağmen günlük yaşamda iki türlü kaşıntı türü bulunmaktadır.

Kaşıntı Türleri Nedir?

Kaşıntı türleri çok sayıda olmasına karşılık günlük yaşamda iki tür kaşıntı görülmektedir. Bu türler ise kuru deri ve böcek ısırıklarından olmaktadır. Çok kuru deri kaşıntısı şiddetli kaşıntılara neden olabilmektedir. Cildin kuru olması için kaşıntı hissi oluşuyorsa ve nemlendiriciler de yarar sağlamıyorsa, bu durumda cilt uzmanına görünmek yardımcı olabilecektir. Bunun yanında bu durumdan kurtulmak için dikkat edilmesi gereken ek noktalar da bulunmaktadır. Örneğin çok sık banyo yapılmamalı, banyoda ılık su kullanılmamalı, kese yapılmamalı, sabun yerine de sert olmayan ve derinin asit dengesini bozmayacak ürünlerin kullanılması gerekmektedir. Özellikle banyo yapmak, kese kullanmak ya da kimyasal sabunlar kullanmak cildin yapısını bozacağı için kaşıntı hissinin oluşmasına neden olmaktadır.

Bir diğer yaygın olarak görülen kaşıntı nedeni de böcek ısırıklarından oluşmaktadır. Böcek ısırıklarında, ısırığın oluştuğu bölgedeki sinir sistemleri reaksiyon verdikleri için esasında sinir sistemini uyarmaktadırlar. Kaşıntı ile bu sinir sistemleri yatıştırılır ve böylece genel bir rahatlama söz konusu olur. Uzun süreli süren böcek ısırığı kaşıntılarına ise bit ve pire gibi böcekler neden olabilmektedir.

Kaşıntıya Neden Olan Cilt Hastalıkları

Aynı zamanda kaşıntıya sebep olan cilt hastalıkları da bulunmaktadır. Böylesi durumlarda kaşıntı tedavisi için uzman yardımı almak gerekmektedir. Yaygın olarak ciltte görülen kaşıntı hastalıkları suçiçeği, folikülit, kurdeşen, sedef hastalığı, saçkıran, zona hastalığı, nörodermatit gibi rahatsızlıklar olmalıdır. Ayrıca uzun süreli kaşıntılar böbrek, karaciğer, kan hastalığı gibi hastalıkların belirtisi de olmaktadır.

Sık Sorulan Sorular?

Sürekli kaşıntı neyin habercisidir?

Sürekli olarak farklı bölgelerde kaşıntı söz konusu ise uyuz, kurdeşen gibi hastalıkların belirtisi olabilir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın