Ana Sayfa - Genel Sağlık - Emziren Anne Gıda Zehirlenmesi Olursa Ne Yapmalı?

Emziren Anne Gıda Zehirlenmesi Olursa Ne Yapmalı?

Emziren Anne Gıda Zehirlenmesi Olursa Ne Yapmalı? Yazımız ile karşınızdayız. Zehirlenen anne emzirebilir mi Sorusunu sıklıkla duyuyoruz. Bu yazımızda gıda zehirlenmesinden daha kötü bir şey yokmuş gibi görülmektedir. Ebeveynlik sırasında gıda zehirlenmesi olması dışında. Sadece kendinizi kötü hissetmekle kalmaz, aynı zamanda bir mola veremeyecekmişsiniz gibi hissedebilirsiniz. Yazımızda emziren anne zehirlenirse ne yapması gerekiyor tüm bilgileri paylaştık. Ayrıca genel sağlık kategorisindeki diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Gıda Zehirlenmesi Sütten Bebeğe Geçer mi?

Kısa ve net bir cevap arıyorsanız Hayır, geçmez. Çünkü olası gıda zehirlenmeleri önce bağırsağınızı sonra da kana karışarak dolaşım sisteminizi etkiler bunun anne sütü ile bir bağı yoktur. Fakat olası farklı durumlardan ötürü emziren anne gıda zehirlenmesi olursa doktora görünmeli hem kendi hem de çocuğu için doktora danışmalıdır.

Emziren Anne Zehirlenirse Bebeğe Geçer mi?

Gıda zehirlenmesi kesinlikle rahat bir durum olmasa da, çoğu yetişkin iyi bir şekilde atlatırsa anne birkaç gün sonra sağlığına kavuşur. Bununla birlikte, daha yaşlı, bağışıklığı baskılanmış veya hamile olan yetişkinler daha zor zamanlar geçirebilmektedir ve durum ciddileşirse tıbbi müdahale gerektmektedir.

Ancak, ılımlı gıda zehirlenmesi vakalarının bile dehidrasyona neden olabileceğini hatırlamak önemlidir. Bunun haricinde emziren anne gıda zehirlenmesi yaşarsa bu durumdan sonra süt tedariklerinde düşüş olduğunu fark eder. Bu yüzden iyi nemli kalmanız önemlidir. Süt tedarikinizde bir düşüş fark ederseniz, bu geçici olmalıdır. Daha sık emzirmek ve sıvılarınızı yenilemek sorunları çözmektedir.

Zehirlenen Anne Emzirebilir mi?

Zehirlenen Anne Emzirebilir mi
Zehirlenen Anne Emzirebilir mi

Sağlık kuruluşlarının da belirttiği gibi, gıda zehirlenmesine neden olan organizmaların neredeyse tamamı anne sütüne geçmez, bu nedenle bebeğinizin emzirmeden gıda zehirlenmesi alma tehlikesi neredeyse yoktur.

Bununla birlikte, bebeğinizin sizi hasta eden mikropları anne sütünüzün dışındaki başka bir kaynaktan alması mümkündür. Zehirlenen anne emzirebilir mi? Sorusunun cevabı ise evet emzirebilir. Ne olursa olsun, anne sütünüz küçük bebeğinizi enfeksiyondan korumaya yardımcı olabilir. Ve eğer hastalanırlarsa, sütünüz onları uygun şekilde nemlendirecek ve besleyecektir.

Emziren Anne Gıda Zehirlenmesi Yaşamaması İçin Yapması Gerekenler

Hemen hemen her anne ister istemez yedikleri şeylerden zehirlenecek diye korkmaktadır. Bu korkunun ve tehlikenin önüne geçmek için birtakım yöntemler bulunmaktadır. Aşağıda verdiğimiz maddelere dikkat ederseniz, anne zehirlenirse sütten bebeğe geçer mi düşüncesinden de kurtulmuş olacaksınız. Emzirirken gıda zehirlenmesinden kurtulmak için bazı ipuçları:

  • Nemli kalın. Gıda zehirlenmesi söz konusu olduğunda dehidrasyon en büyük endişe kaynağıdır. Yiyecekleri azaltamasanız bile, bol su içmeye devam etmek önemlidir. Elektrolitlerinizi de yenilemek ve dengelemek için bazı sıvılar eklemeyi düşünün.
  • Pepto Bismol’den kaçının. Oral rehidrasyon tuzları içeren ürünler emzirme ile uyumludur. Bununla birlikte, Pepto Bismol gibi bizmut subsalisilat bileşikleri içeren ürünler güvenli olmamaktadır.
  • Tıbbi yardım alın. Belirtileriniz 1 veya 2 günden fazla sürüyorsa, sürekli ateşiniz varsa veya ciddi şekilde susuz kaldıysanız, tıbbi yardım alın. Bazı durumlarda doktorunuz belirtilerinize yardımcı olmak veya enfeksiyonu tedavi etmek için ilaç reçete edebilmektedir.
  • İlaç hakkında bir doktora danışın. Gıda zehirlenmesini tedavi etmek için kullanılan bir ürün, ilaç veya antibiyotiğin emzirmeyle uyumlu olup olmadığından emin değilseniz doktorunuzla konuşun. Farklı maddeler ve ilaçlar ile bunların emzirme üzerindeki etkileri hakkında bilgi bulabileceğiniz LactMed veri tabanına da bakabilirsiniz.
  • Ellerinizi sık sık yıkayın. Hastalığınız süresince, tuvaleti kullandıktan sonra ve kustuktan sonra ellerinizi sık sık sabun ve suyla yıkayın. Bebeğinizi tutmadan veya emzirmeden önce ellerinizi fazladan yıkayın.
  • Başkaları için riski en aza indirin. Kapı kolları, ışık anahtarları ve tuvalet kolları gibi çok temas edilen yüzeyleri dezenfekte etmeyi düşünün. Yemek hazırlama alanlarını iyi temizleyin. Ek olarak, bebeğinizin emzik, meme ucu ve diş kaşıyıcı gibi ağzına dokunduğu veya soktuğu her şeyin iyice temizlendiğinden emin olun.

Emzirirken gıda kaynaklı bir hastalık hakkında herhangi bir sorunuz varsa, çocuğunuzun çocuk doktoru ile konuşun. Sizde veya bebeğinizde şiddetli semptomlar varsa veya ciddi şekilde susuz kalırsanız, acil tıbbi yardım alın.

Emzirirken Gıda Zehirlenmesi

Anneler gıda zehirlenmesi yaşarsa bebeğini emzirmeye devam edebilmektedir. Fakat, aşağıdaki belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız bir sağlık uzmanını ziyaret edin:

  • Kanlı ishal
  • 38.8°C’nin üzerinde yüksek ateş
  • Dehidrasyon (Sıvı kaybı)
  • 3 veya daha fazla gün süren ishal

Gıda zehirlenmesi, yediğiniz ve kontamine olmuş bir yiyecek veya içecekle bağlantılıdır. Gıda zehirlenmesinin ana semptomları gastrointestinaldir. Yani kusma, ishal ve mide rahatsızlığı gibi.

Bunun yanında Emziren anne zehirlenirse bebeğe geçer mi gibi sıkça sorulan soruları ve cevapları sizler için listeleyeceğiz:

Emziren anne gıda zehirlenmesi olursa yazımızın sonuna geldik, dilerseniz aşağıdaki videoyu inceleyebilirsiniz:

YouTube video

Emziren Anne Gıda Zehirlenmesi Olursa Ne yapmalı yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ayrıca Sağlıklı Bireyler bağlantısı aracılığıyla da ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Doç. Dr. Gencay Kaya

Doç. Dr. Gencay Kaya

Genel Sağlık kategorisinde uzmanlaşmış ve 15 yılı aşkın süredir doktorluk yapan birisidir. Ankara TIP mezunu ve de Doçent mertebesinde olan hocamız, Dahiliye doktorudur. İç hastalıkların yanı sıra ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz hastalıkları gibi konularda da bilgi sahibidir.
Yorum yapın