Ana Sayfa - Kadın -  Ertesi Gün Hapı Nedir? Ne Zaman Kullanılır?

 Ertesi Gün Hapı Nedir? Ne Zaman Kullanılır?

Ertesi gün hapı reçetesiz olarak satın alınabilen bir ilaç denilebilir. Bu hapın en yaygın kullanım alanı plansız bir şekilde hamile kalmayı önlemesidir. Ertesi gün hapları bu açıdan yalnızca kadınların kullanımına uygundur ve birkaç farklı kullanım alanı da bulunur.

Ertesi Gün Hapı Ne İşe Yarıyor?

Ertesi gün hapı plansız ve korunmasız bir cinsel ilişki sonrasında alınan haplar olarak bilinir. Gebeliği önlemek isteyen kadınlar bu hapları en yakın eczaneden temin edebilir. Kutu içerisinde yalnızca bir adet hap bulunur ve en kısa sürede bu hapın alınması gerekir. Hap cinsel ilişki sonrasında ne kadar erken vücuda alınırsa gebe kalma ihtimali de o kadar düşer. Eğer bu hapı hamile kalmamak için alıyorsanız bu işlemi ilk 72 saat içerisinde yapmanız gerekir. İlacın yan etkisi olarak kişilerde yoğun bir mide bulantısı görülebilir. Ancak hapı alan kişilerin vücuda etki etmesi için kusmamaya çalışması bu noktada önemlidir.

Bu haplar zamanında kullanıldığı takdirde hamile kalma olasılığını %10 değerine kadar düşürür. Hamilelik şüphesi devam eden kişiler ise belirli bir süre sonra hamilelik testi ya da kan testi ile bu şüphesi hakkında bilgi sahibi olabilir.

Ertesi Gün Hapının Kullanım Alanları Neler?

Bu hapların en yaygın kullanım alanı hamileliği önlemesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu amaç için üretilen hapı kullanırken ise dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunuyor. Ertesi gün hapı yalnızca korunmasız yapılan cinsel ilişkilerden sonra kullanıma uygun bir nitelik taşıyor. Eğer girdiğiniz cinsel ilişkide korunduysanız bu hapları kullanmanıza gerek kalmıyor. Aynı zamanda bu haplar bir ay içinde en fazla bir defa kullanılabiliyor. Sürekli olarak bu hapları kullanmak ilacın etkinliğini düşürüyor. Bu hapı kullandığınız ay ise regl döneminizin düzensiz olması çok normal bir durum. Bu hap hormonlarınız ile oynadığı için kadınların regl döneminin düzensiz ve sancılı geçmesine neden oluyor.

Sık Sorulan Sorular

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Kutunun içerisinde yer alan bir adet hapı bir bardak su yardımıyla içerek vücudunuza alabilir ve etki göstermesini bekleyebilirsiniz.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın