Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Kötü Dizler ve OA Diz Ağrısı için En İyi 10 Yürüyüş ve Koşu Ayakkabısı

Kötü Dizler ve OA Diz Ağrısı için En İyi 10 Yürüyüş ve Koşu Ayakkabısı

Dizi kötü olan, diz sorunu yaşayanlar buraya. Onlara en güzel yürüyüş ve koşu ayakkabıları hakkında önerimiz var.

Dizin osteoartritini (OA) tedavi etmek ilaç ve rehabilitasyon gerektirebilir, ancak doğru ayakkabı seçimi de uzun bir yol kat edebilir.

2009 araştırmasına göre, doğru ayakkabı veya tabanlık dizlere uygulanan baskıyı azaltmaya ve dizdeki OA’nın neden olduğu ağrıya yardımcı olabilir.

Kötü dizler ve OA ağrısı için en iyi 10 yürüyüş ve koşu ayakkabısı markasını bir araya getirdik ve bir çift ayakkabı için alışveriş yaparken doğru seçimi nasıl yapacağınıza dair tavsiyeler ekledik. Bu ayakkabılar editörlerimiz ve kullanıcıların favorileri tarafından seçildi.

Diz sorunu Olanlara Hitaben: Yeni denge

Diz ağrısı çekenler için New Balance ayakkabıları şiddetle tavsiye edilir.

“Ayak doktorum, yerleşik rollbar ile New Balance giymem konusunda ısrar ediyor. 800 serisindeler” diye yazdı okuyucu ve total diz protezi adayı Suzanne Davidson.

Okuyucu Barb Coenen ve her iki dizini de değiştirmiş olan diğerleri, “New Balance ayakkabılarında büyük şans” gördüklerini söylüyorlar.

New Balance 813 yürüyüş ayakkabısı, hareket kontrol teknolojisi, destekleyici yastıklama ve deri saya (bu, ayakkabının üst kısmının deriden yapıldığı anlamına gelir) sunar.

New Balance ayakkabılarını çevrimiçi satın alın.

Brooks

Brooks ayakkabılarının üzerine yemin edenler sadece doktorlar değil. Healthline okuyucuları da öyle. Okuyucu Lynnea Christensen, “İki dizimi değiştirdikten sonra cerrahım Brooks Adrenalin ve/veya Brooks Gliserin ayakkabılarını önerdi” diyor. “Biraz ‘harcadılar’ ama destek olağanüstü ve rahatlık harika!”

Brooks Glycerine, topuktan ön ayağa basınç dağılımını optimize ederken, Adrenaline’in genişletilmiş çapraz rollbar’ı ekstra stabilite sunmak için tasarlanmıştır.

Brooks ayakkabılarını çevrimiçi satın alın.

En İyi Yürüyüş ve Koşu Ayakkabısı Hangisidir?

Asics Jel

Diz ağrısı çeken koşucular ve yürüyüşçüler, Gel-Quickwalk, Gel-Foundation Walker 3 ve Gel-Nimbus gibi Asics Gel ile donatılmış koleksiyonlardan ayakkabılar önermektedir.

Koleksiyon, 1980’lerin ortalarında piyasaya sürüldü ve o zamandan beri tenis ve voleybol da dahil olmak üzere çeşitli sporlar için daha fazla ayakkabı sunacak şekilde genişledi.

Asics Gel ayakkabılarını çevrimiçi satın alın.

Orthaheel Teknolojili Vionic

Eskiden Orthaheel olarak bilinen Vionic with Orthaheel Technology, kişiye özel ortez ayakkabılara ekonomik bir alternatiftir.

Okuyucu Diane Grasely, “Reçeteli orteziniz yoksa, onlar en iyisidir” diyor. “Yerleşik kemerli parmak arası terliklerini giyerek köpeğimi bile yürütebilirim.”

Orthaheel Teknolojili Vionic ayakkabılarını çevrimiçi satın alın.

Skechers

Skechers, yürürken doğal bir adım atmayı teşvik eden esneme ve bükülme yetenekleriyle bilinir. Sketchers GOwalk, okuyucu Penny Letchford da dahil olmak üzere diz problemleri olanlar için özellikle popüler bir seçenektir.

Bu hafif slip-on, kokuyu ve kaymayı önlemek için tasarlanmış geniş bir ön ayak ve çorap astarına sahiptir.

Skechers ayakkabılarını çevrimiçi satın alın.

Puma

Puma, şık ve trend olmanın yanı sıra hafif ve esnek spor ayakkabılar ve koşucular sunuyor.

2010 yılında 31 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada, araştırmacılar H-Street Puma’yı test ettiler ve H-Street Puma gibi düz ve esnek ayakkabıların, daha az esnek tabanlı, destekleyici stabilite sağlayan ayakkabılara kıyasla diz eklemleri üzerindeki yükü önemli ölçüde azalttığını buldular.

Çalışma ayrıca parmak arası terlik, düz yürüyüş ayakkabısı giyerken veya çıplak ayakla yürürken diz eklemlerine binen yüklerin yüzde 15 daha az olduğunu buldu.

Bunun küçük bir çalışma olduğu ve bu ayakkabıların eklemlerinizdeki yükü artırabilmesine rağmen, parmak arası terliklerin takılma riskini artırabileceği unutulmamalıdır. Düz ayakkabı giymek de plantar fasiit gibi durumları kötüleştirebilir.

H-Street artık üretilmiyor olsa da, 76 Runner H-Street’e benzer ve hem erkekler hem de kadınlar için mevcuttur.

Puma ayakkabılarını çevrimiçi satın alın.

Yerçekimi Defyer

Çevrimiçi şirket Gravity Defyer, erkekler ve kadınlar için gündelik ve elbise ayakkabılarının yanı sıra ortez tabanlık satıyor. Okuyucu Dottie Brand Burns, markaya yemin ediyor ve botlarına, spor ayakkabılarına ve sandaletlerine sahip.

Gravity Defyer ayakkabılarını çevrimiçi satın alın.

Nike Hava

Reader Jean Compton, doktorlarının Nike Airs’i tavsiye ettiği pek çok kişiden sadece biri. Bu ayakkabılar ekstra yastıklama sunar ve koşu ve diğer aktiviteler için etkileyici bir stil ve renk yelpazesine sahiptir.

Nike Air ayakkabılarını çevrimiçi satın alın.

Merrell

Merrell, ayakkabı, bot, sandalet ve terliklerde atletik ve gündelik stiller sunar. Okuyucu Deanna Daisher Borton ayakkabılarını tavsiye ederken, okuyucu Lisa Bassoff Obermeier terliklerini tercih ediyor.

Esnek, minimalist bir ayakkabıdan faydalananlar için Merrell Bareform, bir “yalınayak” koşu ayakkabısı serisidir.

Merrell ayakkabılarını çevrimiçi satın alın.

Clark’lar

1960’larda dünyanın ilk rahat ayakkabısının yaratıcısı olan Clarks, diz problemleri olanlar için en iyi seçim olmaya devam ediyor. Wallabee, şirketin orijinal ve en popüler stilidir, ancak aynı zamanda yürüyüşçüler ve koşucular için atletik stillerde rahat ayakkabılar da sunar.

Clarks ayakkabılarını çevrimiçi satın alın.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın