Kilo aldırmayan antidepresan ilaçları

Kilo aldırmayan antidepresan ilaçları

İnsanlar günümüzde birçok etkenlerden dolayı sık sık hasta olmakta ve hastalıklarından kurtulmak için sayısızca ilaç kullanmaktadırlar. Kullanılan ilaçlarında maalesef insanlar üzerinde çok sayıda yan etkileri bulunmaktadır. Yan etkilerden birisi de günümüzde en çok şikayet edilen şişmanlıktır.

Şişmanlığa neden olan çok sayıda ilaç vardır. Depresyonda kullanılan antidepresan ilaçlar, şiziofreni hastalıklarında kullanılan antipsikotik ilaçlar, kaygı giderici antisiyolitik ilaçlar, doğum kontrol hapları, kortizonlar, bazı ağrı kesiciler ve hormonal ilaçlar kilo alımına neden olan ilaçlar arasındadır.

Bazı antidepresan ilaçlar içerdiği maddeler gereği kişilerin iştahını açtığı için daha fazla yemek yemesine neden olur. Yaygın bilinenin aksine ilaçların içerdiği maddeler direk kilo aldırmaz, yemek yemeyi tetiklediği için kendiniz sürekli bir şeyler yerseniz kilo alırsınız. Bunu bilmek psikolojik olarak bile sizi rahatlatacaktır.

Kilo aldırmayan antidepresan ilaçları hangileri?

Daha önceden de değindiğimiz gibi kilo aldırmayan ilaç diye bir tabir yoktur. Siz bu antidepresanları tüketirken yemek yemediğiniz sürece kilo almazsınız. Fakat iştah arttıran çeşitli antidepresanlar bulunmaktadır. İlaçların içeriğinde imipramin, amitriptilin, doksepin maddeleri olduğu zaman iştahınızın açılacağını unutmayın. Tükettiğiniz besinlere dikkat ederek kilonuzu bu süreçte kontrol altında tutabilirsiniz.

Steroid hormonu kilo aldırır mı?

Prednizolon maddesi içeren steroid hormonlarının kilo aldırdığı bilimsel araştırmalarla ispatlanmıştır. Fakat bu ilaçlar nedeniyle alınan kiloların ilaç tüketimi bittikten sonra kolaylıkla verilebileceği unutulmamalıdır. Bu sebepten ötürü doktorunuz eğer bu tür ilaçlar kullanmanızı uygun gördüyse mutlaka tedavi sonuna kadar ilaçlarınızı aksatmadan kullanınız sonrasında ise bir beslenme uzmanından yardım alarak bu kiloları rahatlıkla geri verebilirsiniz.

Doğum kontrol ilaçları kilo aldırır mı?

Genel olarak doğru bilinen yanlışların başında ağızdan oral olarak alınan doğum kontrol haplarının kilo aldırdığıdır. Fakat bu hapların bilimsel olarak kilo aldırdığına dair herhangi bir bulgu bulunamamıştır. Bununla birlikte progesteron hormonu içeren doğum kontrol iğneleri vücutta sıvı tutumuna bağlı olarak kilo almanıza neden olabilir.

Sizde kilo aldırdığını düşündüğünüz ilaçları bu sayfadan yorum olarak bizimle paylaşırsanız, sitede yayınlarız. Herkese sağlıklı günler dileriz.

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurulduğu tarihten itibaren takipçilerine güvenilir ve anlaşılabilir bilgi sunmayı hedeflemektedir. Sahip olduğu uzman kadrosuyla güzellik, sağlık ve diyet konularında faydalı içerikler sunmaktadır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
2 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.
Panicman
1 sene önce

Paxera 6 ayda 12 kilo aldırdı bana

Görkem CAN
5 ay önce

Antidepresana olan talebin gün geçtikçe arttığı günümüzde hekimlere danışmadan ilerlememek en sağlıklısı.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.