Ana Sayfa » Hastalıklar » Kilo aldırmayan antidepresan ilaçları

Kilo aldırmayan antidepresan ilaçları

İnsanlar günümüzde birçok etkenlerden dolayı sık sık hasta olmakta ve hastalıklarından kurtulmak için sayısızca ilaç kullanmaktadırlar. Kullanılan ilaçlarında maalesef insanlar üzerinde çok sayıda yan etkileri bulunmaktadır. Yan etkilerden birisi de günümüzde en çok şikayet edilen şişmanlıktır.

Şişmanlığa neden olan çok sayıda ilaç vardır. Depresyonda kullanılan antidepresan ilaçlar, şiziofreni hastalıklarında kullanılan antipsikotik ilaçlar, kaygı giderici antisiyolitik ilaçlar, doğum kontrol hapları, kortizonlar, bazı ağrı kesiciler ve hormonal ilaçlar kilo alımına neden olan ilaçlar arasındadır.

Bazı antidepresan ilaçlar içerdiği maddeler gereği kişilerin iştahını açtığı için daha fazla yemek yemesine neden olur. Yaygın bilinenin aksine ilaçların içerdiği maddeler direk kilo aldırmaz, yemek yemeyi tetiklediği için kendiniz sürekli bir şeyler yerseniz kilo alırsınız. Bunu bilmek psikolojik olarak bile sizi rahatlatacaktır.

Kilo aldırmayan antidepresan ilaçları hangileri?

Daha önceden de değindiğimiz gibi kilo aldırmayan ilaç diye bir tabir yoktur. Siz bu antidepresanları tüketirken yemek yemediğiniz sürece kilo almazsınız. Fakat iştah arttıran çeşitli antidepresanlar bulunmaktadır. İlaçların içeriğinde imipramin, amitriptilin, doksepin maddeleri olduğu zaman iştahınızın açılacağını unutmayın. Tükettiğiniz besinlere dikkat ederek kilonuzu bu süreçte kontrol altında tutabilirsiniz.

Steroid hormonu kilo aldırır mı?

Prednizolon maddesi içeren steroid hormonlarının kilo aldırdığı bilimsel araştırmalarla ispatlanmıştır. Fakat bu ilaçlar nedeniyle alınan kiloların ilaç tüketimi bittikten sonra kolaylıkla verilebileceği unutulmamalıdır. Bu sebepten ötürü doktorunuz eğer bu tür ilaçlar kullanmanızı uygun gördüyse mutlaka tedavi sonuna kadar ilaçlarınızı aksatmadan kullanınız sonrasında ise bir beslenme uzmanından yardım alarak bu kiloları rahatlıkla geri verebilirsiniz.

Doğum kontrol ilaçları kilo aldırır mı?

Genel olarak doğru bilinen yanlışların başında ağızdan oral olarak alınan doğum kontrol haplarının kilo aldırdığıdır. Fakat bu hapların bilimsel olarak kilo aldırdığına dair herhangi bir bulgu bulunamamıştır. Bununla birlikte progesteron hormonu içeren doğum kontrol iğneleri vücutta sıvı tutumuna bağlı olarak kilo almanıza neden olabilir.

Sizde kilo aldırdığını düşündüğünüz ilaçları bu sayfadan yorum olarak bizimle paylaşırsanız, sitede yayınlarız. Herkese sağlıklı günler dileriz.

Kilo aldırmayan antidepresan ilaçları hakkında yapılan araştırmalar

Antidepresanlar, milyonlarca insanın karanlık depresyon sisini aşmasına yardımcı oldu. Çoğu kişi bu ilaçları dener ancak genellikle kilo alma gibi yan etkiler nedeniyle kullanmayı bırakır. Harvard merkezli bir ekipten yapılan bir araştırma, kazanılan miktarın genellikle küçük olduğunu ve bir antidepresandan diğerine çok az farklılık gösterdiğini gösteriyor.

Antidepresan kullanımını kilo alımına bağlayan önceki çalışmalar genellikle küçük ve kısaydı. Massachusetts General Hospital’ın Deneysel İlaçlar ve Teşhis Merkezi’ndeki araştırmacılar tarafından yönetilen bu, 19.000’den fazla erkek ve kadını içeriyordu ve bir yıl sürdü.

Araştırmacılar, elektronik sağlık kayıtlarını kullanarak, en az üç ay boyunca antidepresan alan erkek ve kadınları belirlediler. Kullanılan ilaçlar arasında amitriptilin (Elavil), bupropion (Wellbutrin), sitalopram (Celexa), duloksetin (Cymbalta), essitalopram (Lexapro), fluoksetin (Prozac), mirtazapin (Remeronin), nortriptilin (Pamelor), paroksetin (Paxil) bulunmaktadır. Effexor) veya sertralin (Zoloft). Ayrıca, depresyon dışı bir rahatsızlık için başka bir tür ilaç alan başka bir 3.400 kişi belirlediler. Her kişinin kilosu bir yıl boyunca üç ayda bir kontrol edildi.

Araştırmacılar referans olarak sitalopramı seçtiler, çünkü daha önceki çalışmalar kilo alımı söz konusu olduğunda bunun “ortalama” olduğunu öne sürüyordu. Bu çalışmada, sitalopram alan kişilerin yaşadığı kilo artışı ortalama bir ila iki kilo olmuştur. Sitaloprama kıyasla, diğer antidepresanlarla bağlantılı kilo artışı küçüktü.

Antidepresan alan herkes kilo almadı. Bazıları aslında birkaç kilo verdi.

Bu çalışmanın sonuçları, kilo alımı ile ilgili endişelerin çoğu insan için antidepresan seçimini etkilememesi gerektiğini göstermektedir. Bir antidepresan genellikle diğeri kadar etkilidir. Bir antidepresan seçmeniz gerekiyorsa, maliyet ve potansiyel yan etkilerin rehberiniz olmasına izin verin.

Göz önünde bulundurulması gereken diğer bir seçenek, özellikle ilk ilaç işe yaramazsa, psikoterapidir. İlk antidepresana yanıt vermeyen kişiler, başka bir ilaçla yaptıkları gibi genellikle konuşma terapisini de yapabilirler.

Az sayıda insanın atipik majör depresyon denen bir duruma sahip olduğunu unutmayın. İştah azalması ve uyku güçlüğü gibi daha olağan problemler yerine, depresyonları iştahın artmasına ve çok fazla uyumaya neden olur. Bu, ilaç tedavisinden bağımsız olarak kilo alımına yol açar. Onlar için muhtemelen daha fazla kilo almaya neden olan bir antidepresandan uzak durmak en iyisidir.

3/5 - (2 votes)
Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde ve özellikle kullananlar, yaptıranlar, hastalıklar ve sendromlar alakalı tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağmaktır.
Yorum yapın