Ana Sayfa - Hastalıklar - Bowenoid Papüloz nedir?

Bowenoid Papüloz nedir?

Bowenoid Papüloz, insan papilloma virüsü tip 16’nın neden olduğu düşünülen, nadir görülen, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır.

Bu bozukluk, erkek ve kadınların cinsel organlarında bulunan lezyonlarla karakterizedir. Lezyonlar kırmızımsı kahverengi veya menekşe renkli, küçük, katı, kabarık ve bazen kadifemsidir.

Bowenoid Papüloz belirtileri

Bowenoid Papüloz, tipik olarak cinsel organlarda bulunan lezyonlarla karakterize, cinsel yolla bulaşan nadir bir enfeksiyondur. Bu lezyonlar iki haftadan birkaç yıla kadar sürebilir. Dişiler vajina içinde, klitoris, kasık kıvrımları, labia majör, labia minör ve/veya anüs üzerinde etkilenebilir. Erkeklerde penis başı, gövde ve/veya sünnet derisi ve anüs etkilenebilir. Bowenoid Papulosis’te bulunan lezyonlar genellikle kırmızımsı kahverengi veya menekşe renkli, küçük, katı, pürüzsüz, kabarık ve kadifemsidir. Kadınlardaki lezyonlar genellikle erkeklerdeki lezyonlardan daha koyudur.

Bowenoid Papulosis’li birçok hasta genellikle bu durumdan önce gelen başka viral enfeksiyonlara sahiptir. Bu bozukluğu olan bazı hastalarda herpes simpleks, insan papalloma virüsü, viral siğiller ve HIV enfeksiyonu bulunmuştur. Mikroskop altında bakıldığında Bowenoid Papulosis doku yapısı, pre-invaziv skuamöz hücreli karsinom (bir kanser hücresi formu) gibi görünür. Bazı durumlarda Bowenoid Papulosis malign hale gelmiştir.

Bowenoid Papüloz nedenleri

Bowenoid Papulosis, insan papilloma virüsü tip 16’nın neden olduğu düşünülen cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Bowenoid Papulosis’e yakalanmada diğer virüslerin yanı sıra bastırılmış bir bağışıklık sistemi de rol oynayabilir.

Bowenoid Papüloz tedavisi

Bowenoid Papülozlu hastalar dikkatle izlenmelidir. Bazı durumlarda Bowenoid Papulosis kendiliğinden (tedavi gerektirmeden) iyileşebilir. Bu bozukluğun bulaşıcı aşamalarında başka insanlara bulaşmasını önlemek için cinsel aktivite sınırlandırılmalıdır.

Elektrocerrahi, kriyocerrahi (dokunun sıvı nitrojen ile dondurulduğu ameliyat) ve/veya lazer cerrahisi ile lezyonlar gerektiğinde çıkarılabilir.

Bazı daha hafif vakalarda, topikal krem ​​formunda 5-Fluorourasil (hücre bölünmesini önleyen bir kimyasal) kullanımı başarılı olmuştur.

Bu yazılara da bakın:

Semenax Nedir? Cinselliği Arttırır mı?

Konjenital Adrenal Hiperplazi Nedir? Belirtileri, Tedavisi

Dr. Hande Bulut

Dr. Hande Bulut

Hastalıkları tedavi etme konusunda oldukça başarılı olan Hande Bulut Hocamız, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Doktorasını ise yine Hacettepe üniversitesinde yapmıştır. 10 yılı aşkın tecrübesi ile binlerce hastayı tedavi etmiştir. Hastalıklar kategorimizin de baş yazarıdır.
Yorum yapın