Ana Sayfa - Genel Sağlık - Hangi Durumda Zehirlenme Olur, Zehirlenme Belirtileri Neler?

Hangi Durumda Zehirlenme Olur, Zehirlenme Belirtileri Neler?

Vücut fonksiyonlarının dışarıdan alınan bir madde ile ani bozulma yaşamasına zehirlenme denilmektedir. Zehirlenmeler çok tehlikeli olabildikleri için zehirlenme belirtileri önceden bilinmeli ve tespit doğru yapılmalıdır.

Zehirlenme Nedir, Niçin Olur?

Zehirlenme tanımı itibariyle zehirli toksik madde içeren maddelerin yüksek miktarda vücuda girmesi ile oluşmaktadır. Buna bağlı olarak vücut fonksiyonları işlevsiz kalır ve aniden bozulma yaşarlar. Zehirlenmeler, kişinin yaşına, sağlık durumuna, alınmış toksik türüne ve dozuna göre farklılık göstermektedir. Zehirlenmeler günümüzde çok çeşitli etmenlerden dolayı olmaktadır. Yüzde 60 gibi büyük bir oran, zehirlenmelerin en çok 5 yaş altındaki çocuklarda meydana geldiğini göstermektedir. Zehirlenmeye neden olan etmenlerin başında ise sindirim yoluyla alınmış ve tüketilmemesi gereken ürünler gelmektedir. Ayrıca böcek ya da hayvan ısırıkları, solunum gibi etmenler de zehirlenmeye neden olan etmenler arasındadır.

Zehirlenmeye Neden Olan Durumlar Nedir?

Zehirlenmeye sebep olan durumlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Gıda zehirlenmesi; sindirim yolu ile alınmış olan, genelde bakteri ya da toksinlere maruz kalmış yiyecek ya da içeceklerin tüketilmesi ile oluşmaktadır. Gıda zehirlenmeleri en çok pişmemiş et, balık, süt ve arıtılmayan suda meydana gelmektedir. Diğer bir etmen ise salmonella bakterisidir ve çiğ yumurta, süt ve kümes hayvanlarında bulunmaktadır. Belirtileri en çok bulantı, kısma, şişkinlik ve karın ağrısı gibi belirtiler olmaktadır.
  • Kimyasal yutmak; genelde çocuklarda görülen kimyasal maddelerin yutulması tehlikeli sonuçlar doğurmaktadır. Çamaşır suyu, tuz ruhu, çeşitli kimyasal temizlik maddelerinin yutulması yemek borusu yanıklarına neden olur ve vücut fonksiyonlarını bozar. Mide bulantısı, ishal ve midede yanma hissi sık görülür. Kişi derhal hastaneye götürülmelidir.
  • İlaç zehirlenmeleri; ilacın yanlış ya da çok kullanılması sonucunda oluşmaktadır. Bulantı, kusma, bayılma, karın ağrısı ve nabzın artması gibi belirtileri bulunmaktadır.

Bunların yanında soluma ve cilt yoluyla da geçen zehirlenmeler bulunmaktadır.

Zehirlenme Durumunda Ne Yapılır?

Zehirlenme durumunda yapılacaklar en acil şekilde hastaneye gitmektir. Aksi halde yapılacak müdahaleler daha tehlikeli sonuçlar yaratabilecektir. Zehirlenme iç organlar ile ilgili olduğu için en yakın sağlık kuruluşuna hastanın götürülmesi iyileşme imkanını arttıracaktır.

Sık Sorulan Sorular

Zehirlenme kendi kendine geçer mi?

Zehirlenme kendi kendine geçmez. Bu yüzden mutlaka en yakın hastaneye gidilmelidir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın