Ana Sayfa - Genel Sağlık - Hamileler Hindistan Cevizi Yağı Kullanabilir mi?

Hamileler Hindistan Cevizi Yağı Kullanabilir mi?

İşte hindistancevizi yağı hakkında bilmeniz gerekenler, hamileyken nasıl kullanılacağı ve doktorunuza hangi soruları sormanız gerektiği.

Hamilelikte yapılması ve yapılmaması gereken pek çok şey vardır. Bol su için ve ekstra dinlenin. Belirli yiyecekleri yemeyin veya belirli faaliyetlerde bulunmayın. Tükettiğiniz veya vücudunuza sürdüğünüz her şeyi araştırmak istemeniz çok doğal.

Örneğin hindistan cevizi yağı, harika bir cilt nemlendiricisi ve daha fazlası olduğu için yüksek puanlar alan popüler bir gıda bileşenidir. Ancak hamilelik sırasında kullanmak güvenli midir?

Hamileler ve Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı bir tür süper gıda olarak kabul edilir. Besinsel olarak, yüzde 100 yağdır – yüzde 80 ila 90’ı doymuş yağdır. Yemek kaşığı başına yaklaşık 100 kalori ve 11.5 gram yağ içerir.

Hindistan cevizi yağındaki yağın neredeyse yarısını oluşturan orta uzunlukta uzun zincirli yağ asidi (MCFA’lar), antimikrobiyal özelliklere sahip olan laurik asit olarak adlandırılır. 2014 yılında yapılan bir araştırma incelemesi, laurik asit tüketildiğinde karaciğere gittiğini ve vücutta yağ olarak depolanmaya karşı enerjiye dönüştüğünü gösterdi.

Hamilelik sırasında, yediğiniz yağlar plasentanın ve bebeğinizin organlarının büyümesini beslemede önemli bir rol oynar. Yağı sebzeleri sotelemek için veya pişirirken diğer yağları değiştirmek için kullanabilirsiniz. Yemek pişirmek istemiyor musun? Ayrıca bir çorba kaşığı bir smoothie’ye atabilirsiniz.

Hamilelikte hindistancevizi yağı tüketmek güvenli midir? Evet – alerjiniz olmaması ve aşırıya kaçmamanız şartıyla. Rafine muadillerinden daha az işlenmiş “bakire” çeşitlerle sopa.

Bazı insanlar bir ağız dolusu hindistancevizi yağı alır ve yağ çekme denilen bir uygulamada onu gezdirir. 2016 araştırma incelemesine göre, petrol çekme şunları yapabilir:

 • kötü nefesi azaltmak
 • dişlerinizdeki plakları azaltın
 • boşlukları önlemek
 • ağız kaslarınızı güçlendirin

Bunun ötesinde, bazı anekdotsal kanıtlar, yağ çekmenin migrenden alerjilere ve böbrek rahatsızlıklarına kadar değişen koşulları iyileştirebileceğini gösteriyor – ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Amerikan Diş Hekimleri Birliği, hamileliğin diş eti iltihabı veya diş erozyonu gibi belirli diş sorunlarını tetikleyebileceğini paylaşıyor. Yağ çekme hamilelik sırasında güvenli gibi görünse de, uygulama lehine veya aleyhine çok fazla araştırma yoktur. Ayrıca yağ çekme, diş fırçalama, diş ipi kullanma veya diş hekiminizle düzenli randevuların yerini almamalıdır.

Evde yağ çekmeyi denemek için, bir yemek kaşığı saf hindistancevizi yağını ağzınıza koyun ve yaklaşık 20 dakika boyunca hafifçe çalkalayın.

Yağ çekme en iyi sabahları aç karnına yapılır, bu sabah bulantınız varsa zor olabilir. İşiniz bittiğinde, yağı bir çöp tenekesine tükürün (lavaboya değil – boruları tıkayabilir) ve dişlerinizi fırçalayın ya da ağzınızı tuzlu suyla yıkayın.

Hindistan cevizi yağındaki yağ asitleri, cildinizi özellikle nemlendirir. Atopik dermatit (egzama), insanların hamilelik sırasında yaşadığı en yaygın cilt rahatsızlıklarından biridir.

Zaten egzama ile uğraşıyorsanız, hamileyken alevlendiğini görebilirsiniz. Bununla birlikte, daha eski bir 2007 araştırma incelemesi, hamilelik sırasında egzama vakalarının yüzde 60 ila 80’inin bu cilt sorunu öyküsü olmayan kişilerde meydana geldiğini gösterdi.

Saf hindistancevizi yağı, gerektiğinde etkilenen bölgelere topikal olarak uygulanabilir. 2019 araştırma incelemesine göre, yağ, kuru, tahriş olmuş cildi nemlendirirken yara iyileşmesine yardımcı olan birkaç önemli antioksidan, anti-inflamatuar ve antibakteriyel özellik sağlayabilir.

Hamileler Cildine Hindistan Cevizi Yağı Sürebilir mi?

Hamilelik sırasında atopik dermatit için hindistancevizi yağı kullanımı hakkında pek çok çalışma bulunmamakla birlikte, genel nüfus üzerine yapılan araştırmalar, cildinize saf hindistancevizi yağı uygulamakla ilgili herhangi bir soruna işaret etmemektedir. Egzama ile uğraşıyorsanız, yardımcı olabilecek diğer tedaviler veya yaşam tarzı değişiklikleri hakkında doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Bebeğiniz büyüdükçe vücudunuz da büyür. Cildin tüm bu gerilmesi midenizde, uyluklarınızda, kalçalarınızda, kollarınızda ve daha fazlasında çatlaklara neden olabilir. Cildi nemli tutmak, çatlakların önlenmesine yardımcı olabilir.

Hindistan cevizi yağının çatlaklar için kullanımı hakkında çok fazla araştırma olmamasına rağmen, nemlendirici özellikleri onu çeşitli cilt rahatsızlıkları için potansiyel bir yardım haline getiriyor.

Bitkisel yağlar üzerine bir 2017 araştırma incelemesi, bakire hindistancevizi yağının, özellikle yaraların içinde ve çevresinde kolajen üretimi ile yara iyileşmesine yardımcı olabileceğini gösterdi. Hindistan cevizi yağı da cildinizdeki iltihabı azaltabilir (bu da çatlakların genel görünümünü iyileştirebilir), ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Yine, cildinize saf hindistancevizi yağı sürmek hamilelik sırasında güvenli görünüyor. Çatlaklara yardımcı olacak diğer yöntemler hakkında veya cildinizle ilgili ek endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun. Ve bunu size söylememize izin verin – bazen çatlaklar önlenemez.

Doğum tarihinize yaklaştıkça, günlük perine masajı yaparak vücudunuzu doğuma hazırlamayı düşünebilirsiniz. Perine, vajinal doğum sırasında gerilmesi gereken vulva ve anüs arasındaki alandır. Hindistan cevizi yağı gibi nemlendirici bir yağla düzenli olarak masaj yapmak vajinal yırtılmayı önlemeye yardımcı olabilir.

Kendi kendine masaj yapmak için:

 • Rahat bir pozisyon alın (örn. yatakta, kanepede)
 • Parmaklarınızı alt vajinal bölgeye yaklaşık bir buçuk inç sokun
 • Sırtınıza doğru baskı uygulayın ve başparmaklarınızı yanlara doğru hareket ettirin.
 • Yaklaşık 2 dakika bekleyin – hafif bir batma veya yanma hissi hissedebilirsiniz
 • Başparmaklarınıza hindistancevizi yağı (veya badem yağı veya zeytinyağı) sürün ve bölgeye yaklaşık 4 dakika masaj yapın.
 • Seanslar arasında dinlenerek iki ila üç kez tekrarlayın

Perine masajı hamilelik sırasında güvenlidir. Herhangi bir zamanda başlayabilirsiniz, ancak 2012 araştırma incelemesine göre, son tarihten önceki 6 hafta içinde en etkilidir.

Ayrıca yakın ve kişisel olabilir ve hindistancevizi yağını seks için kayganlaştırıcı olarak kullanabilirsiniz. Tipik olarak bir kayganlaştırıcı kullanmasanız da, sürtünmeyi azaltabilir ve seksi daha rahat hale getirebilir. Sonuçta, hamilelik vajinanızın salgılarını değiştirebilir, bu nedenle normalden daha ıslak veya daha kuru olabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağının hamilelik sırasında kayganlaştırıcı olarak kullanıldığına dair bir çalışma bulunmamaktadır. Bununla birlikte, nemlendirici özellikleri ve perine masajının bir parçası olarak kullanılması, güvenli bir seçenek olduğuna işaret ediyor. Ve bazı bilgiler hindistancevizi yağının maya enfeksiyonlarına karşı koruyucu olduğunu öne sürüyor, ancak önce doktorunuz tarafından çalıştırmak isteyebilirsiniz.

Ancak prezervatif kullanıyorsanız ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) hakkında endişeleriniz varsa hindistancevizi yağı kullanmayın. Yağ bazlı kayganlaştırıcılar lateks prezervatiflere zarar verebilir ve onları daha az etkili hale getirebilir. Vajinal enfeksiyonlara yatkınsanız, doktorunuza diğer yağlayıcı seçenekleri hakkında danışın.

Saçlarınız hamilelik sırasında ekstra kalın ve gösterişli olabilir (şanslısınız!). Ya da gevşek ve yavan olabilir. Her iki durumda da hindistancevizi yağı, saç üzerinde bir bakım tedavisi olarak topikal olarak kullanılabilir. 2003 yılında yapılan bir araştırma incelemesi, MCFA’ların saç şaftınızın derinliklerine inebileceğini ve hem hasarlı hem de hasarsız saçlarda protein kaybını azaltabileceğini gösterdi.

Hindistan cevizi yağının hamilelikte saça zararlı olduğuna dair hiçbir belirti yoktur. Anekdot hesapları etkinliği konusunda karıştırılır. Bazı insanlar hindistancevizi yağının kilitleri için harikalar yarattığını söylerken, diğerleri yağı kullanırken saç dökülmesini bildiriyor.

Ne yaparsanız yapın, sadece az miktarda saf hindistancevizi yağı ile başlayın. Avuçlarınız arasında ısıtın ve saç diplerinden ve saç derisinden kaçınarak saç uçlarına uygulayın.

Hemoroid gebelikte ve doğum sonrası dönemde sık görülen bir şikayettir. Anüs ve rektumunuzun içinde veya dışında şişmiş varisler içerirler. Hamile kadınları içeren küçük bir 2019 araştırması, hindistancevizi yağının hemoroidden kaynaklanan rahatsızlığı (ağrı, kaşıntı vb.) tek başına yaşam tarzı önlemlerinden daha fazla hafifletebileceğini ortaya koydu.

Çalışmaya katılanlar, 2 hafta boyunca günde iki kez hindistancevizi yağı ile yapılan bir merhem uyguladılar. Ayrıca, düşük lifli bir diyet yemek, su içmek ve her gün hareket etmek gibi diğer yaşam tarzı değişikliklerini de takip ettiler.

Güvenlik söz konusu olduğunda, hindistancevizi yağı kullanmaktan hiçbir olumsuz reaksiyon kaydedilmemiştir. Çalışmanın 1. ve 2. derece hemoroidler üzerinde yapıldığını bilmek önemlidir. Anüsten dışarı taşan hemoroidiniz varsa (3. veya 4. derece), diğer tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Hindistan cevizine alerjiniz varsa veya bu bileşene maruz kaldığınızda herhangi bir reaksiyon belirtisi gösteriyorsanız hindistancevizi yağı kullanmayın. Alerjik reaksiyon belirtileri genellikle hafiftir ve şunları içerebilir:

 • gözlerinizde, burnunuzda veya cildinizde kaşıntı
 • cildinizde kurdeşen veya kızarıklık
 • baş ağrısı
 • ishal/mide sorunları
 • göğsünüzde hırıltı/sıkılık.

Bu semptomları yaşarsanız doktorunuzu arayın, ancak anafilaksi semptomlarınız varsa (ciddi, yaşamı tehdit eden bir komplikasyon) acil yardım alın:

 • şişme
 • kaşıntılı, kırmızı veya renksiz döküntü
 • sersemlik
 • düşük kan basıncı
 • nefes almada zorluk
 • sürekli hapşırma
 • mide krampı

Ayrıca, çok fazla doymuş yağ tüketme konusunda endişeleriniz varsa düzenli olarak hindistancevizi yağı yemeden önce doktorunuzla konuşun. Hindistan cevizi yağı bir süper gıda olarak lanse edilse de, diyetinize yalnızca ölçülü olarak ve doymamış yağlar sağlayan zeytinyağı veya kanola yağı gibi diğer yağların ikamesi olarak dahil edilmelidir.

Hindistan cevizi yağı, hamilelikte çeşitli nedenlerle yutulması ve topikal olarak kullanılması güvenli olabilir. Bununla birlikte, tüm fayda ve riskleri değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Acı çekiyorsanız, rahatsızlık duyuyorsanız veya yeni bir şey denemek istiyorsanız, hamilelik sırasında hindistancevizi yağı gibi hangi ev ilaçlarının güvenli olduğunu öğrenmek için doktorunuzla iletişime geçin.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın