Ana Sayfa - Genel Sağlık - Hamile Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Hamile Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Hamilelik dönemi kadınlar için en önemli dönemlerdendir ve hamilelerde beslenme birçok açıdan önem teşkil eder. Bu sebeple ruh ve beden sağlıklarına her zamankinden daha fazla dikkat etmeleri elzemdir. Kendileri ve bebeklerinin sağlığı için her zaman en iyisini isteyen ve düşünen anne adayları, özellikle beslenme düzenlerini iyileştirmeli ve düzenlemeliler.

Hamileler Nasıl Beslenmeli?

Hamilelik döneminde anne adaylarının beslenme alışkanlıklarını düzenlemeleri oldukça önemlidir. Sırt bel ve beden ağrıları, uyku düzensizlikleri için gün içinde sıvı tüketimini arttırmak çok önemlidir. Gebeliklerini yaz aylarında geçiren anne adayları inin özellikle sıvı ve sıvı ağırlıklı besin tüketimi, anne ve bebek sağlığı açısında oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde anne adayları, etraftan gelen söylem, dikte ve baskılar sebebi ile fazla yemek yemek için kendileriniz zorlayabilirler. Bu en sık yapılan yanlışlardan biridir. Gebeliğin ilk 4 ayında fazla kalori alımı sebebi ile artan kilolar, bebek kaynaklı değildir. Aynı zamanda önemli olan alınan kalori miktarı değil, tüketilen besinlerin kalitesi ve vitamin değerleridir. Bu sebeple hamile beslenmesi oldukça önemlidir.

Hamilelik Döneminde Tüketilmesi Gereken Besinler

Hamilelik döneminde kadınların vücudu değişime uğrar. Hormonel farklılıklar yaşanmasından dolayı vücudun ihtiyaç duyduğu besin oranları da değişiklikler gösterebilir. Bu sebeple beslenme düzeni ve tüketilecek besinlere dikkat edilmesi gerekir. Gebeliğin ilk aylarında mide bulantıları iştahsızlık ve kusmalar sebebi ile kilo kaybı yaşanabilir.

Bu kilo kayıpları genelde vücuttaki su miktarını düşürür. Bu sebeple bol bol su be sıvı ağırlıklı besinlerin tüketilmesi önem arz eder. Gebeliğin 3. Ayı itibari ile vücuttaki hormon seviyeleri normale dönmeye başlar. Gebeliğin bu evresinde hamilelerin yiyecekleri besinler oldukça önemlidir. Bu evrede alınması gereken ortalama kalori miktarı günlük 2200 kalori bandında olmalıdır.  Bu kalorilerin hangi besinlerden alındığı oldukça önemlidir.

Hamilelikte Tüketilmesi Gereken Yiyecekler

Anne ve bebek sağlığı, bebeğin gelişimi için oldukça önemli olan hamilelik sürecinde tüketilecek besinler özenle seçilmelidir. Hamleliğin 3. Ayından itibaren düzene giren hormon seviyeleri ile beslenme alışkanlıkları da düzenlenmelidir. Günlük olarak 3 ana öğün beslenmesine, bir de belirlenen yiyeceklerle 3 ara öğün eklenmelidir. Hamile beslenmesi için hayvansal gıdalar büyük önem taşır. Bu dönemde süt ve süt ürünlerinin tüketiminin önemi büyüktür.

Hamilelerin ihtiyaç duyduğu karbonhidrat miktarı da oldukça fazladır. İhtiyaç duyulan bu karbonhidrat, hazır ve paketli gıdalardan değil doğal besinlerden alınmalıdır. Anne karnındaki bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve sinir sisteminin oluşması ve kaslarının gelişmesi için haftada en az 2 gün kırmızı et tüketimi olmalıdır. Kırmızı etin yanı sıra, balık tüketimi de oldukça önemlidir. Tüm bu beslenme alışkanlıklarının yanı sıra, vücuda ve bebeğe negatif etkisi olabilecek madde ve besinlerin kullanımı bırakılmalıdır. Sigara ve alkol kullanımı, her zaman zararlı olsa da özellikle hamilelik döneminde bebeğin sağlığını ve gelişimini tehlikeye sokar.

Sık Sorulan Sorular

Hamile beslenmesi neden önemli?

Hamilelik çok hassas bir süreç olduğundan anneye veya bebeğe zarar verebilecek besinlerden mutlaka uzak durulmalıdır.

Hamile beslenmesinde öneri nasıl alınmalı?

Her hamileye göre beslenme alışkanlıkları değişeceği için mutlaka doktor tavsiyesi gerekmektedir.

 

 

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın