Ana Sayfa - Genel Sağlık - Halüsinasyon ve Sanrı Arasındaki Fark

Halüsinasyon ve Sanrı Arasındaki Fark

Halüsinasyonlar ve sanrılar gibi psikoz belirtileri sıklıkla örtüşür. Bu, onları karıştırmanın kolay olabileceği anlamına gelir. Her ikisi de psikoz belirtileri olmasına ve değişmiş bir gerçekliğin parçası olmalarına rağmen, iki semptomun önemli bir farkı vardır – biri duyusal, diğeri bilişseldir.

Halüsinasyon ve Sanrı Nedir?

İkisi arasındaki farkı bilmek, semptomları ayırt etmeye ve uygun tedaviyi almaya yardımcı olabilir. Bu makalede, halüsinasyonları ve sanrıları, bunlara neyin sebep olduğu ve nasıl tedavi edildiği de dahil olmak üzere karşılaştıracağız.

Halüsinasyonlar ve sanrılar, çeşitli hastalıklar veya durumlar hakkında konuşurken genellikle birlikte gruplandırılır, ancak bunlar aynı değildir. Her ikisi de sahte bir gerçekliğin parçası olsa da, halüsinasyon bir duyusal algı ve bir yanılsama bir yanlış inanç.

Halüsinasyon Nedir?

Örneğin, halüsinasyonlar, orada olmayan birini görmeyi veya etrafta kimse yokken konuşan insanları duymayı içerebilir. Öte yandan, sanrılar, örneğin, ünlü olmadıklarında birinin ünlü olduğunu düşünmesini içerebilir.

Bazen hastalıklar veya tıbbi durumlar halüsinasyonlara ve/veya sanrılara ve hatta psikoza neden olabilir. Bu hastalıklar şunları içerebilir:

Halüsinasyonların ve/veya sanrıların altında yatan nedenleri bilmek önemlidir, çünkü doğru bir teşhis tedaviyi yönlendirmeye yardımcı olacaktır.

Halüsinasyonlar, gerçekte olmadıkları halde gerçek olarak algılanan duyusal deneyimlerdir. İlaçlar, madde kullanımı veya belirli tıbbi veya zihinsel sağlık durumlarından kaynaklanabilirler.

Halüsinasyonlar görsel, koku alma (koku alma duyunuz), tat alma (tat), işitsel veya dokunsal olabilir. Birisi cildinde böcek hissettiğini düşünebilir, birinin onlarla konuştuğunu duyabilir, orada olmayan bir şey görebilir, hatta olmayan bir şeyin kokusunu alabilir.

Halüsinasyonlara neden olabilecek tıbbi durumlar şunları içerebilir:

 • madde kullanımı
 • zihinsel hastalık
 • uyku eksikliği
 • ilaçlar
 • migren
 • nöbetler
 • sosyal izolasyon
 • sağırlık, körlük veya görme sorunları
 • epilepsi
 • yüksek ateş

 

Sanrı Nedir?

Sanrılar, açıkça yanlış olan inançlardır. Düşünmede bir bozukluğun belirtileridir.

Bir yanılsamaya olan inanç, kültürel veya dini geçmişe göre açıklanmaz. Ayrıca onlara inanan kişinin zekasıyla da hiçbir ilgisi yoktur. Bu inançlar, aksini gösteren kanıtlarla ve hemen hemen herkesin düşündüğünün aksine tutulmaktadır.

Sanrılar hemen hemen her şey hakkında olabilir, ancak yaygın sanrı türleri şunları içerir:

Sanrılara neden olabilecek durumlar şunları içerebilir:

 • şizofreni
 • afektif psikoz, bipolar psikozda olduğu gibi
 • sanrısal bozukluk

Şizofrenide, bir birey gerçeklikle temasını kaybetmiş gibi görünür. Genellikle halüsinasyonları ve sanrıları içerebilen psikotik bir ataktan sonra teşhis edilir.

Bunlar genellikle şizofreni belirtileri olsa da, halüsinasyonlar ve sanrılar aşağıdaki gibi diğer belirtilerle birlikte bulunur:

 • düz etki
 • günlük işleyişte zorluk
 • düşünme ve hafıza ile ilgili sorunlar

Halüsinasyonların tedavisi, onlara neyin sebep olduğuna bağlıdır. Danışmanlık ile birlikte ilaçlar kullanılabilir.

Reçete edilecek spesifik ilaç, halüsinasyonların bir semptomu olduğuna bağlıdır. Danışmanlık, deneyimlediğiniz şey hakkında fikir edinmenize yardımcı olabilir ve başa çıkma stratejileri geliştirmek için sizinle birlikte çalışabilir.

Halüsinasyonlar bir ilaçtan kaynaklanıyorsa, doktorunuz o ilacın dozunu azaltabilir veya kesebilir.

Bilişsel-davranışçı terapi (CBT), sanrıları tedavi etmenin etkili bir yoludur. BDT terapisi, bir ruh sağlığı uzmanıyla ilişki kurmayı, sanrıların sizi nasıl etkilediğini fark etmeyi ve BDT stratejilerini uygulamayı içeren bir süreçtir.

Sanrılar psikozun bir parçasıysa, BDT sıklıkla antipsikotik ilaçlarla birlikte kullanılır.

Halüsinasyonları ve sanrıları karıştırmak kolay olabilir. Her ikisi de psikoz belirtileridir ve gerçeklikten bir kopuşu gösterir. Ayrıca sıklıkla birlikte ortaya çıkarlar.

Ancak ikisi birbiriyle ilişkili olsa da, halüsinasyonlar ve sanrıların her birinin kendine özgü semptomları vardır. Halüsinasyonlar daha çok duyusal bir deneyime işaret eder ve sanrılar yanlış bir inançtır.

Halüsinasyonları ve sanrıları tedavi etmeye ve yönetmeye yardımcı olmanın yolları vardır. İlaç ve terapi ile kişi semptomlarını uygun şekilde yönetebilir.

Siz veya sevdiğiniz biri halüsinasyonlar veya sanrılarla yaşıyorsanız, doktorunuzla konuşun. Yardım almak için sonraki adımlarda size yardımcı olabilirler veya sizi daha fazla uzmanlığa sahip ve ihtiyacınız olan desteği sağlayabilecek bir ruh sağlığı uzmanına yönlendirebilirler.

Bu yazılara da bakın:

Çocukların Zekasını Geliştiren Hafızasını Güçlendiren Oyuncaklar

Çocukların Matematiğini Geliştiren, Matematik Becerilerini Artıran Oyuncaklar

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın