Ana Sayfa - Kadın - Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi gün hapı içerisinde bulundurduğu yüksek progesteron hormonu sayesinde korunmasız ilişki sonrasında kadınların hamile kalmalarını engelleyen bir ilaçtır. Gebelik planlamayan ancak korunmasız ilişki yaşayan kişilerin başvurdukları ilk yöntemlerden biri olan ertesi gün hapı, ilişkinin ardından 1 ila 3 gün içerisinde alınmalıdır. Gebelik oluşumunu engelleme konusunda oldukça etkili olması, bu ilacın sıklıkla tercih edilmesini sağlar. Eczanelerde farklı markalar tarafından üretilmiş ertesi gün haplarına rastlamak mümkündür.

 

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılır?

Korunmasız cinsel ilişkinin ardından pek çok kadın ertesi gün hapı kullanmak zorunda kalabilir. Bu hapların kadınların kullanması gerektiği ve kullanıldığı takdirde gebeliği önlediği bilinmektedir. Özellikle hayatının bu sürecinde gebelik düşünmeyen pek çok kadının acil korunma yöntemi olarak aldığı ertesi gün hapı bir takım özelliklere sahiptir.

 

Bu haplar eczanelerde reçetesiz olarak satılmaktadır. Dolayısıyla herhangi bir eczaneden kolaylıkla temin edilebilir. Ertesi gün hapı korunmasız cinsel ilişkinin ardından ne kadar kısa süre içerisinde alınırsa etkisi o kadar yüksek olacaktır. Genellikle ilişki sonrası ilk 12 saat içerisinde alınması önerilen ertesi gün hapları, ilişkinin ardından üç güne kadar alınabilir. Ancak vakit geçtikçe ilacın etkisinin azalacağını göz ardı etmemeniz gerekir.

 

Ertesi Gün Haplarının Yan Etkileri

Geciktirici sprey gibi cinsel sağlık ürünlerinin kullanımının ardından kişiler korunmasız seks yaptıklarında ertesi gün hapı gibi acil korunma yöntemlerine başvurabilir. Ertesi gün hapları acil koruma yöntemi olarak üretilmekte olan ilaçlardır. Ancak gebeliği kesin olarak engellemiyor olması bu ilaçların doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmasını engeller. Herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmadığı halde korunmasız cinsel ilişki yaşayan kadınların kullandıkları bir ilaç olan ertesi gün hapı, içerisinde bulunan çeşitli maddelerle gebeliği engellemeye çalışır.

 

Ertesi gün hapı ilişkinin ardından ilk 12 saat içerisinde alındığında en yüksek etkiyi göstermektedir. İlişkinin ardından üç güne kadar alınabilen ertesi gün hapları aç ya da tok karnına içilebilir. Ancak bu ilaçların belirli yan etkileri bulunmaktadır. Ertesi gün hapları içerisinde yüksek miktarda hormon bulundurur. İçerisinde bulunan bu hormonlar ise hapların ayda yalnızca bir sefer kullanılabilmesini sağlar. Baş ağrısı veya dönmesi, bulantı veya kusma, karın ağrısı, halsizlik gibi yan etkileri olan bu ilaç regl düzensizliği yaşanmasına da neden olabilir.

 

 

 

 

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın