Ana Sayfa - Genel Sağlık - Erektil Disfonksiyon: Xanax Kullanımı Sebep Olabilir mi?

Erektil Disfonksiyon: Xanax Kullanımı Sebep Olabilir mi?

Bu ilacın kutu uyarıları var. Bunlar, Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) en ciddi uyarılarıdır. Kutu uyarıları, doktorları ve hastaları tehlikeli olabilecek ilaç etkileri konusunda uyarır.

Erektil Disfonksiyon: Xanax Kullanımı

 • Opioid ilaçlarla birlikte benzodiazepin almak şiddetli uyku hali, solunum depresyonu, koma ve hatta ölüm riskinizi artırır. Mevcut başka tedavi seçenekleri olmadıkça Xanax bir opioid ile birlikte alınmamalıdır.
 • Benzodiazepinleri reçete edildiği gibi kullanmak, ilacı aniden almayı bırakırsanız fiziksel bağımlılığa ve geri çekilmeye neden olabilir. Geri çekilme hayatı tehdit edici olabilir.
 • Bu ilacı almak da kötüye kullanıma ve bağımlılığa yol açabilir. Xanax’ın yanlış kullanımı aşırı doz ve ölüm riskinizi artırır.
 • Bu ilacı sadece doktorunuzun önerdiği şekilde alınız. Bu ilacı güvenli bir şekilde alma konusunda endişeleriniz varsa sağlık uzmanınızla konuşun.

Erektil disfonksiyon (ED), ereksiyon olmakta veya seks yapmak için yeterince uzun süre tutmakta zorlandığınız zamandır. Xanax, diğer bazı ilaçlar gibi ED’ye neden olabilir.

Xanax, benzodiazepin adı verilen bir reçeteli ilaç türüdür ve beyninizi ve vücudunuzu etkileyebilir. Her ikisi de cinsel performans yeteneği ile ilgilidir.

ED ve Xanax arasındaki bağlantı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

ED’nin en yaygın nedenlerinden biri penise zayıf kan akışıdır, ancak Xanax gibi ilaçlar cinsel dürtünüzü etkileyebilir ve ayrıca ED’ye neden olabilir. Xanax’ın ED’ye nasıl yol açtığını tam olarak gösterecek yeterli çalışma olmamasına rağmen, bir bağlantı olduğunu biliyoruz.

Xanax esas olarak yaygın anksiyete bozukluğu ve panik bozukluğunu tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca depresyon, belirli uyku bozuklukları ve alkol yoksunluğu ile ilişkili kaygıyı tedavi etmek için de kullanılabilir. Bunun nedeni, Xanax’ın bir depresan olmasıdır, yani merkezi sinir sisteminizi (CNS) yavaşlatır.

Beyninizdeki hücreler arasında mesaj gönderen nörotransmiterler adı verilen kimyasalları etkiler. CNS baskılaması ayrıca vücudunuzdaki sinir uyarılarını da etkiler.

Xanax CNS’nizi baskıladığı için libidonuzu veya cinsel dürtünüzü azaltabilir. Azalan libido, ereksiyon olmanızı zorlaştırabilir.

Bu özel durumda ED’ye katkıda bulunan tek faktör Xanax olmayabilir. Xanax’ı anksiyete veya depresyon tedavisi için alırsanız, bu durum bunun yerine ED’nize neden olabilir.

Anksiyete ve depresyon ile ED arasındaki ilişki

Anksiyete ve depresyon, Xanax veya başka bir ilaç almasanız bile ED’ye neden olabilir. Ve bunun tersi de doğrudur: ED’ye sahip olmak depresyon veya kaygıyı daha da kötüleştirebilir. Daha fazla bilgi edinmek için stres, kaygı ve erektil disfonksiyon hakkında okuyun.

Bu karmaşık ilişki, ED’nize tam olarak neyin neden olduğunu bulmak için doktorunuzla birlikte çalışmanın önemli olmasının nedenidir. Hangisinin önce geldiğini bulmaya yardımcı olur – ED’niz veya endişeniz veya depresyonunuz.

Xanax’ı almadan önce ED geçirdiyseniz ve ilacı anksiyete veya depresyon tedavisi için alıyorsanız, biraz zaman vermek isteyebilirsiniz. Anksiyete veya depresyon cinsel sorunlara neden olabilir, bu nedenle Xanax gerçekten ED’nin çözülmesine yardımcı olabilir.

Ancak Xanax’ı almadan önce ED’niz yoksa, bunun nedeni ilaç olabilir veya olmayabilir. Sertleşmek ve ereksiyonu sürdürmek vücudunuzdaki birçok sisteme bağlıdır. Hormonal sisteminiz, vasküler sisteminiz ve CNS’nizin her biri çok önemli bir rol oynar. Bunlardan herhangi biriyle ilgili bir sorun ereksiyona müdahale edebilir.

Ereksiyonlar çok karmaşık olduğundan, özel ihtiyaçlarınız için tedavi alabilmeniz için sorunun doğru bir şekilde değerlendirilmesi önemlidir. İlk adımınız doktorunuzla konuşmak olmalıdır.

ED’nizin nedenini belirlemek bir süreç olabilir. Xanax ve zihinsel sağlık koşullarının yanı sıra diğer birçok faktör de ED’ye neden olabilir. Genellikle, ED faktörlerin bir kombinasyonunu içerir. Bunlar şunları içerebilir:

Diğer ilaçlar

Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) gibi birkaç başka ilaç türü ED’ye neden olabilir. Doktorunuzun şu anda aldığınız tüm ilaçları bildiğinden emin olun. Bu bilgi, diğer ilaçlarınızdan birinin suçlu olup olmadığına karar vermelerine yardımcı olabilir.

Yaş

Daha yaşlı bir yetişkinseniz, vücudunuz ilaçları gençken olduğundan daha yavaş işleyebilir. Bu durumda, vücudunuzdaki Xanax seviyeleri beklenenden daha yüksek olabilir. Daha yüksek Xanax seviyeleri, CNS depresyonunu artırabilir ve bu da ED’ye yol açabilir.

Sağlık koşulları

Anksiyete ve depresyonun yanı sıra, ED’ye neden olabilecek diğer sağlık koşulları şunları içerir:

Yaşam tarzı faktörleri

Günlük alışkanlıklarınız ve yaşam tarzınız da cinsel işlevinizi etkileyebilir. Sertleşme sorunlarına neden olabilecek faktörler şunlardır:

Doktorunuz, ED’nizin Xanax ile ilgili olup olmadığını veya başka bir şeyden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamanıza yardımcı olabilir. Doktorunuz ED’nizin gerçek nedenini bulduğunda, bir tedavi planı oluşturmak için birlikte çalışabilirsiniz. Bu plan için doktorunuz aşağıdaki seçenekleri önerebilir:

İzleyin ve bekleyin: ED’nize Xanax neden oluyorsa, vücudunuz yeni ilaca uyum sağladıkça semptomlarınızın hafiflemesi olasıdır. Doktorunuz, ED’nin kendi kendine geçip geçmediğini görmek için biraz beklemenizi önerebilir.

Dozaj ayarı: Doktorunuz sorunun Xanax olduğuna karar verirse, dozunuzu ayarlayabilir. Dozunuzu düşürmek sorunu çözebilir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyduğunuzdan emin olun.

İlaç değişikliği: Yukarıdaki seçeneklerden hiçbiri işe yaramazsa, doktorunuz anksiyete, depresyon veya uyku bozukluğunuz için farklı bir ilaç önerebilir. Daha fazla bilgi edinmek için anksiyete için farklı ilaçlar hakkında bilgi edinin.

ED ilacı: Xanax’tan başka bir ilaca geçmek işe yaramazsa, başka bir seçenek de ED’nin kendisini tedavi etmek için ilaç kullanmaktır. Bu durumu hafifletmeye yardımcı olabilecek birkaç farklı ilaç mevcuttur.

Kendi eylemlerini yap

Tedavi planınız yürürlüğe girdikçe, ED’nize katkıda bulunabilecek diğer faktörleri hafifletmek için adımlar atabilirsiniz. Örneğin:

 • Stres azaltma tekniklerini deneyin.
 • Sigara içiyorsanız, bırakmanıza yardımcı olacak bırakma programları ve diğer destekleyici kaynaklar hakkında doktorunuzla konuşun.
 • Mümkünse ve mümkün olduğunca sık aktivite ekleyin veya gününüze egzersiz yapın.
 • Dengeli ve besin açısından yoğun bir diyet uygulayın.
 • Alkolü atla.
 • Uyku düzeninizi etkileyebilecek endişeleri belirleyip ele alarak tam bir gece uykusunu hedefleyin. Örneğin, uyku apneniz varsa, bir CPAP makinesi kullanmayı düşünün.

Xanax almak erektil disfonksiyonla bağlantılıdır, ancak birkaç başka faktör de rol oynuyor olabilir. Doktorunuz ED probleminize bir çözüm bulmada yardımcı olabilir. Ziyaretiniz sırasında, aşağıdakileri içerebilecek tüm sorularınızı sorduğunuzdan emin olun:

 • Xanax’ın veya başka bir ilacın ED’ye neden olduğunu düşünüyor musunuz?
 • ED’me Xanax neden oluyorsa, ED ne kadar sürecek?
 • ED’ye neden olmayacak, alabileceğim başka anksiyete ilaçları var mı?
 • ED’mi tedavi etmek için hangi ilaçlar veya prosedürler mevcut?
 • ED sorunumu hafifletmek için hangi yaşam tarzı değişikliklerini önerirsiniz?
Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın