Erkeklerde fazla sarımsak tüketiminin zararları

Erkeklerde fazla sarımsak tüketiminin zararları

Sarımsak, özellikle kış mevsimlerinin başlaması ile birlikte herkesin sık sık tüketmesi önerilen faydalı gıdalar arasında yer almaktadır. Ancak son yıllarda yapılan tıbbi açıklamalar ve uzman fikirlerine göre farklı hastalıklarda şifa oluştursa da fazla sarımsak tüketmenin özellikle erkekler için tehlikeli olduğu bildiriliyor.

Uzun yıllardır yapılan araştırmalar sonucu, özellikle tıp bilimcileri tarafından bitkisel ürünlerin tümünde fazla tüketimin zararlı olduğuna dikkat çekiliyor. Bu konuda da sarımsak en çok verilen örneklerden birini oluşturuyor. Sarımsak, gerçek anlamda çok faydalı ve birçok hastalığa şifa oluşturan bir bitki olmasına rağmen fazla tüketildiğinde, karaciğer enzimlerinin üzerinde olumsuz etkiler oluşturarak, özellikle erkeklerde sperm hareketlerini düşürebiliyor. Yani erkeklerde üreme üzerinde olumsuz bir etki ortaya çıkarıyor.

Fazla Sarımsak Tüketiminin Zararları

Yine farklı açıdan bakıldığında aslında sadece erkeklerde değil kadınlarda da yani herkeste fazla sarımsak tüketiminin zararları ortaya çıkabilir. Örnek olarak fazla sarımsak tüketmek sonucunda kişide mide sıkıntıları yaşanması olasılığı çok yüksektir. Bilhassa mide asidi üzerinde etkili bir yapıya sahip olduğundan dolayı sarımsak, reflü ve gastrit problemi olan kişilerde çok fazla tüketilmemelidir. Sarımsağın fazla tüketilmesi sonucunda midede tahriş, acı ve yanma gibi hisler ortaya çıkabilir.

Farklı bir nokta olarak yine sarımsağı fazla tüketmenin temel zararlarından birisi de sosyal hayatta ortaya çıkmaktadır. Özellikle günümüz Türkiye’sinde iş dünyası içerisinde erkeklerin çok daha yüksek sayıda bulunduğu tahmin edilebilir. Bu durumda da sarımsağı fazla tüketen erkekler, sosyal hayatlarında ve iş hayatında çevreye verdiği rahatsızlıktan dolayı kendileri açısından da psikolojik ve sosyolojik rahatsızlıklar yaşayabilirler. İşyeri, mağaza, toplum, kalabalık bölgeler, cami, okul gibi noktalarda sürekli olarak insanlar ile yan yana olan ve iletişim kurmak zorunda olan erkeklerde fazla sarımsak tüketmek, gayet zararlı bir durum ortaya çıkarmaktadır.

Fazla Sarımsak Tüketmenin Beyinde Oluşturduğu Zararlar

Yine geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda, fazla tüketilen sarımsağın insan beynine zarar verdiği de tespit edilmiştir. Bu durumda felç riski artış gösterirken, kontrolsüz bir şekilde tüketilen sarımsak aniden kan basıncını düşürürken, beyne ulaşan kan dolaşımında olumsuz bir etki sağlar. Bunun sonucunda da beyinde yeterli kan dolaşımı oluşmadığı için özellikle yaşlı hastalarda felç gibi bir sonuç ile karşılaşılabilir.

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurulduğu tarihten itibaren takipçilerine güvenilir ve anlaşılabilir bilgi sunmayı hedeflemektedir. Sahip olduğu uzman kadrosuyla güzellik, sağlık ve diyet konularında faydalı içerikler sunmaktadır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.