Ana Sayfa - Genel Sağlık - Erkeklerde Fazla Sarımsak Tüketiminin Zararları

Erkeklerde Fazla Sarımsak Tüketiminin Zararları

Erkeklerde Fazla Sarımsak Tüketiminin Zararları yazımız ile karşınızdayız. Sarımsak, özellikle kış mevsimlerinin başlaması ile birlikte herkesin sık sık tüketmesi önerilen faydalı gıdalar arasında yer almaktadır. Ancak son yıllarda yapılan tıbbi açıklamalar ve uzman fikirlerine göre farklı hastalıklarda şifa oluştursa da fazla sarımsak tüketmenin özellikle erkekler için tehlikeli olduğu bildiriliyor. Erkeklerde Fazla Sarımsak Tüketiminin Zararları gibi yazıları genel sağlık kategorimizden inceleyebilirsiniz.

Uzun yıllardır yapılan araştırmalar sonucu, özellikle tıp bilimcileri tarafından bitkisel ürünlerin tümünde fazla tüketimin zararlı olduğuna dikkat çekiliyor. Bu konuda da sarımsak en çok verilen örneklerden birini oluşturuyor. Sarımsak, gerçek anlamda çok faydalı ve birçok hastalığa şifa oluşturan bir bitkidir. Buna rağmen fazla tüketildiğinde, karaciğer enzimlerinin üzerinde olumsuz etkiler oluşturarak, özellikle erkeklerde sperm hareketlerini düşürebiliyor. Yani erkeklerde üreme üzerinde olumsuz bir etki ortaya çıkarıyor.

Fazla Sarımsak Yemenin Zararları

Yine farklı açıdan bakıldığında aslında sadece erkeklerde değil kadınlarda da yani herkeste fazla sarımsak tüketiminin zararları ortaya çıkabilir. Örnek olarak fazla sarımsak tüketmek sonucunda kişide mide sıkıntıları yaşanması olasılığı çok yüksektir. Bilhassa mide asidi üzerinde etkili bir yapıya sahip olduğundan dolayı sarımsak, reflü ve gastrit problemi olan kişilerde çok fazla tüketilmemelidir. Sarımsağın fazla tüketilmesi sonucunda midede tahriş, acı ve yanma gibi hisler ortaya çıkmaktadır. Zararları:

 • Kötü koku
 • Terleme
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Kan yoğunluğu
 • İshal
 • Tansiyon problemleri
 • Bağırsak rahatsızlıkları

Farklı bir nokta olarak yine sarımsağı fazla tüketmenin temel zararlarından birisi de sosyal hayatta ortaya çıkmaktadır. Fazla Sarımsak Yemenin Zararları özellikle günümüz Türkiye’sinde iş dünyası içerisinde erkeklerin çok daha yüksek sayıda bulunduğu tahmin edilmektedir. Özellikle bu durumda da sarımsağı fazla tüketen erkekler, sosyal hayatlarında ve iş hayatında çevreye verdiği rahatsızlıktan dolayı kendileri açısından da psikolojik ve sosyolojik rahatsızlıklar yaşayabilirler. İşyeri, mağaza, toplum, kalabalık bölgeler, cami, okul gibi noktalarda sürekli olarak insanlar ile yan yana olan ve iletişim kurmak zorunda olan erkeklerde fazla sarımsak tüketmek, gayet zararlı bir durum ortaya çıkarmaktadır.

Fazla Sarımsak Tüketmenin Beyinde Oluşturduğu Zararlar

Yine geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda, fazla tüketilen sarımsağın insan beynine zarar verdiği de tespit edilmiştir. Bu durumda felç riski artış göstermektedir. Kontrolsüz bir şekilde tüketilen sarımsak aniden kan basıncını düşürür. Beyne ulaşan kan dolaşımında olumsuz bir etki sağlar. Fazla Sarımsak Yemenin Zararları sonucunda da beyinde yeterli kan dolaşımı oluşmadığı için özellikle yaşlı hastalarda felç gibi bir sonuç ile karşılaşılmaktadır.

Erkeklerde Fazla Sarımsak Tüketiminin Zararları

Hemen hemen her yemekte tüketmekteyiz. Ve sıklıkla tercih ettiğimiz sarımsak aslında belirli zararları olan bir üründür. Şimdi aşağıda sizlere çeşitli Erkeklerde Fazla Sarımsak Tüketiminin Zararları hakkında bilgiler vereceğiz:

 • Karaciğer için kötü

Karaciğer, kanın saflaştırılması, yağ metabolizması, protein metabolizması ve vücudumuzdan amonyak atılması önemlidir. Bu gibi çeşitli işlevleri yerine getirdiği için vücudumuzun hayati bir organıdır. Ayrıca Sarımsağın zararları, birkaç araştırmaya göre, sarımsağın, allisin ve büyük miktarlarda alındığında karaciğer toksisitesine neden olacaktır. Sonuçta bir bileşikle yüklü olduğu bulunmuştur.

 • Mide bulantısı, kusma ve mide ekşimesi

ABD Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından yayınlanan bir rapora göre, aç karnına taze sarımsak tüketmek mide ekşimesine, mide bulantısına ve kusmaya neden olmaktadır. Ayrıca Harvard Tıp Fakültesi tarafından yayınlanan bir rapora göre, sarımsak GERD’ye (gastroözofageal reflü hastalığı) neden olabilecek bazı bileşikler içermektedir.

 • Kötü koku

Sarımsak fazla tüketilirse ağız kokusuna neden olmaktadır. Ağız kokusunun nedeninin ana nedeni, içinde bulunan kükürt bileşiğidir.

 • Kanamayı şiddetlendirir

Sarımsak, doğal bir kan inceltici olduğundan, warfarin, aspirin vb. Gibi kan inceltici ilaçlarla birlikte büyük miktarlarda sarımsak tüketmemeliyiz. Bunun yanında nedeni, kan inceltici ilaçlarla sarımsağın kombine etkisinin tehlikeli olması ve riski artırabilmesidir. iç kanama.

Ayrıca Fazla Sarımsak Yemenin Zararları yazımız ile alakalı çok sorulan soruları ve cevapları sizler için derledik:

Sarımsağın zararları yazımız ile alakalı bulduğumuz bu videoyu da izleyebilirsiniz:

https://youtu.be/al82mVYXkw0

Erkeklerde Fazla Sarımsak Tüketiminin Zararları yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ayrıca Sağlıklı Bireyler adresinden de ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Doç. Dr. Gencay Kaya

Doç. Dr. Gencay Kaya

Genel Sağlık kategorisinde uzmanlaşmış ve 15 yılı aşkın süredir doktorluk yapan birisidir. Ankara TIP mezunu ve de Doçent mertebesinde olan hocamız, Dahiliye doktorudur. İç hastalıkların yanı sıra ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz hastalıkları gibi konularda da bilgi sahibidir.
Yorum yapın