Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Dilimi Dişime Değdirince Ağrıyor, Ne Yapmalıyım?

Dilimi Dişime Değdirince Ağrıyor, Ne Yapmalıyım?

Isırdığınızda veya dişe dokunduğunuzda dişte ağrı fark ederseniz, bu bir şeylerin yanlış olduğunun işareti olabilir. Ağrıyı hafifletmek ve muhtemelen altta yatan nedenleri ele almak için tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Bir dizi olası faktör bu tür diş ağrısına yol açabilir.

Dilimi Dişime Değdirince Ağrıyor boşluk

Temelde dişinizdeki bir delik olan bir boşluk, genellikle bu tür ağrı ve hassasiyetten sorumludur. Çürükler genellikle siz herhangi bir belirgin semptom hissetmeden veya görmeden önce gelişir.

Dilimi Dişime Değdirince Ağrıyor maloklüzyon

Çeneleriniz bir araya geldiğinde dişlerinizin bir araya gelmesine oklüzyon denir. Dişleriniz birbirine tam oturmadığında aşınabilir veya ısırdığınızda dişlerinizde ağrıya, hatta çenenizde ağrıya neden olabilir. Buna maloklüzyon denir.

Dilimi Dişime Değdirince Ağrıyor Dişte yaralanma

Isırana kadar dişinizin çatladığının farkına bile varmayabilir ve ısırmayı bıraktığınızda keskin bir acı hissedebilirsiniz. Bıraktığınızda ağrı hızla kaybolabilir veya gelip gidebilir.

Çatlak dişin diğer belirtileri arasında dişlerinizin arasına bir şey sıkışmış gibi bir his (olmasa bile) ve yemek yerken ve içerken ağrı bulunur. Ancak bazı kişilerde hiçbir belirti görülmez.

Dilimi Dişime Değdirince Ağrıyor periodontitis

Araştırmalar, diş eti iltihabı adı verilen iltihaplanma ile başlayan diş etlerinin ciddi bir enfeksiyonu olan periodontitisin ortaya çıktığını göstermektedir. Bu, özellikle zaten artrit gibi diğer inflamatuar durumlarla yaşıyorsanız ağrıya neden olabilir.

Şunları yaşayabilirsiniz:

  • kırmızı, hassas veya kanayan diş etleri
  • plak oluşumu
  • ağız kokusu
  • Ağrı

Gömülü diş etleri veya açıkta kalan kök

Diş eti çekilmesi, diş eti hastalığı olarak da bilinen bir tür periodontal hastalıktır.

Diş etleriniz dişlerinizden geri çekilmeye başladığında, diş yüzeyinin çoğunu açığa çıkarır ve hatta kökün bir kısmını açıkta bırakabilir. Bu, dişinizi çok hassas ve hatta dokunması acı verici hale getirebilir. 40 yaş üstü yetişkinlerde daha sık görülür.

Burun veya sinüs tıkanıklığı

Üst dişlerinizin kökleri sinüslerinize çok yakındır, bu nedenle özellikle bir diş yerine birkaç dişiniz ağrıyorsa, bu bölgedeki herhangi bir ekstra basınç, tıkanıklık veya enfeksiyon sorumlu olabilir.

Bu ağrıya sinüs diş ağrısı da denir ve genellikle sinüslere yakın üst arka dişlerde hissedilir.

Gevşek dolgu veya taç

Gevşek bir dolgu veya taç, ısırdığınızda biraz ağrıya neden olabilir. Bir dolgu gevşek olduğunda, bakteriler altına sızabilir ve dişinizi ve muhtemelen siniri tahriş edebilir.

Pulpa nekrozu

Dişinizin içindeki pulpa dokusunun (pulpa nekrozu) hasar görmesi veya ölümü de ağrıya neden olabilir. Ama bu tek olası işaret değil. Erken evrelerde dişiniz ayrıca sıcağa, soğuğa ve çok tatlı yiyeceklere karşı çok hassas olabilir, bu nedenle yemek yerken bir miktar acı hissedebilirsiniz.

apse

Ağrınız sadece devam etmekle kalmaz, aynı zamanda kötüleşirse ve diş etlerinizde bir miktar şişlik gelişirse, diş apseniz olabilir.

Tedavi diş ağrınızın nedenine bağlıdır.

boşluk

Diş hekimi, çürüğün ciddiyetine ve çürüğün dişin pulpasına ulaşıp ulaşmadığına bağlı olarak, bir çürük için muhtemelen aşağıdaki tedavilerden birini önerecektir:

maloklüzyon

Isırık sorunları, ortodonti de dahil olmak üzere çeşitli potansiyel tedaviler gerektirebilir.

Spesifik ısırma sorunu belirlendikten sonra, diş hekiminiz, ısırmanızı veya bir dizi diş telini iyileştirmek için bir dişin tıraş edilmesini (emayeoplasti) içerebilecek dişlerinizin hizasını iyileştirme seçenekleri hakkında sizinle konuşabilir.

Bazı durumlarda, bir dişin kapatılması, bir kuronun değiştirilmesi veya ısırmanızla ilgili sorunlara neden oluyorsa çıkarılması gerekebilir.

Çatlak diş

Çatlak bir dişin tedavisi, çatlağın nerede ve ne kadar kötü olduğuna bağlı olarak değişebilir. Küçük çatlaklar genellikle onarılır, ancak diş eti çizgisine uzanan geniş çatlaklar veya çatlaklar dişin çekilmesini gerektirebilir.

periodontitis

Tedavi, plak ve diş taşını çıkarmak için ölçekleme ve kök planlaması ile başlayabilir. Ancak diş hekiminizin önerebileceği, kemik grefti veya derin bir temizlik için diş etlerinizi kaldırmayı içeren flep ameliyatı da dahil olmak üzere birkaç farklı ameliyat türü de vardır.

gömme diş etleri

Diş hekiminiz bir enfeksiyonun olup olmadığını anlamak için diş etlerinizi yakından inceleyecektir. Eğer öyleyse, bir antibiyotik almanız, antibiyotikli bir gargara kullanmanız veya diş etlerinize antibiyotik jel sürmeniz gerekebilir.

Şiddetli vakalarda, diş hekiminiz diş etlerinin yeniden büyümesine yardımcı olmak için flep ameliyatı önerebilir veya bir miktar doku aşılayabilir.

Burun veya sinüs tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı veya sinüs tıkanıklığı kısa ömürlü olabilir, ancak devam ederken kesinlikle acı verici olabilir. Ev ilaçları tıkanıklığı ve yarattığı baskıyı hafifletebilir. Bazıları şunları içerir:

  • nemlendirici kullanma
  • sıcak kompres uygulamak
  • buharlı duş almak,
  • tuzlu su spreyi

Birçok sinüs enfeksiyonu kendi kendine geçer, ancak bazı durumlarda bir antibiyotik gerekebilir.

Gevşek dolgu veya taç

En olası düzeltme, yedek bir dolgu veya yeni bir kurondur. Yeni dolguyu veya kuronu beklerken diş hekiminiz reçetesiz satılan bir ağrı kesici almanızı önerebilir. Kuron veya dolgu düşerse hemen diş hekiminizi arayın.

Pulpa nekrozu

Diş hekiminiz dişinizin içindeki pulpa dokusunun öldüğünü belirlerse kanal tedavisine ve kurona ihtiyacınız olabilir. Diş hekiminizin size dişinizi çektirmeniz gerektiğini söylemesi de mümkündür.

apse

Dişinizdeki bir enfeksiyon daha fazla dokuyu yayabilir ve tehdit edebilir. Hatta hayatı tehdit eden bir enfeksiyon olan sepsise bile yol açabilir. Diş hekiminiz muhtemelen apseyi boşaltacak ve etkilenen bölgeyi temizleyecektir.

Durumun ciddiyetine bağlı olarak kanal tedavisi veya diş çekimi gerekebilir. Diş hekiminiz ayrıca enfeksiyonu temizlemek için antibiyotik reçete edebilir.

Diş ağrısı genellikle dişleriniz veya diş etlerinizle ilgili daha büyük bir sorunun işareti olabilir. Derhal müdahale etmezseniz, ağrı daha da kötüleşebilir. Ya da kapsamlı bir diş tedavisi yaptırmanız veya dişinizi kaybetme riskiniz olabilir. Biraz ağrı fark ederseniz, bir diş hekimi ile konuşun.

Karıştırmazsanız dişinizdeki ağrının geçeceğini düşünmeyin. İdeal olarak, daha kötüye gitmeden önce diş hekiminizi görmek için bir randevu almak istersiniz. Ve diş eti iltihabının veya diş çürüğünün diğer belirtilerine (örneğin şişme veya diş eti kanaması) dikkat edin.

Ağrı veya hassasiyet aniden gelişir ve yoğunlaşırsa, mümkün olan en kısa sürede bir diş hekimine görünün.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın