Ana Sayfa - Cilt Bakımı - Doğal Sabun Kullanmanın Cilde Faydaları

Doğal Sabun Kullanmanın Cilde Faydaları

Doğal sabunlar, adından da belli olduğu gibi tamamen doğal yollarla elde edilen içinde hiç kimyasal olmayan tamamen organik sabunlardır. İnsanlar sağlıkları için sadece doğal besinlere değil doğal cilt ürünlerini de tercih etmeye başlamıştır. Kimyasal içerikli sabunlar yüzünden kısa ve uzun dönemde cildin zarar görmesi, insanları doğal sabun kullanmak alternatifine yöneltti. Laboratuvarda yapılan sabunlar genellikle doğal sabun diye satılır ve suni kokularla güzelleştirilir. Bu konuda sabunun doğal olup olmadığına dikkat edilmesi gereklidir. Çünkü bu sabunlar cilt dokusuna ve cildin iç katmanına zarar verebilir. Böylelikle ciltte yaşlanma ve kırışıklığa yol açar.

Organik İçerikli Doğal Sabunların Özellikleri

Doğal sabunlar iki farklı yöntemle üretilir. Geleneksel yöntem olarak da bilinen kaynatılarak doğal sabun yapımı, ikincisi ise günümüzde daha çok kullanılan soğuk yöntemle doğal sabun yapımı olarak bilinir. El yapımı sabun genellikle süt ve bitki yağlarından yapılır. Sütten yapılan ve en çok tercih edilen sabunlar inek, keçi, eşek ve deve sütünden yapılır. Hepsinin cilt ve saç için ayrı ayrı faydaları vardır. Bitkisel yağlarda en çok tercih edilen sabunlar ise zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, hint yağı, Ayçiçek yağı, lavanta yağı ve palm yağından yapılır.

Doğal sabunların yararları cilt için çok fazladır. Cilde canlılık verir ve ciltte sivilce çıkmasını önler. İltihaplanmayı önler ve ciltteki hücreleri yeniler. Cilde yararı olduğu gibi saçlara da çok fazla faydası vardır. Saç dökülmesine ve saçlarda kepeklenmeyi önler, saçlara canlılık verir ve daha kuvvetli saç kökleri olmasını sağlar. Uzun süre kullanımda saçlara canlılık verir ve saçları canlı gösterir. Her cilt ve saç yapısı için kullanılacak sabun araştırılmalıdır, bazı sabunlar yağlı ciltlere iyi gelirken bazı sabunlarda kuru ciltler için faydalıdır. Doğal sabun fiyatları hazır sabunlara göre biraz pahalıdır.

Doğal Sabunların Faydaları Nedir?

Zeytinyağı içeren sabun saçları besleyicidir, kepeği önler ve saç parlaklığını arttırır. Saçı olmayan kişilerde de saç çıkarıcı etkisi vardır. Defne sabunu ise bazı cilt hastalıklarına iyi gelmesiyle bilinir. Doğal sabun yararları arasında ciltte oluşan egzama, parazit ve mantar hastalıklarına faydalı olması da yer alır. Yüzde oluşan sivilcelere iyi gelir ve saç dökülmesine karşı etkilidir. Lavanta sabunu ise ciltte akne ve sivilce gibi sorunlara iyi gelir. İltihaplanma ve hücre yenileyici özelliği vardır. Keçi sütü sabunu cildin nemlenmesine yardımcı olur.

Ciltteki ölü derileri yok eder ve egzama, mantar gibi hastalıklara iyi gelir. Eşek sütü sabunu en çok tercih edilen doğal sabun çeşitlerinden biridir. Cilt kararmalarına ve ciltteki lekelere karşı etkilidir. Cildi gençleştirir ve kırışıklıkları giderir. Bıttım sabunu genellikle yağlı saç derisine olan faydasıyla bilinir. Saç derisindeki yağlanmayı dengelediği için saçtaki kurumayı da önler. Saçları gürleştirip, kepek oluşumunu da önler. Kükürt sabunu yağlı ciltler ile başa çıkmak için birebirdir. Ciltteki yağlanmanın önüne geçer. Sedef, akne, cilt mantarı, akne ve egzama gibi cilt hastalıklarına iyi gelir.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın