Ana Sayfa - Hastalıklar - Sakral Gamze Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi – Dikkat!

Sakral Gamze Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi – Dikkat!

Bu metinde; Sakral gamze nedir? Sakral gamzelerin nedenleri ve semptomları nelerdir, nasıl teşhis edilir ve tedavi edilir, Sakral Gamze Hangi Durumlarda Tehlikelidir? gibi sorulara kapsamlı cevaplar bulabilirsiniz. Ayrıca bu tarz yazılar ilginizi çekiyorsa genel sağlık kategorimizdeki diğer yazılarımıza bakabilirsiniz.

Sakral Gamze Nedir?

Sakral gamze, alt sırtta ve kalça kıvrımının hemen üstünde küçük bir alan delik veya yarıktır. Genellikle kalçalar arasındaki girintinin hemen üzerinde yer alır. Doğuştan gelen bir durumdur ve nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Çoğu zaman tedavi edilmesine gerek yoktur.

Sakral gamze doğuştan oluşan genetik bir durumdur. Yeni doğan çocuklar hakkında % 2-4 sakral gamze ile doğarlar. Sakral bölgedeki bu küçük deliğe şu isimler de verilebilir:

 • Sakral ölçek
 • Sakral delik
 • Sakral yarık
 • Sakral gamze
 • Pilonidal çukur

Yeni doğan bebeklerinde sakral gamzelerle karşılaşan anneler bazen endişeli olabilir. “Çocuğumun alt kısmında kuyruk sokumunda veya sırtında bir gamze var.” Bir sağlık kuruluşuna şeklinde şikayet ile başvururlar.

Sakral gamzeler genellikle sorun değildir. Sağlıklı yeni doğan bebeklerde % 2-4 ihtimal ile oluşur ancak bir patolojiye neden olmaz. Sakral çukurun nasıl oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Bebeğin rahimde büyümesi sırasında basit bir anormallik sonucu oluştuğu düşünülmektedir.

Sakral gamzeli saç şeridi cilt Renk değişimi ve cilt damgası altta yatan ciddi bir anormalliği açıklayabilir. Bu gibi durumlarda ek testler gerekebilir. Sakral gamze için çoğu zaman tedaviye gerek yoktur. Ek altta yatan anormallikler nedeniyle tedavi gerekebilir.

Sakral Gamze Hangi Durumlarda Tehlikelidir?

Sakral Gamze Hangi Durumlarda Tehlikelidir
Sakral Gamze Hangi Durumlarda Tehlikelidir?

Çocuklarımızda sakral gamze görülebilir. Ancak hemen endişelenmeyin. Bu omurilikle alakalı tehlikeyi gösterebilir. Ancak bunlar düşük ihtimallerdir. Genelde çocuklarımız büyüyünce MR yoluyla bunların kontrolü gerçekleştiriliyor. Böylece herhangi bir omurilik sıkıntısı olup olmadığı belirlenmiş oluyor.

Kısacası sakral gamze çoğu durumda tehlikesizdir. Ancak omurilik sorunlarının bir göstergesi olabilir. Bunun için doktorunuza gözükmenizde fayda vardır.

Sakral Gamze Genetik Mi?

Sakral gamzenin oluşumuna neden olan şey hala tam olarak anlaşılmamıştır. Doğuştan gelen bir durumdur. Genetiktir.

Bilinmeyen bir nedenle anne karnındaki gelişim aşamasında ortaya çıkar. Gelişim aşamasında bebeğin büyümesi sırasında bir anormallik sonucu oluştuğu düşünülmektedir. Özellikle Sakral gamzenin gelişmesine neden olur hiçbir risk faktörü tanımlanmadı.

Sakral Gamzenin Belirtileri Nelerdir?

Sakral gamze alt sırt bölgesinde bulunan bir çukur veya oyuktur. Genellikle kolaylıkla fark edilebilen lezyonlardır. Özellikle kalça arasındaki üst kısma yerleştirilebilir.

Sakral gam genellikle ek semptom yoktur. Annesi veya doktoru tarafından fark edilir. Anneler bazen endişeli olsalar da bunun önemli bir durum olmadığını bilmek gerekir.

Ancak bazı özellikler diğer kusurlar ayrıca belirtilebilir. Bu özellikler şunlardır:

 • Sakral bölgede şişlik
 • Deri püskül
 • İlgili bölgede doğum lekesi
 • Sakral gamze bölgesinde saç büyümesi
 • Yağ dolu şişme
 • 0,5 cm’den uzun veya geniş çukur
 • Gamzede cildin solması
 • İlgi alanındaki hassasiyet

Sakral gamze ne zaman tehlikelidir sorusuna yanıt verelim. Çok nadir de olsa çocuklarda veya yetişkinlerde sakral gamzeye benzer bir görünüm pilonidal kistler oluşabilir. İşte o zaman tehlikeli olabilir. Pilonidal kistlerin kesin nedeni bilinmemekle birlikte cilde giren gevşek kıllardan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Bazı faktörler pilonidal kist oluşumu riskini artırır bilinen. Bunlar:

 • Obezite
 • 15-40 yaşları arasında olmak
 • Vücudun normalden daha kıllı olması
 • Daha kalın veya kıvırcık kıllar
 • Yaralanmalar
 • Bir aile geçmişine sahip olmak
 • Uzun süre oturmayı gerektiren bir işte çalışmak

Sakral Gamze Nasıl Teşhis Edilir?

Genel olarak sakral gamzenin teşhisi gözle yapar. Yeni doğan döneminde bebeklerin tüm vücut muayenesi sırasında doktorlar tarafından tespit edilebilir.

Sakrum bölgesindeki bu deliğin herhangi bir olağandışı özelliği yoksa basit sakral gamze tedavi olarak kabul edilir ve tedavi gerektirmez.

Bazı durumlarda, altta yatan başka bir problem olabileceği düşünülebilir. Benzer durumlarda CT, MR ve USG bu tür cihazlarla görüntüleme yapılır ve altta yatan patoloji tespit edilir.

Sakral Gamze Nasıl Tedavi Edilir?

Sakral gamzeler genellikle basit bir nedenden kaynaklanır ve tedaviye gerek yok. Bebeklerde kalça gamzesi olarak görülebilmektedir. Çukur çukuru derin ise içinde kir, ter veya dışkı birikimine neden olur.

Bu birikintiler nedeniyle etkilenen bölgede enfeksiyon ve tahriş meydana gelebilmektedir. Sakral gamzenin bulunduğu alan temiz tutmak önemli.

Sakral gamzeleri olan bir kişi, aşağıdaki durumlarda bir doktora görünmelidir:

 • Bacaklarda zayıflık
 • Bacaklarda uyuşma
 • Belin altındaki kas seğirmeleri
 • Mesane kontrolünün kaybı
 • Anüs kontrolünün kaybı

Bu semptomlar omurilik hasarına işaret ediyor. Bir nöroloğa danışmak faydalı olacaktır.

Sakral gamzenin zararsız olduğunu unutmayın. Yeni doğan çocukların% 2-4’ünün bu duruma sahip olduğunu ve tedavi gerektirmediğini bilin.

Sakral Gamzenin Komplikasyonları Nelerdir?

Küçük ve sığ sakral gamze genellikle komplikasyonları yoktur. Bu tür yarıklar herhangi bir tedavi gerektirmez. Vücudun iç kısımlarına doğru devam etmek daha derin Sakral gamzeler var. Bu tür yarıklar omuriliğe veya sütuna ulaşılmaktadır. Genelde kronik döküntü ile görülmektedir.

Deri sakral gamzeleri sıklıkla enfekte olur. Bu nedenle apse veya kist oluşumuyla karşılaşılır. Derin çukurların cerrahi yöntemlerle kapatılması gerekir. Sık enfekte olan sakral gamzelerde de cerrahi tedavi uygulanır. Sakral gamzenin basit olduğu düşünülmüyorsa 3 ile 4 ay arasıdır. ultrason yapar. Bu şekilde omurga kanalı değerlendirilmektedir.

Bazı durumlarda, omurilikte ilgili bir doğuştan kusur varlığında sakral gamzeler oluşabilmektedir. Bunlardan en yaygın olanı spina bifida occultadır-dir. Bu hastalıkta omurgadaki kemiklerden birinde küçük düzensizlikler vardır. Sizde veya çocuğunuzdaki sakral gamzeyle ilgili endişeleriniz varsa, aşağıdakileri fark ederseniz bir doktora danışmalısınız:

 • İrin akışı
 • Döküntü
 • Şişme
 • Hassas
 • Isı artışı

Sakral gamze ne zaman tehlikelidir diye soranlar için yukarda belirttiğimiz etkiler görülüyorsa kesinlikle doktorunuza görünmelisiniz. Doktorunuz tıbbi geçmişinizi soracak ve fizik muayene yapacaktır. Bu şekilde ilgili sorun teşhis ve tedavi niyet.

Sakral Gamze Kendiliğinden Geçer Mi?

Hayır Sakral Gamze kendiliğinden geçmez. Ancak unutmayın ki neredeyse tüm sakral gamzeler zararsızdır ve tedavi gerektirmez. Ancak çocuğunuzun doktoru detaylı bir muayene yapacak ve sakral gamzeyi kontrol edecektir.

Hayatınızın ilerleyen dönemlerinde sakral çukurlaşma konusunda endişeleriniz varsa, yarık bölgesini temiz ve kuru tutmalısınız. Kilonuzun sağlıklı bir aralıkta olmasını sağlamalısınız. Bunun yanında sakral gamzenin enfeksiyon kapması durumunda antibiyotiklerle tedavi sağlanır. Bir apse oluşursa, irin boşaltılması için küçük bir prosedür yapılır.

Sakral bölgedeki bu küçük deliğin enfeksiyonu sıklıkla meydana gelir ve devam ederse ameliyatla alınması gerekli olur. Bu amaçla üç farklı yöntemle tedavi sağlanabilmektedir.

 • Gamze cerrahi olarak düzeltmek ve her gün giydirmek
 • Sakral çukurun bir deri örtüsüyle dikilmesi
 • Yarık bölgesinin kazınması ve özel bir yapıştırıcı ile doldurulması

Sakral gamzelerin birçok çocukta bulunduğunu unutmayın. Hemen hepsi zararsızdır ve tedavi gerektirmez. Ayrıca Sakral gamze Hayatınıza devam ederken herhangi bir eksiklik yaşamayacaksınız.

Sakral Gamze Tedavisi

Özellikle Sakral Gamze Tedavisi pek yaygın aratılan bir durum değildir. Çünkü zararsızdır. Ancak omuriliği tehdit edecek bir duruma geliyorsa cerrahi operasyon gerekir. Bu tür durumlar nadir de olsa görülmektedir.

Bebeklerde sakral gamze tedavisi‘nin cerrahi tedavisi mümkündür. Tıbbi bir müdahale gerekir. Ayrıca eğer durum daha da kötüleşirse antibiyotiklerle tedavi yapılmaktadır. Apse oluşması durumunda ise irinlerden kurtulmak için farklı işlemler de yapılmaktadır.

Sakral Gamze Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yazımızı özetlemek için bazı konu başlıklarının içeriğini kısaca tekrar ele almak ve bir de en çok merak edilenleri yanıtlamak istedik.

Son olarak Sakral Gamze Nedir Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sakral Gamze Hangi Durumlarda Tehlikelidir hakkında Daha fazla bilgi almak isterseniz alttaki videoyu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Ayrıca Sağlıklı Bireyler bağlantısından da ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dr. Hande Bulut

Dr. Hande Bulut

Hastalıkları tedavi etme konusunda oldukça başarılı olan Hande Bulut Hocamız, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Doktorasını ise yine Hacettepe üniversitesinde yapmıştır. 10 yılı aşkın tecrübesi ile binlerce hastayı tedavi etmiştir. Hastalıklar kategorimizin de baş yazarıdır.
Yorum yapın