Ana Sayfa - Bebek - Bebeklerde Sarılık Neden Olur?

Bebeklerde Sarılık Neden Olur?

Bebeklerde sarılık problemi son derece yaygın bir şekilde görülür. Bu yaşanan problem çoğu zaman bebek annelerinin endişeye düşmesine sebep olur. Eğer bebeğiniz böyle bir durum ile karşı karşıya kaldıysa bu sorunun çeşitli tedavi yöntemleri bulunuyor.

Bebeklerde Sarılık Probleminin Nedenleri Nelerdir?

Bu problemin yaşanmasının en temel sebebi bebeğin karın bölgesinde bilirubin adı verilen maddenin birikmesi olarak bilinir. Bu birikim bebeğe anne karnındayken zarar vermese de doğumdan kısa bir süre sonra kendini gösterebilir. Bu rahatsızlığın bebeklerde görülme nedenlerinden birisi ise anne ve baba arasındaki kan grubu uyuşmazlığı olarak da söylenebilir. Böyle bir durumda bebeğin sarılık problemi yaşaması kaçınılmaz bir hale gelir.

Bebeklerde sarılık problemi bu sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Problemin büyümemesi ve bebeğe zarar vermemesi için en erken şekilde önlem alınmaya başlanmalıdır. Erken müdahale edilen bebeklerde bu sorun kısa süre içinde ortadan kalkar.

Bebeklerde Sarılık Problemi Nasıl Geçer?

Bebeklerde görülen bu yaygın problemin geçmesi için çeşitli yöntemler bulunur. Bu noktada en önemli unsur ise bebeklerin anne sütü ile beslenmesi denilebilir. Doğduğu andan itibaren düzenli bir şekilde anne sütü ile beslenen bebeğin bu probleminin ortadan kalktığı rahatlıkla ifade edilebilir. Bu nedenle anneler bebekleri doğduktan yaklaşık bir saat sonra emzirmeye başlamalıdır.

Bebeklerde sarılık problemi en yaygın olarak göz bebeklerinde görülür. Bu rahatsızlık baş bölgesinden ayaklara doğru ilerlemesi ile bilinir. Bebeğiniz doğduktan sonra bu bölgeleri inceleyerek bebeğinizde sarılık olup olmadığını kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Bu problemi vücudunda ilerleyen bebekler için ise hastaneler tarafından ışık tedavisi uygulanır. Bu tedavi sonucunda bebekler büyük ölçüde sarılık hastalığından kurtulur. Daha gelişmiş hastalık derecelerinde ise bebeklerin çeşitli ilaçlar kullanması gerekebilir.

Sık Sorulan Sorular

Bebeğin Sarılık Olmaması İçin Kaç Saatte Bir Emzirmek Gerekir?

Bebeğiniz doğduktan bir saat sonra bebeğinizi emzirmeye başlamanız gerekir. Eğer sarılık problemi ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız da ilerleyen günlerde bebeğinizi her iki saatte bir emzirmelisiniz. Disiplinli bir emzirme takvimi bebeğinizin bu rahatsızlığı yaşamasını büyük bir ölçüde engelleyebilir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın