Ana Sayfa - Bebek - Bebeklerde Konak Niçin Olur, Konak Nasıl Temizlenir?

Bebeklerde Konak Niçin Olur, Konak Nasıl Temizlenir?

Bebeklerde konak rahatsızlığı anne ve babaların telaşlanmasına neden olmaktadır. Bebeklerin saçlarında pul pul dökülme olarak görülen saç konağı durumu temelde zararsız olup ileri boyutlara vardığında tedavi edilmelidir.

Saç Konağı Nedir?

Anne ve babalar için bebeklerde görülen konak durumu tedirgin edici olabilmektedir. Saç konağı tanımı itibariyle bebeklerin kafa derilerinde meydana gelen ve aşırı yağlı sarı renkte olan ve pul pul görünüme sahip olan bir deri tepkisidir. Halk arasında saç konağı olarak bilinmektedir ve genelde başta görülmesine rağmen nadiren kaş, kulak ya da yüz kısımlarında da görülebilmektedir.

Saçta konak oluşumu için bebeklerin hassas ciltleri en büyük etmendir. Ciltleri yaşama yeni alışkanlık gösterdikleri için çeşitli reaksiyonlara maruz kalabilmektedir. Özellikle deri altındaki yağ bezleri yeni doğan bebeklerde çok hızlı çalıştıkları için fazla miktarda salgılanan yağ tabakası da ölü deri olarak bebeğin cildine yansımaktadır. Haliyle saç konağının oluşumu temizlik ile ilgili değil bebeğin vücudunun hızlı gelişim göstermesinden kaynaklanmaktadır.

Saç Konağı Tehlikeli midir?

Saç konağı tehlike açısından herhangi bir açıdan risk taşımaz. Neredeyse her bebekte görülebilir ve bahsedildiği gibi bebeklerin hızlı gelişimlerinin bir ürünüdür. Zamanla saç konağı geçer ve bir daha görülmez. Fakat uzun süreli geçmemesi halinde bebeğin vücuduna daha geniş şekilde yayılacaktır ve ciltte kızarıklık ya da bebekte huzursuzluk gibi sorunlara yol açabilecektir. Bu durumda saç konağı rahatsızlığı mutlaka uzman kontrolüne tabii tutulmalıdır.

Saç Konağı Nasıl Temizlenir?

Saç konağı temizleme işlemi sayesinde bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bunun için özel olarak üretilmiş saç konağı şampuanları ya da geleneksel yöntemleri seçebilirsiniz. Geleneksel yöntemler ile saç konağı temizlemek için az miktarda bulunan zeytinyağını konak görülen bölgeye sürün ve masaj yapın. Bu esnada yarım saat gibi beklemek yağın cilt tarafından emilmesi için önemlidir. Daha sonra ise yumuşak bir tarak ile bebeğin saçlarını tarayın. Saçları tararken konakların çıkmasını görebilirsiniz. Bunun yanında miktar su ya da zeytinyağı içine 1 çay kaşığı karbonat koyarak da bu karışımı bebeğin saçlarına sürüp daha sonra tarama işlemi yapabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Saç konağı kendiliğinden geçer mi?

Saç konağı belirli bir süre içinde kendiliğinden de geçebilir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın