Ana Sayfa - Genel Sağlık - Antibiyotik Kullanırken Nasıl Beslenmeliyiz?

Antibiyotik Kullanırken Nasıl Beslenmeliyiz?

Antibiyotik kullanımı herhangi bir hastalık, enfeksiyon sonucu bakteriler ile savaşan bir ilaçtır. Bu ilaçlar bakterilerin üremesini durdurmak ya da direkt öldürmek için kullanılır. Her ilaçta olduğu gibi antibiyotiklerin de birden fazla etkisi olmaktadır. Bu etkiler kişilerin günlük yaşamlarını olumsuz etkileyebilmektedirler.

Antibiyotikler Vücutta Nelere Sebep olur?

Antibiyotik kullanmak her vücutta farklı yan etkilere sebep olabilmektedir.

 • İshal
 • Mide bulantısı
 • Karın ağrısı
 • İştah kaybı
 • Hazımsızlık

Antibiyotik Kullanırken ve Kullandıktan Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Antibiyotik kullanırken dikkat edilecekler şu şekilde sıralanmıştır;

 • Antibiyotikler bağırsak sağlığını bozabilir. Bu durum ise antibiyotik kullanan bireylerin karşısına ishal ya da kabızlık olarak çıkabilir. Prebiyotikler özellikle bağırsakta yaşayan yararlı bakteriler için besinlerdir.
 • Antibiyotikler probiyotiklerdeki yararlı bakterileri öldürebilirler. Bu yüzden probiyotikleri günde 2 defa, 1- 2 saat aralıklarla almak daha sağlıklı olacaktır. antibiyotik tedavisi bitirildikten sonra bir probiyotik karışımı tüketmek, bağırsak- bakteri dengesi için gerekli olabilir.

Bağırsak sağlığı için prebiyotik ve probiyotik kullanımına özen gösterilmesi gerekir.

Prebiyotikler; sarımsak, soğan, yer alması, muz, radika kökü gibi besinlerde zengin olarak bulunmaktadır.

Probiyotikler; kefir, ayran, turşu, yoğurt, boza, keçi sütü, şalgam, fermente süt, bira mayası, şarap, fermente soya ürünleri gibi besinlerde zengin olarak bulunurlar.

 • Fermente besinlerin içeriğinde yararlı bakteriler bulunmaktadır. Bu bakteriler de sindirim sistemi ve bağırsak sağlığı için tüketilmesi gerekmektedir. Tüm fermente besinlerde yararlı mikroorganizmalar bulunmaktadır. Bazı filtreleme ve ısı işlemleri sonucu yararlı bakteriler ölebilir. Sağlıklı mikroorganizmaları içeren besinler çoğunlukla aktif ve canlı kültürleri barındırdığını belli eden etiketlere sahip olmaktadırlar. Bazı peynir türleri, yoğurt, kefir, taze ve ekşi turşular, miso, tempe, kimçi gibi besinler fermente besin olarak geçmektedir.
 • Vücuttaki bazı vitaminler K vitamini üretmektedir. K vitamini vücuttaki kanı pıhtılaştırmak için gereklidir. Antibiyotikler K vitaminini azaltabilir. Ispanak, lahana, pazı, maydonoz, brüksel lahanası gibi K vitamininden zengin besinler tercih edilmelidir.
 • Bozulan bağırsak sağlığı için lifler olmazsa olmadır. Fakat antibiyotik kullanırken çok yüksek miktarda lif içeren besinlerden de uzak durulmalıdır. Çünkü midenin ilaç emmesini engelleyebilirler. Bu yüzden yeterli düzeyde lif tüketmek bakterilerin eski dengelerine kavuşmasında yardımcı olabilir. Muz, orman meyveleri, enginar, mercimek, nohut, baklalar, brokoli, kuru yemişler ve tam tahıllar lif açısından zengin besinlerdir.

Antibiyotik Kullanırken Tüketilmemesi Gereken Besinler

Antibiyotik kullanırken vücudu daha kötü etkilememek için tüketilmemesi gereken besinlere de dikkat etmek gerekir.

 • Her ilacın kullanımında, alkol kullanılmaması gerekmektedir. Özellikle bazı antibiyotik ilaçlarda alkol yan etkileri çok daha fazlalaştırmaktadır.

Tinidazole antibiyotiği, vajinal enfeksiyonları, diş enfeksiyonları, yatak yaraları için kullanılır, bacak ülseri için kullanılır. Aynı zamanda bağırsaklarda bulunabilen Helicobacter pylori             bakterisini de temizlemektedir.

Tinidazole antibiyotiği; enfeksiyonlu bacak ülserini, diş enfeksiyonlarını, vajinal enfeksiyonları ve yatak yaralarını iyileştirmektedir.

 • Yukarıdaki antibiyotik türlerinden herhangi biri kullanılırken alkol tüketmek, ciddi reaksiyonları doğurabilmektedir. Karın ağrısı, bağ ağrıları, bulantı, sersemlik, uyku hali, sıcak basması, hızlı ve düzensiz kalp atışlarına sebep olmaktadır.

Antibiyotik kullanımında ayrıca mutlaka hekim tavsiyesi olması gerektiği de göz önünde tutulmalıdır. Aksi halde antibiyotikler vücuda yarardan çok zarar verecek ve vücut için gerekli olan yararlı bakterilerin ölmesine de yol açacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Antibiyotikler keyfi kullanıma sahip olur mu?

Antibiyotikler mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Aksi halde yarardan çok zararları olabilir.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın