Ana Sayfa - Bulaşıcı Hastalıklar - AIDS Nedir, Nasıl Bulaşır, Belirtileri Neler?

AIDS Nedir, Nasıl Bulaşır, Belirtileri Neler?

HIV virüsünün neden olduğu ve henüz tedavisi için kesin çözümler ya da aşısı bulunmayan AIDS son derece ölümcül sonuçları olan bir hastalıktır. AIDS hastalığı bulaşma yollarının bilinmesi ve önlem alınması bu hastalıktan sakınmak için önemlidir.

AIDS Nedir?

AIDS tanımı itibariyle Acquired Immune Deficiency Syndrome sözcüklerinin kısaltmasıdır ve kazanılmış bağışıklık yetersizliği sendromu anlamına gelmektedir. Bir virüsten kaynaklı olarak oluşan bu hastalık bağışıklık sisteminin çökme aşamasına gelmesidir. Hastalığa neden olan virüs ise HIV virüsüdür. Bu virüs, vücuda girdikten sonra bağışıklık sisteminde önemli rol oynayan hücrelerin yok edilmesine neden olur ve bağışıklık sisteminin dayanıksız bir hale gelmesine sebep verir. Genelde HIV virüsü kendisi ölümlere neden olmaz ancak bağışıklık sistemini zayıflattığı için başka hastalıklara karşı savunmasız bir hale getirmesinden ötürü dolaylı olarak ölüme neden olmaktadır. Bu yüzden HIV virüsünün tespit edilmesi ilk aşamalarda son derece önemlidir.

AIDS Belirtileri Nelerdir?

AIDS belirtileri hastalığın teşhisini erken koyabilmek açısından önemlidir. Hastalığın ilerleme hızı ve ilk belirtiler vücuda giriş şekline göre farklılık göstermektedir. Vücuda girdikten sonra HIV virüsü hızlı bir şekilde çoğalma gösterir ve bazı durumlarda farkına varılmadan yıllar boyunca artmayı sürdürebilir. Virüs seviyesi belirli bir aşamayı geçtikten sonra ise AIDS hastalığının ilk belirtileri ortaya çıkabilmektedir. Bu etkiler genelde başlarda günlük yaşamı etkileyecek olan belirtiler değildir ve kolay fark edilmezler. Genelde yorgunluk, halsizlik, ağızda bazen beyaz leke görülmesi gibi sorunlar olarak belirir ancak kişilerin bu belirtileri AIDS olarak yorumlaması oldukça zordur ve hastalık ilerlemeye bu yüzden devam eder. Hastalığın ileri seviyelerinde ise aşırı hızlı kilo kaybı, uzun süren ishal, geceleri çok terleme, çeşitli mor lekeler ve solunum yolları hastalıkları belirmektedir.

AIDS Nasıl Bulaşır?

AIDS bulaşma yöntemleri temelde üç tanedir. Bunlar cinsel ilişki yolu ile bulaşma, kan yolu ile bulaşma ve anneden bebeğe AIDS bulaşması şeklindedir. Cinsel ilişki ile bulaşma en yaygın olan yöntemdir. Korunmasız şekilde yapılan ilişkiler sonucunda bulaşmaktadır. Bulaşma her iki cinsiyet için de mümkün olmaktadır, bazı durumlarda taşıyıcılar hastalıktan etkilenmezler ve sadece virüsün yayılmasını sağlarlar. Bu virüslerin hayatta kalmaları için geliştirdikleri bir yöntemdir.

Sık Sorulan Sorular

AIDS’den korunmak için ne yapmalı?

Korunmalı ilişki mutlaka uygulanmalıdır. Hatta çiftler arasında da korunarak ilişkiye girmek önemlidir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın