Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Termit insana zarar verir mi?

Termit insana zarar verir mi?

Termitler, koloniler halinde yaşayan ve odun ve diğer bitki bazlı malzemeleri yiyen omurgasız böceklerdir. Termit ısırıkları insanlar için risk oluşturmaz ve çok nadirdir. Termitler, evlerde ahşaba verebilecekleri zarar nedeniyle insanlar için daha tehlikelidir.

Termitler karanlık ve genellikle nemli alanlarda kalır. Termitler beyaz ve açık kahverengi renktedir ve düz antenleri vardır. Termit kolonileri iki ila milyonlarca böcek arasında değişebilir. Kraliçe ve kral, kolonideki en büyük termitler ve işçiler en küçüğüdür.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki farklı termit türleri şunları içerir:

 • yeraltı termiti
 • nemli odun termiti
 • kuru odun termiti

Evlerde veya binalarda veya ormanlar gibi doğal alanlarda ahşapta yaşarlar. Amerika Birleşik Devletleri’nde Alaska dışındaki her eyalette yaşıyorlar. Dünyada 2.600 termit türü vardır.

Termitler çok nadiren insanları ısırır. Evinizde bir termit istilası olsa da, kanla beslenen insanları veya parazitler gibi diğer canlıları aramazlar. Termitler odun ve diğer bitki bazlı maddeleri yerler.

Bir kolonide birkaç tür termit vardır. Sizi ısırma potansiyeli olan bir termit askerdir, ancak bu yine olası değildir.

Askerler, karıncalar gibi yırtıcıları savuşturmak için işçi termitlerden daha gelişmiş ve daha güçlü ağızlara sahiptir. Başları, işçi termitlerden daha büyük ve beyazdan ziyade kahverengidir. Kanatları veya gözleri yoktur.

Cildinizdeki bir ısırığın, aşağıdakiler gibi başka bir böceğin neden olması daha olasıdır:

Kanatlı termitler insanlar için bir risk değildir. İyi gelişmiş bir kolonideki bazı termitler, sıcak havalarda üremek, çiftleşmek ve yeni bir koloni oluşturmak için kanatlar geliştirir. Aynı büyüklükte ve düz antenleri olan kanatları vardır. Sarı veya siyah olabilirler. İnsanları ısırmazlar.

Termit ısırıkları nadirdir ancak ciltte küçük kırmızı yumruların oluşmasına neden olduğu açıklanmıştır. Brian Smith / Flickr

Bir termit ısırığı fark etmeniz pek olası değildir. Böceklerin çok küçük çeneleri vardır ve insanları ve hatta hayvanları ısırmaları nadirdir.

Isırmanıza farklı bir böcek türünün neden olması çok daha olasıdır. Böcek ısırıklarının belirtileri genellikle cildinizde görülür. Cildiniz görünebilir:

 • kırmızımsı renk
 • yükseltilmiş ve şişmiş
 • RAHATSIZ olmak
 • kaşıntılı
 • acı verici

Belirtileriniz kötüleşirse, zamanla geçmiyorsa veya daha tehlikeli bir böcekten kaynaklanıyorsa, teşhis ve uygun tedavi için bir doktora görünün.

Termitler, ısırdıklarında potansiyel hastalıkları yanlarında taşıyan bazı böcekler gibi değildir. Bir termit ısırığı nadirdir ve böceğin büyüklüğü ve ısırma kabiliyeti nedeniyle çok hafif olur.

Herhangi bir böcek ısırığı veya derinin açılması ile enfeksiyona karşı hassassınız. Ateşiniz çıkarsa veya ısırılan bölge zamanla daha kötü görünür veya hissedilirse, bir gözünüz ısırılan bölgeye dikkat edin ve bir doktor çağırın.

Böcek ısırığının bir termitten kaynaklanma ihtimali yoktur, ancak bir termit yuvasının yakınındaysanız ve ısırık belirtileri fark ettiyseniz, onu tedavi etmek için evde bazı genel önlemler alabilirsiniz. Böcek ısırıkları için bazı genel ilk yardım ipuçları.

 • Isırık bölgesini sabun ve suyla yıkayın.
 • Rahatsızlık için soğuk kompres uygulayın.
 • Artan şişlik veya ağrı gibi herhangi bir değişiklik için alanı gözlemleyin. Şişlik veya kaşıntı için antihistaminikler veya ağrı için asetaminofen gibi reçetesiz satılan ürünleri kullanabilirsiniz.

Ne tür bir böceğin sizi ısırdığından emin değilseniz, semptomlarınız zamanla kötüleşirse veya ateş gibi enfeksiyon belirtileriniz varsa bir doktora görünün. Ayrıca nefes darlığınız varsa veya baş dönmesi veya sersemlik hissediyorsanız acil tıbbi yardım alın.

Bir termit ısırığından kaynaklanan sağlık riskleri çok düşük olsa da, evleri yok edebildikleri için insanlar için çok tehlikeli bir türdür. Evinizdeki bir termit kolonisinin istilası, yapısal hasara yol açabilir. Bu, evinizin güvensiz olmasına ve önemli onarım gerektirebilir.

Termitler evlere ve diğer binalara girer ve yapı içindeki ahşabı yerler. Bu, ahşabın içini boşaltır ve onu dengesiz hale getirir.

Termit istilasını önlemenin ve azaltmanın birkaç yolu vardır:

 • Yeni inşaatta toprak ve ahşap arasında boşluk bırakarak beton bir temel arasına bir bariyer inşa edin.
 • Yeni inşaatta ahşap yüzeyleri kapatın.
 • Bahçenizin ve evinizin temelinin etrafındaki alanın uygun drenaja sahip olduğundan emin olun.
 • Evinizin dışını koruyun ve dışarıda görünen çatlakları veya delikleri doldurun.
 • Evinizin içinde veya çevresinde su birikmesine izin vermeyin.
 • Evinizin açıklıklarına yakın olabilecek bitkileri kesin.
 • Evinizin yanına odun yığmaktan kaçının.
 • Evinizde düzenli olarak termitler olup olmadığını kontrol etmek için kontrol edin veya bir yok edici kiralayın, tahtada veya böceklerin kendisinde delikler arayın.

Termitleri yapınıza girmelerini engelleyen bariyerler oluşturarak veya onları tuzağa düşürerek tedavi edebilirsiniz. Doğal tedavileri veya kimyasal içerenleri deneyebilirsiniz.

Termitleri evinizden çıkarmanıza ve daha fazla hasarı önlemenize yardımcı olması için bir haşere temizleme uzmanı arayın. Bazı tedaviler, tüm evinizin etrafındaki kimyasalların uygulamalarını içerirken, diğerleri istilanın kendisini tedavi edecektir. Tedavilerin bir kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Termitler geri dönebilir, bu yüzden onları düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olun ve evinizin etrafındaki alanı kuru ve kapalı tutmaya çalışın, böylece böcekler evinize giremez.

Bir termitin sizi ısırması pek olası değildir. Odunla beslenirler ve karanlık ortamlarda yaşarlar. Göze çarpan bir böcek ısırığının farklı bir böcekten olma olasılığı daha yüksektir. Böcek ısırmasını izleyin ve temel ilk yardımla tedavi edin. Belirtileriniz zamanla kötüleşirse bir doktor çağırın.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın