Ana Sayfa - Genel Sağlık - Papaya Meyvesi Nedir? Neden Tüketilmeli?

Papaya Meyvesi Nedir? Neden Tüketilmeli?

Papaya meyvesi görünüşü itibariyle kavuna, tadı itibariyle bal kabağına benzerken son derece zengin bir besleyici meyve olarak tüketilmektedir. İçeriğinde bulunan güçlü vitamin ve mineraller ile birlikte özellikle diyet listelerinin her zaman en yukarısında kendisine özel bir yer bulabilmektedir.

Papaya Meyvesi Nedir?

Papayanın faydalarının öğrenilmesi için öncelikle papaya nedir sorusunun yanıtlanması yararlı olacaktır. Ana vatanı Güney Meksika ve Orta Amerika olan papaya aynı isimle anılan ağacın meyvesidir. Tropikal bir meyve olan papaya görünüş itibariyle kavuna benzemektedir. Ancak tat olarak kavunu andırmaz. Papayanın yetiştiği bölgelere göre farklı varyantları da bulunmaktadır. Hawaii, Tayland ve Meksika türü olarak en çok tanınan ve tercih edilen üç türü bulunmaktadır. Hawaii çeşidi olarak anılan türde olgunlaşma sonrasında kabuğu sarı renk alır ve armut biçimine benzer. Tam ortasında küçük siyah tohumlar bulunur. Meksika çeşidinde ise daha büyük bir yapı söz konusudur ve ortalama ağırlıkları 5 kilogram civarında olmaktadır. Tayland türü ise daha çok diyet yapanlar için kullanılır ve çeşitli yemeklerin yapımı için de tercih edilmektedir. Papaya kendi başına yenileceği gibi besin değerlerinin yüksek olması bakımından çeşitli yemeklerin ya da tariflerin içinde de tercih edilmektedir.

Papaya Faydaları Neler?

Papaya faydaları bakımından son derece gelişmiş yararlara sahiptir. İçeriğinde bulunmakta olan beta karotin maddesi bağışıklık sisteminin güçlenmesine neden olur ve bu sayede vücutta birikmiş olan toksinlerin de atılmasına yardımcı olur. Bu madde sadece bağışıklık sistemi için değil, aynı zamanda sindirim sistemi için de son derece yararlı olmaktadır. Hücrelerin DNA yapılarının korunmasına yardımcı olur ve mutasyonlara karşı koruma sunmaktadır.

Papaya aynı zamanda mide ağrısı, özellikle mide yanması hissedildiğinde içeriğinde bulunan etmenler ile mide asit oranının dengelenmesine yardımcı olur. Bu sayede mide ağrısı çektiğiniz anlarda birkaç dilim papaya yemek midenizin rahatlamasını sağlayacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Papaya enerji verir mi?

Yorgunluk ve buna bağlı olarak da stresin giderilmesini de sağlayan papaya tüketildiğinde vücut enerjisinin korunmasını sağlayarak özellikle gün içindeki yoğun saatlerde tüketilmesi halinde kendinizi daha iyi hissetmenize neden olarak gününüzün daha iyi geçmesine yardım eder.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın