Ana Sayfa - Genel Sağlık - Notalgia Parestetika Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Notalgia Parestetika Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Notalgia parestetika (NP), sırtınızda yoğun ve bazen ağrılı kaşıntıya neden olan ve yaşam kalitenizi etkileyebilecek bir sinir bozukluğudur.

Genellikle omuzların birinin altındaki alanı etkiler, ancak kaşıntı omuzlarınıza ve göğsünüze yayılabilir.

Notalgia Parestetika Nedir?

Yakın tarihli bir çalışma, NP’nin biraz yaygın olabileceğini, ancak muhtemelen yetersiz teşhis edildiğini düşündürmektedir. 2021 araştırmasına göre NP, kronik kaşıntı vakalarının yaklaşık yüzde 8’ini oluşturan bir alt kategorinin parçası.

Kronik kaşıntı, kalıcı kaşıntılı bir cilt türüdür. Yaşamlarının bir noktasında nüfusun yüzde 20’sinden fazlasını etkiler.

“Notalgia paresthetica” adı, Yunanca “notos” (sırt) ve “algia” (ağrı) kelimelerinden gelir.

NP, kürek kemiğinizin hemen altında bir kaşıntıya neden olur. Kaşıntı hafif olabilir veya o kadar şiddetli olabilir ki, sırtınızı bir direğe veya duvara ovmak istemenize neden olabilir. Kaşımak iyi hissettirebilir, ancak kaşıntıyı her zaman gidermez.

Kaşıntıyı sırtınızın bir veya iki tarafında hissedebilirsiniz. Kaşıntı omuzlarınıza ve göğsünüze de yayılabilir.

Kaşıntı ile birlikte, NP bazen sırtın üst kısmında şu semptomlara neden olabilir:

NP’nin genellikle görünür semptomları yoktur. Bununla birlikte, kaşıntıyı tekrar tekrar kaşımak, etkilenen bölgede daha koyu renkli cilt lekelerinin görünmesine neden olabilir.

Doktorlar NP’ye neyin neden olduğunu tam olarak bilmiyorlar. Kemiklerin veya kasların üst sırttaki sinirlere baskı yaptığında başladığını düşünüyorlar. Sinirlerin omurganızın etrafındaki kaslardan geçtiği açı, onları kas hareketlerinden kaynaklanan tahrişe daha yatkın hale getirebilir.

Notalgia Parestetika Nedenleri

Sinirlere yapılan baskı kan akışını kısıtlar, sinirleri şişirir ve sinir hasarına yol açar. Tahriş ve hasar, sinirlerin aşırı tepki vermesine ve beyninize kaşındığınızı veya kaşınmadığınız halde acı çektiğinize dair mesajlar göndermesine neden olur.

Daha az sıklıkla, NP, çoklu endokrin neoplazi tip 2A (MEN 2A) olan kişileri etkiler. Bu kalıtsal durumda, başka semptomlara neden olan gen mutasyonları da NP ile sonuçlanabilir.

Amerikan Osteopatik Dermatoloji Koleji, NP’nin genellikle sadece yetişkinleri etkilediğini söylüyor. 2020 araştırmasına göre, NP çoğunlukla 54 ile 62 yaş arasındaki kadınlarda görülür. MEN 2A ile çocuklar da buna sahip olabilir.

NP aylarca veya yıllarca sürebilir. Bazı durumlarda tamamen geçebilse de, bu herkes için geçerli değildir. Ayrıca daha sonra tekrar gelmeden önce gitmiş gibi görünebilir.

Tüm NP vakaları için tek bir tedavi işe yaramaz. Yine de doktorunuz muhtemelen semptomlarınız için etkili bir tedavi seçeneği veya tedavi kombinasyonu bulabilir.

Kaşıntı çok genel bir semptomdur. Birçok farklı koşul buna neden olabilir. Doktorunuz tanı koyarken kontakt dermatit veya sedef hastalığı gibi diğer yaygın kaşıntı nedenlerini ekarte edecektir.

Doktorunuz belirtilerinizi soracak ve sırtınıza bakacaktır. Test için kaşıntılı bölgedeki küçük bir deri örneğini çıkarabilirler. Buna biyopsi denir. Mantar enfeksiyonu veya kutanöz amiloidoz gibi diğer kaşıntılı cilt durumlarını ekarte etmeye yardımcı olabilir.

Doktorunuz belirtilerinize bir yaralanmanın neden olduğundan şüpheleniyorsa, sırtınızdaki kemiklerde veya diğer yapılarda hasar olup olmadığına bakmak için bu görüntüleme taramalarından birine sahip olabilirsiniz:

Şu anda, herkes için etkili olan NP tedavisi yoktur. Hafif veya sadece ara sıra kaşıntısı olan kişilerin de tedaviye ihtiyacı olmayabilir.

Notalgia Parestetika Tedavisi

Bazı ilaçlar kaşıntıyı geçici olarak hafifletmeye yardımcı olabilir. Doktorlar NP’yi tedavi etmek için aşağıdakileri kullanabilir:

 • Gabapentin (Neurontin). Bu nöbet önleyici ilaç, yaygın olarak NP’yi tedavi etmek ve kaşıntıyı azaltmak için kullanılır. Hafif mide ağrısı ilacın bir yan etkisi olabilir.
 • Kapsaisin kremi. Bu, kaşıntıdan biraz rahatlama sağlayabilir, ancak genellikle yanma hissine neden olur. 1 hafta boyunca günde 5 kez, ardından 3 ila 6 hafta boyunca günde 3 kez kullanabilirsiniz. Kapsaisin ayrıca yama şeklinde gelir.
 • Lokal ağrı kesiciler. Günde iki kez lidokain yüzde 2,5 ve prilokain yüzde 2,5 krem, semptomların azaltılmasına yardımcı olabilir.
 • Kortikosteroid kremler. Bunlar kaşıntıya da yardımcı olabilir. Bununla birlikte, yalnızca iltihabınız varsa etkilidirler.

Bu tedavilerden elde ettiğiniz herhangi bir rahatlama muhtemelen kısa ömürlü olacaktır. Semptomlar genellikle ilacı bıraktıktan birkaç hafta ila ay sonra geri gelir.

Sinir blokları ve botulinum toksin tip A (Botoks) enjeksiyonları, kaşıntıdan daha uzun süreli rahatlama sağlayabilir. Bununla birlikte, 2014’teki bazı araştırmalar, Botoks kullanımında sınırlı veya hiç gelişme olmadığını buldu. Çalışmanın yalnızca 5 katılımcı içerdiğini belirtmek önemlidir. Daha büyük insan gruplarıyla daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Yakın tarihli bir vaka raporu ayrıca tipik olarak depresyon tedavisinde kullanılan bir serotonin-norepinefrin geri alım inhibitörü olan duloksetin’in bir hastanın kaşıntısının tedavisine yardımcı olduğunu göstermiştir.

NP semptomlarını iyileştirebilecek diğer tedaviler şunları içerir:

Evde NP’nin kaşıntı ve acısından kurtulmak için sırtınıza bir serinletici krem ​​sürmeyi deneyin. Kafur veya mentol gibi maddeler içeren bir ürün arayın.

2015’ten küçük bir çalışma, egzersizlerin NP’yi iyileştirebileceğini öne sürdü. Kaslarınızı germek ve güçlendirmek, sinirlerin omurganızın etrafındaki kaslardan geçtiği açıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Bu sinir tahrişini hafifletebilir ve kaşıntınızı iyileştirebilir.

Notalgia Parestetika İçin birkaç egzersiz:

 • Kollarınız yanlarınızda olacak şekilde durun. Sadece omuzlarınızı kaldırın ve öne doğru çevirin. Ardından hareketi tersine çevirin, omuzlarınızı geriye doğru çevirin.
 • Kollarınızı yanlarınızda düz tutun ve yanlarınızda durana kadar öne doğru döndürün. Kollarınızı geriye doğru çevirerek tekrarlayın.
 • Otururken kollarınızı çaprazlayın ve sırtınızı germek için öne doğru eğin.

NP kanser değildir. Cilt değişiklikleri bazen kanserin bir belirtisi olabilse de Dana-Farber Kanser Enstitüsü, kaşıntılı cildin nadiren bir işaret olduğunu söylüyor.

Melanom cilt kanseri kaşınabilir. Ancak melanom bir köstebek gibi görünür ve vücudunuzun herhangi bir yerinde olabilir, sırtınızda olması gerekmez.

Polisitemi vera adı verilen bir kan kanseri, ılık bir duş veya banyodan sonra kaşınmaya neden olur, ancak kaşıntı pek çok semptomundan sadece biridir. Diğer belirtiler arasında baş dönmesi, baş ağrısı, yorgunluk ve nefes almada zorluk bulunur.

Bazı durumlarda, kaşıntılı cilt lösemi veya lenfoma belirtisi olabilir.

Sırtınızın üst kısmındaki kaşıntıya cilt tahrişinden mantar enfeksiyonuna kadar birçok şey neden olabilir. Belki evde kendiniz tedavi edebilirsiniz.

Kaşıntı varsa doktorunuza başvurun:

 • birkaç gün sonra gitmiyor
 • yoğun
 • sırt yaralanmasından sonra başladı
 • bölgede uyuşma, karıncalanma veya ağrı gibi diğer semptomlarla birlikte olur
 • sırtınızın diğer bölgelerine yayılır

NP’nin bilinen bir tedavisi yoktur, ancak farklı tedavi seçenekleri semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bu yazılara da bakın:

Kas Gerilmesine, Kramplara Hangi Vitamin İyi Gelir?

Sol Ayak Kaşınması – Neden Kaşınır?

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın