Ana Sayfa - Genel Sağlık - Neden Saçlarda Kepek Görülür, Nasıl Tedavi Edilir?

Neden Saçlarda Kepek Görülür, Nasıl Tedavi Edilir?

Saç sağlığı ve görünümü açısından kepek rahatsızlığı oldukça önemli riskler yaratabilmektedirler. Kepek oluşumu hem saç yapısına zarar vermekte hem de estetik açıdan kötü bir görünüm sergilemektedir. Temel yöntemler ile kepeklerden kurtulabilirsiniz.

Kepek Neden Oluşur?

Kepek tanımı itibariyle saç derisinden dökülen, kuru ve küçük beneklerden biraz büyük, genelde kaşıntıya neden olan pullara denilmektedir. Bu durum yaygın olarak görülmekle birlikte bazen kafa derisi sorunlarından kronik halde görülmektedir. Aynı zamanda mevsimsel olarak da kepek oluşumu bulunmaktadır. Önemli olan nokta ise kepek tedavisi için etmenleri doğru şekilde bulmaktadır.

Kepeğin oluşumu için temel nokta saç derisindeki doku olsa da kepek pek çok şeyden tetiklenebilmektedir. Aynı zamanda belirtiler bazen kronik halde değil, dönemsel olarak da görülebilmektedir. Bunların yanında çeşitli hastalıkların genel vücut yapısında neden olduğu değişimler de kepeğin oluşumunu etkilemektedir. Sedef hastalığı, akne, Parkinson, epilepsi, kalp krizi, alkolizm, depresyon gibi nedenler, kepeğin oluşumundaki yaygın nedenlerdir.

Kepek Nasıl Tedavi Edilir?

Kepek rahatsızlığı esasında bir tür egzamadır yani derinin pul pul şeklinde dökülmesidir. Bunun için ise kesin bir tedavi yöntemi yoktur, başka bir deyişle kepek tedavisi için en önemli nokta kepek oluşumuna neden olan sebeplerin tespit edilmesi ve sorunların çözülmesidir. Kepek genelde sadece görüntü açısından kötü görünse de bazı durumlarda şiddetli kaşıntıya da neden olduğu için yaşam kalitesinin de düşmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden kepeğin giderilmesi için çeşitli yöntemler deneyebilirsiniz.

Kepek Oluşumu Nasıl Engellenir?

Kepek oluşumunu engellemek için yaygın ve pratik olarak OTC ilaçlı şampuanları kullanabilirsiniz. Ağır ve çok görülmeyen, hafif olarak nitelendirilecek kepek durumlarına mağazalarda satılan kepek karşıtı şampuanlar olumlu yanıt vermektedirler. Bu şampuanlar içerikleri bakımından kafa derisini rahatlatırlar ve aynı zamanda deri döküntüsünün önüne geçerler. Özellikle kaşıntının oluşmasını da engellerler.

Bunun yanında doğal kepek tedavisi arıyorsanız salisilik asit kullanabilirsiniz. Söğüt kabuğu olarak bulunabilecek salisilik asidi duş esnasında saçlarınıza uygulamak saç yapının ve kafa derisinin asit oranının dengelenmesine ve böylece kepek oluşumuna neden olan dökülmelerin de engellenmesine yarar sağlayacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Kepek önleyici şampuanlar işe yarar mı?

Evet, kepek önleyici şampuanlar kepeğin önlenmesinde etkilidir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın