Ana Sayfa - Beslenme - Kumkuat Nedir Faydaları Neler?

Kumkuat Nedir Faydaları Neler?

Sağlıklı meyveler arasında kumkuat yüksek C vitamini deposu olması bakımından öne çıkmaktadır. Bu kendisine özgü lezzeti ile sevilerek yenilen meyve besin değerleri bakımından son derece faydalı bir meyvedir ve bu değerleri bakımından isim anlamı “altın portakal” anlamına gelmektedir. Kumkuat sadece bir meyve olarak yenebileceği gibi aynı zamanda tatlılara, salatalara, yemeklere de katılacak bir meyvedir. Doğal kumkuatlar son derece faydalı olup vücut üzerinde büyük etkilere sahiptirler.

Kumkuat Faydaları Neler?

Kumkuat ya da kamkat faydaları bakımından son derece faydalı özelliklere sahiptir. Antioksidan bakımından zengin olması ve vitaminler açısından da bağışıklık sistemini güçlendiriyor oluşu özellikle soğuk algınlığı, grip ve benzeri rahatsızlıklar başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıkların üzerinizden kolay bir şekilde giderilmesine yardımcı olur. Enfeksiyon gelişimini önleyerek halihazırda bulunan enfeksiyonlara karşı da mücadeleyi destekleyen bir yapısı bulunur. Yapılmış olan araştırmalar ölü hücrelerin de yenilenmesine ve genel vücut yapısının iyileşmesine katkı sunduğunu göstermektedir. Bu özelliklerinden ve daha fazlasından yararlanmak için doğal kumkuat meyvesini tercih edebilir ve düzenli olarak tüketebilirsiniz. Bu sayede başta bağışıklık sisteminiz güçlenecek ve harika bir korunma yaşayabileceksiniz.

Kumkuat Özellikleri Neler?

Kumkuat nedir sorusuna yanıt vermek gerekirse kumkuat ağaçta yetişen bir meyvedir ve kumkuat ağacı boy ortalaması 1 – 2 metre arasında olmaktadır.  Kumkuat meyvesi olarak portakal ve mandalinaya benzeyen bir meyve vermektedir. Bu meyve çiğ olarak tüketmeye uygundur ancak aynı zamanda reçel, meyve suyu, şekerleme, kek, pasta gibi farklı besinlerin yapımında da kullanılmaktadır. Özellikle Çin’de tüketimi çok yaygındır. Kumkuat vitamin ve mineraller açısından zengin olduğu için hastalıklara karşı bağışıklık kazanmak için yaygın olarak tüketilmektedir. Kumkuat fidanı olarak yetişebileceği gibi yetiştirilmesinde belirli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle bağışıklığı açısından hassas olan ağacın toprak ve su değerleri düzenli olarak kontrol edilmelidir. Çok soğuk havalarda ve aşırı sıcak havalarda kendisini kötü hissettiği için orta sıcaklıklarda yetiştirilmesi tavsiye edilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Kumkuat nasıl tüketilmeli?

En çok sorulan sorulardan olan kumkuat nasıl yenir sorusuna ise tamamen tüketiciler karar vermekle birlikte kabuğu tatlı olduğu için genelde kabuğuyla birlikte tüketilmektedir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın