Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Kedi Nanesi (Nezle Otu) – Nedir, Faydaları, Ne işe yarar?

Kedi Nanesi (Nezle Otu) – Nedir, Faydaları, Ne işe yarar?

Kedi nanesi adından da anlaşılacağı üzere elde ufalandığı zaman naneye benzeyen bir koku bıraktığından ve minik dostlarımız kediler tarafından çok sevildiğinden dolayı kedi nanesi adını almıştır.

Kedi nanesi nedir?

Çeşitli kitaplarda bu şifalı bitkinin kediler üzerinde yatıştırıcı etkisi bulunduğundan da bahsedilmektedir. Birçok kedi türü tarafından sevilen ve onları gevşeten kedi nanesinin birazda insanlar üzerinde olumlu etkilerinden bahsetmekte fayda var.

Kedi nanesi ne işe yarar?

Kedi nanesi tentürü, haricen cilt yüzeyine sürüldüğü zaman iyi bir sinek, böcek, yani haşere kovucu etki göstermektedir. Halk arasında diğer ismi nezle otu olan kedi nanesi bitkisi ayrıca özellikle kışın sık rastlanılan nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi durumlarda sıklıkla faydalanılmaktadır.

Fazla tüketildiğinde terletici bir etkisi olduğundan soğuk algınlığı ve bronşit gibi rahatsızlıklarda yüksek ateşi düşürmek için kullanılabilir. Kedi nanesi hızlı bir şekilde vücut sıcaklığını azaltacaktır.

Yazımızın ilk bölümünde kedi nanesi otunun yatıştırıcı etkisi olduğundan bahsetmiştik. Bu özelliği sayesinde sinir sistemini gevşeterek kolay uykuya dalmanıza yardımcı olur. Faydalı bir spazm engelleyicidir. Kedi nanesi sindirim sistemini uyararak sindirimi hızlandırdığı gibi bağırsak ve mide gazlarına karşı da iyi gelmektedir.

Çocuklarda kedi nanesi ishal ve kolikte kullanılmaktadır. Baş ağrılarına karşı oldukça güçlü etkisi bulunan bitki, damar büzücü özelliği sayesinde kanamalı hemoroit yani basur tedavisinde de destekleyici olarak kullanılmaktadır.

Antispazmodik özelliği bulunan kedi nanesi bitkisi mide bulantılarının giderilmesi konusunda da oldukça başarılıdır. Bitki çiğnenerek tüketildiği zaman ise diş ağrılarını hafiflettiği bilinmektedir. Özellikle kadınlar kedi nanesini adet düzensizliği ve sürenin şaşması durumunda adet düzenleyici ve söktürücü olarak kullanmaktadır.

Kedi nanesi çayı demlenerek akne bulunan cilt yüzeyine sürüldüğü zaman, antiseptik faydası bulunduğu için akneleri kurutma konusunda da oldukça başarılıdır. Bazı Asya ülkelerinde ise saça sürüldüğü zaman saç köklerini kuvvetlendirdiği ve hızlı büyüme sağladığı da tahmin edilmektedir.

Kedi nanesi çayı nasıl hazırlanır?

Kedi nanesi çayı için günde üç kez, bir bardak sıcak su içerisine bir tutam kedi nanesi bitkisi atılır ve beş-altı dakika demlemeye bırakılır. Demlenen çay süzüldükten sonra tüketilir.

Kedi nanesi tentür nasıl hazırlanır?

Kedi nanesi tentürü için, 120 gram kedi nanesi bitkisi 250 ml alkol ve 250 ml su ile iyice karıştırılır. Ağzı kapalı ve koyu renkli cam şişe içerisinde bir ay karanlık bir ortamda bekletilmek suretiyle tüketime hazır hale getirilir. Bir ayın sonrasında hazırlanan tentürden bir bardak su içerisine yaklaşık 30 damla ilave edilerek sabah ve akşam iki kez tüketilir.

Kedi nanesi ekstrakt nasıl hazırlanır?

Kedi nanesi ekstraktı için, bir bardak su içerisine 20 damla kedi nanesi ekstresi ilave edilerek sabah ve akşam iki kere içilebilir.

Kedi nanesinin yan etkileri nelerdir?

Bitkinin bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat her şifalı bitkide olduğu gibi gün içerisinde iki fincandan fazla tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca gevşetici etkisi bulunduğundan aşırı dikkat gerektiren işlerde çalışan kişilerin kontrollü bir şekilde kullanması gerekmektedir. Hamileler kedi nanesi bitkisini hekimlerinin bilgisi ve kontrolü dahilinde miktarı minumum tutmak şartıyla kullanabilirler.

Kedi nanesi nerede bulunur ve satılır?

Bu şifalı bitkiyi tüm aktarlardan kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Bu yazılara da bakın:

Eczanelerde Satılan Bitkisel Prostat İlaçları – En İyi Bitkisel İlaçlar

Herbalife Zararları Canan Karatay – Doktor Yorumları

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın